Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chomáček vlasů pomohl složit tvář Gróňana žijícího před 4 000 lety

  17:31aktualizováno  17:31
Pouhý chomáček vlasů a několik úlomků kostí stačily vědcům v Kodani k tomu, aby sestavili tvář člověka, který žil před více než čtyřmi tisíci lety v Grónsku. Byl podsadité postavy, měl tmavé oči i vlasy a také tendence k plešatění. Odborníci mu říkají Inuk a zjistili, že vůbec nepocházel z ostrova.

DNA z vlasů a kostí umožnila vědcům dát podobu muži mrtvému čtyři tisíce let. | foto: NATURE/Nuka Godfredsen

Pro experty na genetiku je to svátek. Vůbec poprvé se jim podařilo ze tkáně dávno zemřelého člověka rekonstruovat téměř celý jeho genom. Zjistili přitom i mnohé o jeho původu.

"Geneticky pocházel ze severovýchodní Sibiře. Objev prokázal migraci ze Sibiře do Nového světa před 5 500 lety," píše vědecký časopis Nature, který studii otiskl.

Čtyři vlasy a úlomky kostí, které se našly v roce 1986 ve známé archeologické lokalitě Qeqertasussuk na jihozápadním pobřeží Grónska, se po dlouhá tisíciletí uchovaly v ledu a patří druhu homo sapiens. Zkoumal je tým dánského biologa Eskeho Willersleva.

DNA z vlasů a kostí umožnila vědcům dát podobu muži mrtvému čtyři tisíce let

Willerslev se k vlasům a částem kostí dostal vlastně náhodou. Sám sice na severu Grónska pozůstatky člověka hledal, ale bez úspěchu. Postěžoval si pak šéfovi zoologického muzea. Ten si vzpomněl, že se kdysi ostatky našly.

Analýza genomu trvala více než rok a přinesla velké překvapení. Inuk (v překladu "člověk"), měl hnědé oči a krevní skupinu A Rh+, měl sklon k plešatění, byl podsaditý, dobře přizpůsobený polárnímu klimatu. Ale hlavně patřil k lidu tzv. saggagské kultury. Tito lidé však nejspíš nebyli předky dnešních inuitů ani indiánů. Inuk měl předky na daleké Sibiři.

Jak se zkoumalo

Uhlíková metoda datovala stáří nálezu na zhruba 4 000 let, tedy do doby okolo roku 2000 př. n. l. Věk i půdní horizont podle odborníků ukazují na lidi kultury Saggag. Nekteré vlasy vytržené z Inukovy lebky si naštěstí zachovaly vlasové kořínky, které pro vědce představují důležitý zdroj DNA. Samotný vlas je z keratinu a výzkumníkům by příliš nepomohl.

Vědci zjistili, že jeho kmen se už v Grónsku nevyskytuje. Proč ze Sibiře přišel a jak překonal například Beringův průliv, není jisté.

"V té době neexistoval pevninský most spojující Sibiř a Aljašku. Průliv tedy kmeny musely přeplout v člunech nebo v mrazech přejít po ledu," uvažuje Eske Willerslev.

Stejně tak zůstává nevysvětleno, proč pradávná populace lidí kultury Saggag asi před 2 800 tisíci lety vymřela. Je ale možné, že roli hrálo klima.

Experti se zaměřili i na Inukovo příbuzenstvo. Podle nich mužovi rodiče mohli být spolu spřízněni, zřejmě se jednalo o bratrance se sestřenicí. Muž podle všeho zemřel mladý.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

Opozice bojkotovala místní volby, Maduro ji vyloučil z prezidentských

Venezuelský prezident Nicolás Maduro mluví na tiskové konferenci v Caracasu...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb,...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz