Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cholera zabila už osm set Haiťanů, na seznam denně přibudou desítky jmen

  17:31aktualizováno  17:31
Haiti se ještě nestačilo vzpamatovat z lednového zemětřesení a čelí další zkáze. Cholera zabila už osm set Haiťanů, jedenáct tisíc lidí je nakažených. Američtí zdravotníci se obávají rozšíření cholery do zbytku světa.

Lékař tuto haitskou holčičku dvě minuty po pořízení snímku prohlásil za mrtvou. Zemřela na choleru, která sužuje celý ostrov | foto: AP

Ohnisko nákazy sice leží severně od hlavního města, ale v současnosti se nejvíce pozornosti soustřeďuje právě na Port-au-Prince. Stále tam totiž žijí statisíce lidí v provizorních táborech zřízených po katastrofálním zemětřesení z letošního ledna.

Epidemie cholery sužuje HaitiEpidemie cholery sužuje Haiti

Špatné hygienické podmínky v táborech přispívají k rychlému rozšíření nákazy. Zárodky cholery se šíří především potravinami a vodními zdroji znečištěnými lidskými výkaly. V případě epidemie se ale cholera může rychle roznášet na rukou lidí nebo na jejich obuvi.

Jak pomoci

Pomoci Haiťanům v boji se zákeřnou cholerou můžete i vy. Přispět lze na sbírku Člověka v tísni SOS Haiti na konto 40954095/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.

Nebo přes veřejnou sbírku České katolické charity na konto 35-1868350237/0100, VS 99999 či odesláním DMS HAITI na číslo 87777.

"Epidemie vysoce nakažlivé cholery už není jen krizovou situací, ale je to záležitost národní bezpečnosti," uvedl podle BBC haitský ministr zdravotnictví Gabriel Thimote.

"Tady je situace každým dnem temnější. Haiťané stojí frontu na ošetření. V nemocnicích už nejsou lůžka. Nemocnice jsou totálně přeplněné," uvedl epidemiolog Ezra Barzilay z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

Barzilay také upozornil, že američtí zdravotníci se obávají rozšíření cholery i do sousedních zemí včetně Spojených států.

Ministerstvo zdravotnictví státu Florida upozornilo, že od lednového zemětřesení výrazně vzrostl počet cest na Haiti i opačným směrem. Necestují jen humanitární pracovníci, ale přibývají také návštěvy Haiťanů u příbuzných v původní vlasti.

OSN už na Haiti odeslala antibiotika a krabice s tabletami chlorového preparátu, stejně jako různé hygienické potřeby včetně mýdla. Humanitární organizace do nejhůře postižené oblasti kolem města Saint-Marc v provincii Artibonite rozmístily zdravotnické týmy.

Haiti čekají 28. listopadu prezidentské a parlamentní volby. Podle Reuters však není jisté, zda epidemie neohrozí jejich přípravu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Najdete na iDNES.cz