Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cholera už má v Zimbabwe středověké rozměry

  10:16aktualizováno  10:16
Když loni v srpnu vypukla v Zimbabwe cholera, diktátor Robert Mugabe sliboval, že s ní rychle zatočí. Ve skutečnosti neudělal skoro nic. Choroba tak mohla nerušeně postupovat chudou zemí. Dnes už jde podle vědců ze Světové zdravotnické organizace o nejhorší epidemii cholery v Africe za posledních 15 let.

Cholerou se v Zimbabwe každý den nakazí až tisícovka lidí. | foto: Reuters

Zemřelo takřka 3 300 lidí a počet nakažených se vyšplhal na 63 tisíc. "Dosahuje to skoro středověkých rozměrů," řekl David Heymann z WHO pro francouzský list Le Monde.

Také podle mluvčího WHO Paula Garwooda se vyplnil "nejhorší možný scénář". "Jde o mimořádnou hrozbu veřejnému zdraví, která vyžaduje mimořádnou odpověď," prohlásil lékař Eric Laroche.

V cestě ke zlepšení situace však stojí několik "vysokých" překážek. Tu politickou snad už země překonala. Diktátor Mugabe, který je u moci už přes dvacet let, se dohodl se šéfem opozice Morganem Tsvangirajem na společné vládě. Muž, kterého režim dosud šikanoval, dostane post premiéra. To usnadní přísun humanitární pomoci do země. - přečtěte si Budu spolupracovat s Mugabem, řekl šéf opozice v Zimbabwe

Politická krize, která zemi sužovala od loňských prezidentských voleb, zpomalila už tak Mugabem rozvrácené hospodářství. Zimbabwe ničí hyperinflace apokalyptických rozměrů a vysoká nezaměstnanost. I proto země minulý týden přistoupila k dlouho odkládanému kroku a povolila obchodování v "tvrdých měnách".

To přivítali i místní lékaři. Kvůli malým platům polovina zdejších sester a doktorů odešla z nemocnic. Dnes chybějí vládě lékaři, kteří by léčili bakteriální chorobu způsobovanou pitím kontaminované vody.

V zemi není kanalizace a ani snadný přístup k čisté vodě. Děti si hrají na hromadách odpadků, kde se mohou snadno nakazit. A podle lékařů bude ještě hůř. V Zimbabwe teď probíhá období dešťů. Přívaly vody by mohly roznést chorobu do dalších řek i místních studní.

Už teď se cholera dostala do hůře dostupných oblastí, což jen dále zhoršuje možnost zastavit její pochod i za hranice Zimbabwe. Hrozí, že umřou další tisíce lidí.  "Epidemie přeskakuje z jedné oblasti do druhé. Je složité předvídat, kde se objeví," řekla agentuře Reuters koordinátorka Světové zdravotnické organizace Claire-Lise Chaigantová.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz