Před berlínským hotelem Adlon, kde se po svém propuštění z ruského vězení...

Před berlínským hotelem Adlon, kde se po svém propuštění z ruského vězení ubytoval Michail Chodorovskij, se shromáždili reportéři. | foto: Reuters

Chodorkovskij se v Berlíně sešel se svým nejstarším synem Pavlem

  • 49
Omilostněný ruský oligarcha Michail Chodorkovskij se v Berlíně setkal se svým nejstarším synem Pavlem, který přiletěl z New Yorku, kde žije. Do Berlína přijeli z Ruska i Chodorkovského rodiče, dorazit má i jeho manželka. Podle německého tisku by mu úřady měly nabídnout, aby v zemi zůstal.

Milost pro Putinova vězně

Podle agentury AFP Chodorkovskij strávil noc na sobotu v nejznámějším berlínském hotelu Adlon naproti Braniborské bráně. V něm se také setkal nejdřív se synem, který přiletěl z New Yorku, kde žije, a pak s rodiči, kteří dnes do Berlína přiletěli pravidelnou linkou z Moskvy.

Do Berlína má ze Švýcarska dorazit i jeho manželka. Odpoledne se má Chodorkovskij setkat také s Marieluise Beckovou ze strany Zelených, která se léta zasazovala o propuštění tohoto kritika Kremlu.

"Po deseti letech teď zakouším neuvěřitelný pocit svobody," řekl Chodorkovskij v krátkém telefonátu s moskevským opozičním časopisem The New Times. Řekl také, že chce podpořit další ruské vězně. "Zbývá ještě hodně práce, propustit kritiky, kteří jsou ještě ve vězení, především Platona Lebeděva," zmínil svého bývalého obchodního partnera.

Ruská televizní stanice Rossija 1 v sobotu odvysílala rozhovor s matkou Chodorkovského, která řekla, že neví, co bude následovat v nejbližších hodinách. "Snášeli jsme žal, ale je také těžké snést tu radost," svěřila se Marina Chodorkovská, která podle médií trpí rakovinou.

Právě vážný zdravotní stav jeho 80leté matky byl údajně hlavním důvodem, proč Chodorkovskij požádal o milost a ruský prezident Vladimir Putin mu překvapivě vyhověl.

Zaslouží si u nás zůstat. Na rozdíl od Snowdena, píší v Německu

Perný den Chodorkovského čeká v neděli, na kdy si naplánoval tiskovou konferenci. Jeho první setkání s novináři se uskuteční v soukromém Muzeu Berlínské zdi u někdejšího berlínského hraničního přechodu Checkpoint Charlie.

V muzeu jsou už několik let dvě místnosti vyhrazeny právě Chodorkovskému. Jsou tu fotografie z procesu, bunda, v níž byl zatčen, i rukopis připravené závěrečné obhajovací řeči. Přímý přenos z Berlína plánuje podle DPA několik televizí včetně ruských.

Berlín v pátek oznámil, že ve prospěch osvobození Chodorkovského Německo působilo v zákulisí. Intenzivně se prý jeho osudem zabýval bývalý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher s podporou německého ministerstva zahraničí a kancléřky Angely Merkelové.

Kdysi nejbohatší Rus byl odsouzen za daňové úniky, privatizační podvody, praní špinavých peněz a zpronevěru. Ruská opozice ho však považovala za vězně svědomí a oběť Putinova režimu.

Dnešní německý tisk uvítal, že se kritik Kremlu několik hodin po propuštění uchýlil právě do Německa. Podle nejčtenějšího deníku Bild se z toho "může jen radovat každý, kdo má alespoň trochu smyslu pro spravedlnost".

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung doufá, že Německo Chodorkovskému nabídne, aby v zemi už zůstal. "Je dobře, že mohl přijet k nám. A pokud si bude přát u nás zůstat, měli bychom mu to umožnit. Na rozdíl od (Edwarda) Snowdena si zaslouží naši pohostinnost," píše FAZ.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video