Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chodci mají přednost, přesto jich umírá více

  23:20aktualizováno  23:20
Opatření, které mělo zvýšit bezpečnost chodců na přechodech, dopadlo úplně opačně. Na přechodech letos bylo mnohem více mrtvých i zraněných než loni. Od ledna mají chodci na "zebrách" větší přednost před vozidly. Přesto letos na přechodech zahynulo vinou řidičů dvacet pět chodců - o osmnáct více než vloni. Téměř dvojnásobně přibylo i zraněných.

"Je to velice nepříjemné," říká Karel Pospíšil, vedoucí sekretariátu Rady vlády pro bezpečnost silničního provozu BESIP. Dodává, že se takový vývoj dal očekávat. Ve všech zemích, které zavedly větší přednost chodců na přechodech, mrtvých a zraněných také nejprve přibylo.

Pak se křivka otočila a dnes je nehod na přechodech méně než za starých pravidel. "Odhadnout, kdy se to zlepší u nás, si ale opravdu netroufnu," říká Pospíšil. Situace se už začíná pomalu zlepšovat. Zatímco v lednu a únoru zahynulo dvanáct chodců, od března do listopadu už "jen" šest.

Zákon se už zpět nevrátí
Ministerstvo dopravy však nepočítá s tím, že by upravilo zákon do původní podoby. "Diskuse se sice vedou a budou vést, ale je to dobré opatření," uvedla k přednosti chodců na přechodech mluvčí ministerstva Ludmila Roubcová.

Příčiny nehod
Proč je však na přechodech tolik mrtvých a zraněných? Policisté a experti na bezpečnost dopravy uvádějí zejména pět důvodů. Jednak to, že řidiči nejsou ohleduplní. Jezdí po městě rychlostí větší, než je povolených padesát kilometrů v hodině, takže často nestačí včas zabrzdit.

Nedodržují vzdálenost a pak se bojí před přechodem zabrzdit, aby do nich nenarazilo zezadu jiné auto. Anebo podceňují situace, kdy v jednom jízdním pruhu auto zastaví, ale vozidlo v tom vedlejším jede dál.

Policisté ve Zlíně mají například zkušenost, že právě na silnicích s více jízdními pruhy je nejvíce nehod na přechodech. V Ostravě v říjnu usmrtil motorista osmdesátiletého chodce poté, co pozdě zareagoval, na to, že dodávka před ním brzdí a pouští chodce na přechodu. Strhl volant do levého pruhu, kde důchodce srazil.

Jako druhý důvod smrtelných nehod uvádí policie to, že nepozorní jsou sami chodci. Mnozí se při přecházení nedostatečně rozhlédnou a často vbíhají do vozovky i mimo vyznačený přechod.

"Někteří chodci jsou postrachem silnic a koledují si o to, aby se stali obětí dopravní nehody. Nejvíce ohrožení jsou především důchodci, kteří často vstupují na přechody před projíždějící auta a neuvědomují si, že řidiči nemusí včas zastavit," říká mluvčí brněnské policie Zdeněk Lubas.

Přechody nejsou vidět
S nepozorností řidičů a chodců souvisí i další důvod - veskrze technický. Některé přechody jsou totiž špatně vidět, barva z asfaltu téměř zmizela. "K tomu ještě čeští řidiči nejsou zvyklí sledovat dopravní značky. K přechodům přijíždějí nepřipraveni na náhlé výrazné zpomalení či zastavení," tvrdí Václav Špička, sekretář pro bezpečnost silničního provozu občanského sdružení Autoklub.

V některých městech jsou pak přechody stále zbytečně blízko sebe, i když někde, třeba v centru Olomouce, už "zebry" zmizely. Úřady si rovněž stěžují, že nemají peníze na lepší značení přechodů, například v Blansku by radnice chtěla na nebezpečných místech značit přechody červenobílou nebo žlutobílou barvou.

Velký počet letošních nehod na přechodech zavinily i dva "mediální" nedostatky. To, že úřady o nových předpisech málo informovaly. A podle odborníků na bezpečnost silničního provozu svou roli sehrálo i to, že média ve svých zprávách přednost chodců poněkud přeceňovala.

"Chyběla masivní kampaň, která se například dělala v roce 1997, kdy se zaváděla padesátka v obcích," říká k pochybení úřadů Václav Špička z Autoklubu. Karel Pospíšil z vládního výboru BESIP proti tomu neprotestuje. Jen namítá, že stát nemá peníze na to, aby si zaplatil v televizích takovou reklamní kampaň jako velké firmy.

Václav Špička pak ještě připomíná, že novináři zejména počátkem roku, kdy nové pravidlo začínalo platit, zdůrazňovali, že chodci mají absolutní přednost. "To je samozřejmě zavádějící, někteří lidé si to ale zafixovali a neberou na vědomí, že třeba nesmějí vstupovat do vozovky bezprostředně před jedoucí vozidlo," říká Václav Špička. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Matka dívky, která se ubodala, žaluje záchranáře. Soud se jich zastal

Aneta Rodová s maminkou

K soudu se dostala jedna z nejpodivnějších tuzemských sebevražd. Třiadvacetiletá Aneta Rodová zemřela v září 2014 poté,...

Další z rubriky

Nevyslání vojáků do Pobaltí by Česku mimořádně uškodilo, říká generál Pavel

Generál Petr Pavel na tiskové konferenci v Ottawě (9. března 2018).

Možný kompromis o nevyslání českých vojáků do Pobaltských zemí, který by mohl usnadnit vznik nové vlády s podporou...

VIDEA TÝDNE: Královská svatba, zastřelený lupič a výbuch Plíškové

Princ Harry a Meghan Markle se vzali v kapli svatého Jiří na hradě Windsor 19....

Největší událostí uplynulého týdne byla jednoznačně svatba britského prince Harryho s herečkou Meghan Markle. Své ano...

Lebky, Picasso, modelka i ohnivák? Jak letci zdobí tygří gripeny

Motiv českého gripenu pro cvičení tygřích letek v roce 2009

Tygří letka českých stíhačů s gripeny svádí na prestižním cvičení v Polsku souboje s dalšími elitními letci NATO. Na...

Grafton Recruitment Praha
PLÁNOVAČ VÝROBY, až 40 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz