„Nejsilnější bouřka je nad Prahou, ale to se může brzy změnit. Bouřky se nejvíce vyskytují v pásmu od Ústecka po jihovýchod Čech a dále na Moravě,“ sdělil iDNES.cz v půl sedmé večer mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Pršelo ale také na českých horách.
Také na Šumpersku se podle ČHMÚ vytvořila navečer velmi silná bouřka, která postupovala dále k východu do okresů Olomouc, Bruntál, Opava, Nový Jičín a Ostrava. Spadnout mohlo až čtyřicet litrů vody na metr čtvereční za hodinu, bouřku doprovázely také kroupy.
S následky bouřky se potýkali pražští hasiči, kteří zasahovali v osmnácti případech, a to především u popadaných stromů nebo čerpali vodu ze sklepů.
Popadané větve řešili také hasiči na Chebsku. Spadlé stromy na německé straně nakrátko omezily dopravu na hraničním přechodu Svatý Kříž u Chebu.
Varování před silnými bouřkami platí pro Karlovarský, Plzeňský a Ústecký kraj a části Středočeského a Jihočeského kraje do dnešní půlnoci. Podle meteorologů při nich může napršet v úhrnech kolem 30 milimetrů a déšť může zatopit níže položená místa a sklepy. Mohou se objevit i kroupy.
Bouřky se dají v Čechách očekávat také ve čtvrtek odpoledne, v pátek se přesunou na Moravu a budou silnější než ve čtvrtek. O víkendu bouřky nebudou, jejich návrat lze ale očekávat na začátku příštího týdne.
Teplotní rekordy padly na Ústecku
V Česku ve středu také padly teplotní rekordy, a to na dvou místech v Ústeckém kraji. Nové nejvyšší údaje pro 8. srpen na Měděnci na Chomutovsku a na Milešovce překonaly maxima z roku 2015.
Nejtepleji ve středu bylo ve středočeských Dobřichovicích, kde teploměr ukázal 36,4 stupně Celsia. Zdejší rekord z roku 2015 je ale ještě o 3,4 stupně vyšší. Nová nejvyšší teplota na Milešovce 34,1 stupně Celsia byla o desetinu stupně vyšší než před třemi roky, na Měděnci naměřených 30,1 stupně překonalo dosavadní maximum o dvě desetiny stupně. Podle předpovědi mohly dnes teploty v Česku vystoupat až ke 35 stupňům, v Polabí a Poohří ojediněle až na 37 stupňů Celsia.

Tropické teploty mohou lidé v Česku očekávat i ve čtvrtek. Dostat se mohou až na 36 stupňů Celsia, zejména v Čechách ojediněle až na 38 stupňů. V pátek se má ochladit, meteorologové předpovídají nejvyšší denní teploty od 22 stupňů na západě do 33 stupňů na východě země.
Kvůli dlouhotrvajícímu teplému a suchému počasí přetrvává na většině území Česka nebezpečí vzniku požárů. Vysoké riziko je zejména v severní polovině Čech a na střední a jižní Moravě. ČHMÚ proto doporučuje, aby se lidé v lesích vyvarovali rozdělávání ohňů, pálení trávy, používání přenosných vařičů či odhazování nedopalků cigaret na zem.
ČHMÚ také varuje před vysokými teplotami, které můžou způsobit přehřátí a dehydrataci organismu. Lidé by měli omezit fyzickou zátěž a odpoledne nepobývat na přímém slunci, nenechávat děti ani zvířata v autech, dodržovat pitný režim a používat ochranné prostředky proti slunci.
V Praze, středních Čechách a Ústeckém kraji platí smogová situace
Kvůli vysoké koncentraci přízemního ozonu v ovzduší meteorologové ve středu odpoledne vyhlásili v Praze, středních Čechách a Ústeckém kraji smogovou situaci. Vysoké hodnoty ozonu mohou být komplikací pro lidi s dýchacími problémy, pro děti a starší osoby. Měli by proto omezit pohyb venku.
„Při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách doporučujeme zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti,“ uvedli meteorologové ve zprávě.
Podle Štefana Handžáka z ČHMÚ byly hodnoty překročeny jen krátkodobě mezi 16. a 17. hodinou, meteorologům ale i tak zákon ukládá smogovou situaci vyhlásit. „Očekáváme, že podobné to bude i ve čtvrtek, kdy by zvýšené hodnoty mohly vydržet i déle,“ řekl Handžák.
Přízemní ozon vzniká chemickými reakcemi mezi oxidy dusíku a těkavými organickými sloučeninami, k jakým může docházet za horkých letních dnů, zvláště pokud jsou spojené s bezvětřím. Na jeho vzniku se podle Handžáka podílí také výfukové plyny, proto se s nadměrným množstvím ozonu potýkají spíše města a průmyslové aglomerace.
Smogovou situaci ČHMÚ vyhlašuje v případě, že koncentrace ozonu alespoň na jedné stanici v daném území překročí 180 mikrogramů na metr krychlový. Tento limit překročila nejvyšší naměřená čísla jen lehce. K takzvané varovné prahové hodnotě, která je 240 mikrogramů na metr krychlový, se zdaleka neblíží. V Praze byla nejvyšší naměřená koncentrace 187,7 mikrogramů na metr krychlový na stanici Praha 5-Stodůlky.
Varování ČHMÚVelmi silné bouřky s přívalovými srážkami (vysoký stupeň nebezpečí): Moravskoslezský kraj Velmi vysoké teploty (vysoký stupeň nebezpečí): Praha do 600 m n.m. Středočeský do 600 m n.m. Plzeňský do 600 m n.m. Jihočeský do 600 m n.m. Pardubický do 600 m n.m. Královéhradecký do 600 m n.m. Liberecký do 600 m n.m. Ústecký do 600 m n.m. Jihomoravský do 600 m n.m. Zlínský do 600 m n.m. Olomoucký do 600 m n.m. Moravskoslezský do 600 m n.m. od středy od 11:00 do čtvrtka do 20:00 Velmi vysoké teploty (vysoký stupeň nebezpečí): Vysočina do 600 m n. n. od čtvrtka od 12:00 do čtvrtka do 20:00 Nebezpečí požárů (nízký stupeň nebezpečí): Praha Středočeský Plzeňský Pardubický Královéhradecký Liberecký Ústecký Vysočina Jihomoravský Zlínský: (KM,UH,ZL) Olomoucký: (OL,PV,PR) od středy od 11:00 do odvolání Vysoké teploty (nízký stupeň nebezpečí): Karlovarský do 600 m n. m. od středy od 11:00 do čtvrtka do 20:00 Vysoké teploty (nízký stupeň nebezpečí): Vysočina do 600 m n. m. od středy od 11:00 do čtvrtka do 12:00 Silné bouřky (nízký stupeň nebezpečí): Středočeský: (BE,KL,PB,RA) Karlovarský Plzeňský Jihočeský: (PI,PT,ST) Ústecký od středy od 14:00 do čtvrtka do 00:00 Vysoké teploty (nízký stupeň nebezpečí): Jihomoravský do 600 m n.m. Zlínský do 600 m n.m. Olomoucký: (OL,PV,PR) do 600 m n.m. Moravskoslezský do 600 m n.m. od pátku od 12:00 do pátku do 18:00 |