Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chmelíček provede personální změny a rozhodne o osudu majora Zemana

  16:35aktualizováno  16:35
- Personální změny v České televizi, které budou následovat po nástupu nového ředitele do funkce, se podle něho nedotknou například šéfredaktora zpravodajství Zdeňka Šámala. Naopak by Chmelíček rád, při svém nástupu 1. února, oznámil jméno nového programového ředitele televize.
Vedení ČT poté rozhodne i o dalším osudu normalizačního seriálu o majoru Zemanovi, jehož uvedení loni vyvolalo kritiku zejména bývalých politických vězňů. Chmelíček uvedl, že v případě seriálu se uvažuje o jeho zastavení i pokračování.

"Nejdůležitější bude stabilizovat personální situaci v České televizi," uvedl Chmelíček k tomu co ho čeká v nejbližší době. O obsazení místa programového ředitele nyní  jedná se třemi lidmi, kteří stojí mimo ČT a jejichž jména zatím nechce zveřejnit. O současném šéfovi zpravodajství řekl, že je člověkem na svém místě.

Novým šéfem ČT je Dušan Chmelíček
Novým generálním ředitelem České televize zvolila Rada ČT dosavadního šéfa právního oddělení a ředitele pro strategický rozvoj ČT Dušana Chmelíčka. Ten ve finálovém hlasování porazil poměrem 5:2 marketingového ředitele Českého Telecomu Kamila Čermáka. "Zvažovali jsme všechny možné aspekty," řekl po hlasování předseda rady Jan Jirák.

Rada ČT už při svém prvním středečním rozhodování vyřadila z trojice posledních uchazečů bývalého programového ředitele televize Nova Petra Sládečka.

Následníkem Jakuba Puchalského, který na funkci rezignoval loni v prosinci, tak bude člověk, kterého si na Kavčí hory přivedl právě Puchalský.

Dušan Chmelíček

Narodil se v roce 1967.
Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 1992 pracoval na Krajském obchodním soudu v Praze, poté byl právníkem později zkrachovalé Moravia banky.
V roce 1997 pracoval jako podnikový právník v leasingové společnosti České pojišťovny.
O rok později se za šéfování Jakuba Puchalského stal vedoucím právního a smluvního útavru České televize.
Vloni byl jmenován ředitelem pro strategický rozvoj.
Co rozhodlo
"Zvažovali jsme všechny možné aspekty od možnosti získat
autoritu až po potencionální nezávislost a v tajném hlasování
potom došlo k tomuto rozhodnutí," vysvětlit volbu rady Jirák. Kdy bude nový ředitel uveden do funkce, rada zatím podle Jiráka nerozhodla. "Byl bych...rád, aby to bylo k 31. lednu, respektive k 1. únoru," řekl Jirák. Chmelíček před novináře nepředstoupil, neboť byl podle Jiráka údajně služebně mimo.

Důležitou roli při rozhodování členů rady měla hrát očekávaná schopnost nového ředitele stabilizovat situaci v ČT a jeho komunikační schopnosti. Mezi argumenty, které pro Chmelíčka zněly v rozsáhlé diskusi, se podle Jiráka opakovalo, že se dokázal dost podrobně seznámit se situací uvnitř televize, i konsolidační program, který předvedl.

"Myslím, že značnou roli hrála i jeho prokazatelná
nezávislost a jeho zřetelné oddělování se od politické sféry,"
uvedl Jirák pro agenturu ČTK. Čermák radu informoval o svých setkáních s politiky, mimo jiné s premiérem Milošem Zemanem a předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. "Nemohu vyloučit, že to v hlavách některých členů rady svoji roli sehrálo," doplnil.

Co se dělo za dveřmi
Tři lidé, které spojila kandidatura na ředitele České televize, prožívali ve středu napínavé chvíle. Po  odchodu z  více než hodinového pohovoru, dostali od Rady ČT jedinou instrukci: buďte na mobilu, my se vám po sedmé hodině ozveme.

"Nevím, co bude dál.  V této chvíli vyslyším přání rady a budu v dosahu," potvrdil těsně před devatenáctou hodinou třetí kandidát Petr Sládeček, zaměstnanec americké společnosti CME. Právě on však vypadl.

Hlas Františka Schildbergera, který svým kolegům faxem oznámil, že se volby nezúčastní, zřejmě nakonec radě nechyběl. Nově zvolený člen, evangelický duchovní Miloš Rejchrt se již v úterý rozhodl, že se do výběru zapojí. "Byl jsem do této role dosazen bez vlastního přičinění, ale volit neodmítnu."  Nakonec však jeho stanovisko bylo: zdržel se hlasování.

I třetí kolo výběrového řízení se odehrálo v atmosféře co největšího utajení. Fotografové a kameramani museli zůstat ve vrátnici.

Kromě osmi členů rady a tří kandidátů tak nebyl nikdo, kdo by dokázal říci, co přesně se v jednací místnosti probíralo. "Bavili jsme se o rámcovém projektu, který jsem na žádost rady vypracoval. Část zabral rozhovor o osobnostních předpokladech, mých silných a slabých stránkách a životních zkušenostech," řekl po jednání Petr Sládeček.

Kritici zůstávali k celému konkursu i nadále skeptičtí. "Pro nás není vítězstvím žádný z těch kandidátů," upozornil Antonín Dekoj, předseda Nezávislé odborové organizace, která zastupuje téměř dvě třetiny všech zaměstnanců televize.

Nový ředitel nebudí velké nadšení
Velmi těžký boj patrně čeká nového generálního ředitele České televize Dušana Chmelíčka. Jeho zvolení vyvolalo mezi většinou zainteresovaných lidí rozpaky. O tom, zda se mu podaří naplnit svůj plán konsolidace ČT (chtěl by poskytnout větší autonomii zpravodajství, posílit postavení studií v Ostravě a Brně v neposlední řadě se hodlá zasadit o co nejrychlejší zvýšení televizního poplatku) rozhodne jeho první úkol. A sice, jak rychle se mu podaří v televizi stabilizovat personální situaci. "Vůbec mu nezávidím," shrnul své pocity televizní dramaturg Ondřej Šrámek, který z konkurzu sám odstoupil v počáteční fázi a a přidal se na stranu kritiků výběrového řízení. "Kdokoli zvolený touto radou je ve strašné pozici. My jsme nebyli a nejsme ani pro jednoho z vybraných kandidátů. Na druhé straně od pana Chmelíčka čekám, že s ním bude možno začít rychle jednat."

Šance na úspěch jednání není zatím nijak velká. Zástupci části zaměstnanců ČT se hodlají na dalším postupu domluvit ve čtvrtek dopoledne, už nyní ale mluví o dalších protestech. Podobné je to i s nespokojenými filmovými producenty."Tato volba nás absolutně neuspokojuje, budeme požadovat rezignaci rady," tvrdí výkonný ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler. Ten zároveň znovu zopakoval údiv akademiků, že ředitelem nebyl zvolen Ivo Mathé. 

Chmelíčkovo jméno příliš nenadchlo ani členku mediální komise Poslanecké sněmovny Kateřinu Dostálovou. "Čekala bych, že do finále postoupí pánové Sládeček a Čermák. Sládeček je schopný odborník, Čermák neméně dobrý manažer."  Dušan Chmelíček je podle ní naopak až příliš svázaný s předchozím vedením Jakuba Puchalského

Předchozí vývoj

Nejvyšší stupeň utajení - taková atmosféra panovala pár hodin před volbou nového generálního ředitele České televize. O detailech, které řízení provázejí, nehodlají členové rady ČT mluvit buď vůbec, nebo nechtějí být jmenováni. Klíčová informace - materiál, co přesně hodlá nový ředitel s Českou televizí udělat - nebude do konce výběrového řízení zveřejněna.

Z kusých zpráv pouze vyplývá, že nejméně dva uchazeči by vedle části managementu rádi vyměnili i šéfredaktora televizního zpravodajství.

Před třetím kolem výběrového řízení je tak jisté jen jedno: rada České televize  s největší pravděpodobností odolá zřejmě vnějším tlakům a bude chtít rozhodnout už ve středu. "Zatím nevidím žádný důvod, proč bychom ve středu neměli znát jméno

Kandidáti na místo ředitele České televize:
- Kamil Čermák
byl redaktorem zpravodajství České televize, nyní je ředitelem marketingu Českého Telecomu.
- Dušan Chmelíček je právník, nyní pracuje jako vedoucí právního oddělení České televize.
- Petr Sládeček pracoval jako bývalý zástupce ředitele programu televize Nova.
nového ředitele," tvrdil v úterý místopředseda rady Vladislav Kučík.

Možnost, že by radní výběr šéfa ČT pozdrželi a zvolili zatím jen dva finalisty, Kučík odmítá: "To bychom vlastně museli zrušit stávající výběrové řízení, které je od počátku bráno jako trojkolové. Nevidím, že by to mělo nějaký smysl." Absence radního Františka Schildbergra, který už v pondělí hlasovat odmítl, výběrové řízení podle všeho neovlivní - rozhodnutí rady jsou podle zákona o České televizi platná, jestliže je schválí víc než polovina všech členů. Pokud se tedy  alespoň pět radních shodne na jednom jménu, bude volba generálního ředitele regulérní.

Podobné je to také s novým členem rady Milošem Rejchrtem, jehož Poslanecká sněmovna zvolila teprve v úterý (devátá židle v radě byla volná od poloviny prosince, kdy na své místo rezignoval lékař Petr Weiss). Podle radních o novém řediteli hlasovat může. "Jeho pozice je samozřejmě jiná. Na druhé straně se o kandidátech veřejně mluví už čtrnáct dní, a za tu dobu měl příležitost si o nich leccos zjistit," míní František Schildberger.

Rejchrt je každopádně rozhodnut, že se volby zúčastní. "Cítím se být člověkem, který má nůž na krku, a je nucen, aby volil. Podle toho se také budu rozhodovat," řekl.

V konkursu samém prý podle Kučíka není vůbec nic rozhodnuto. "S každým kandidátem budeme ještě hodinu hovořit a poté o něm znovu hlasovat. Žádného favorita nemáme," tvrdí. Ve druhém kole získal v tajné volbě nejvíce bodů šéf pro strategický rozvoj ČT Dušan Chmelíček. Podle kuloárových zpráv se však radní možná nakonec přikloní spíš k marketingovému řediteli Českého Telecomu Kamilu Čermákovi.

Svou roli by tu mohly sehrát požadavky televizních odborářů a producentů, kteří konání rady od počátku kritizují: zatímco Chmelíčka nechtějí za žádnou cenu, Čermák by jim v čele veřejnoprávní televize nevadil.

Petr Sládeček, pracovník společnosti CME, je vzdor svým profesionálním kvalitám považovaný za outsidera. "V jeho neprospěch mluví hlavně televize Nova, ve které dříve působil," přiznal jeden z účastníků výběrového řízení.

O nic jasnější než výběrové řízení není ani budoucnost rady ČT. Její představitelé několikrát vyhlásili, že jako celek odstoupit nehodlají. Svůj záměr rezignovat po ukončení "ředitelského" konkursu však naznačil předseda rady Jan Jirák. "Zatím je ještě stále předsedou. Víc nechci v této chvíli předvídat," naznačil jeden z Jirákových kolegů. Ani on si však nepřál být jmenován.

Nový generální ředitel České televize Dušan Chmelíček, který dosud pracoval jako vedoucí právního oddělení a ředitel pro strategický rozvoj České televize

Jeden ze dvou posledních kandidátů na post ředitele ČT Kamil Čermák, který působil jako redaktorem zpravodajství České televize a nyní je ředitelem marketingu Českého Telecomu. Ve finálovém hlasování prohrál s Dušanem Chmelíčkem.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...Najdete na iDNES.cz