Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chmelíček chce odvolat svého možného nástupce

  22:19aktualizováno  22:19
Jedním z posledních počinů odvolaného ředitele České televize Dušana Chmelíčka bude jeho návrh televizní radě, aby odvolala šéfa brněnského studia Zdeňka Drahoše. Chmelíček, kterého Rada ČT zbavila funkce minulý týden, to řekl na setkání pořádaném občanským sdružením Brno 20/21, které Drahoše opakovaně kritizuje. O řediteli brněnského studia Drahošovi se spekuluje jako o možném vážném kandidátovi na místo ředitele ČT. S odvoláním Chmelíčka a s fungováním rady nesouhlasí někteří zaměstnanci ČT a lidé, kteří s televizí dlouhodobě spolupracují.
Kontrolní zpráva z brněnské ČT
Kontrolní zpráva rozebírá například problematiku dramaturgie brněnského studia, hospodaření a podezření ze skryté reklamy.

V oblasti hospodaření se kontrolní zpráva dotkla například výše honorářů režiséra Jiřího Sequense za jednotlivé díly seriálu Hříšní lidé města Brněnského.

V oblasti nemovitostí kritizuje smlouvy o nájmu nevýhodné pro ČT nebo chybějící doklad o souhlasu Rady ČT s pronájmem, i když získání souhlasu rady ukládá zákon.

Předseda rady Miroslav Mareš redaktorovi iDNES řekl, že on sám pro odvolání Zdeňka Drahoše hlasovat nebude.

"Samotná kontrolní zpráva neobsahuje návrh na odvolání a ani výsledek kontrolní zprávy mě o nutnosti jeho odvolání nepřesvědčuje," řekl.

Kdy rada o návrhu Dušana Chmelíčka bude jednat, ještě sama neví. "Musíme to v radě teprve projednat," dodal Mareš.

Drahoš čelí obviněním z nečistého hospodaření v ČT Brno
Ředitel brněnského studia ČT se pokusil o vlastní obhajobu v brněnském zpravodajském pořadu Jihomoravský večerník. Všechna obvinění, která se proti nashromáždila, odmítl.

Nelegální prodej pozemků České televize byl podle něj předem dojednán a schválen vedením ČT a je právně v pořádku.

Kritici Drahošovi vyčítají i skrytou reklamu, která se ve vysílání studia objevuje. Podle Drahoše je obvyklé, že se při přenosech z motoristických show objevují na obrazovce loga nejrůznějších firem.

Chmelíčkův návrh na jeho odvolání komentoval Drahoš slovy: "Je to v podstatě velmi neobvyklý jev, aby odvolaný ředitel dělal taková poměrně zásadní opatření. Uvidíme, jak se návrh bude vyvíjet dál."

Už před tím Drahoš uvedl, že je rozhodnut kandidovat na
Chmelíčkovu funkci.  "Aniž bych chtěl, musím se nyní konkursu na tuto funkci zúčastnit, protože jinak by se to dalo chápat jako mé přiznání chyb, což odmítám," řekl Drahoš.

Dodal, že Chmelíček může návrh na jeho odvolání pouze předat Radě ČT.

Že by rada Drahoše na jeho návrh odvolala, však přijde Chmelíčkovi jako "nejméně pravděpodobná" varianta.

Ještě minulý týden tvrdil, že personální opatření vůči Drahošovi, který je podle výsledků mimořádné kontrolní akce zodpovědný za vážné nedostatky, nehodlá učinit. Změnu svého postoje vysvětlil následným Drahošovým chováním.

Pondělní Lidové noviny píší, že ačkoli Drahoš minulý týden s výsledky kontroly příliš nepolemizoval, nyní svůj postoj změnil. Podobného názoru je i Chmelíček.

"Mluví teď jinak, než když byl ve čtvrtek na hodinové schůzce se mnou. Tam byl velmi smířlivý a připustil pochybení a slíbil, že podnikne náležitá opatření," řekl deníku Chmelíček.

V úterý se uskuteční před televizí demonstrace
Chmelíček ve funkci zůstane do zvolení svého nástupce. Uzávěrka přihlášek do konkursu na místo generálního ředitele ČT je v úterý.

V úterý se má také přímo na Kavčích horách uskutečnit demonstrace. Radě ČT tak má být bráněno v procesu zvolení nového ředitele. "Lidé z různých organizací se budou snažit zabránit radě, aby šla volit", řekla mluvčí nové iniciativy "ČT - Věc veřejná" Alena Müllerová.
 
Předseda rady ČT Miroslav Mareš řekl, že je vysoce nepravděpodobné, že by rada o novém řediteli rozhodla již v úterý.

Profesionálové vyhlásili válku Radě ČT
Zastavit výběrové řízení na nového ředitele České televize! Konec současné Rady ČT! Podobných petic vzniklo v tomto roce několik. Až v neděli 17. prosince se však drtivá většina profesionálů, kteří mají s veřejnoprávní televizí něco společného, dokázala dohodnout.

Předseda rady Miroslav Mareš petici příliš nekomentoval, jen uvedl, že radní si za rozhodnutím odvolat Dušana Chmelíčka stojí a hodlají pokračovat v plnění svých pravomocí podle zákona.

"Stávající rada a především to, že je tento orgán vybírán podle politického klíče, ohrožuje další fungování televize," prohlásil Břetislav Rychlík, mluvčí nové iniciativy ČT - Věc veřejná.

Pod tuto větu se podepsal zástupce televizních odborů, Fero Fenič či Jiří Bartoška, lidé z profesních asociací i několik spolupracovníků odvolaného ředitele Dušana Chmelíčka. Jak chtějí proměnit petici v realitu?

"Bez projevu občanské neposlušnosti to nepůjde," naznačil producent Petr Vachler. O konkrétním postupu neměli jeho kolegové zatím jasno. Nátlakové akce by však měly začít už v pondělí 18. prosince.

"Pojďme do ulic," vyzval své kolgy pracující pro ČT producent a režisér Fero Fenič, "jen tak lidi přesvědčíme, že je situace vážná."

"Není to jen politika," dodal Jiří Bartoška o tlacích vyvíjených na ČT, "jde i o peníze. Nezapomeňte, že ČT má téměř pětimiliardový rozpočet."

Dostálová a Langer: Rada by odstupovat neměla
Členka sněmovní mediální komise Kateřina Dostálová z ODS i šéf komise a místopředseda ODS Ivan Langer odmítli požadavek na odstoupení členů Rady České televize.

Nebrání se však tomu, aby v budoucnu usedli v radě spíše známé osobnosti. Volbu generálního ředitele veřejnoprávní televize, o níž dosud rozhoduje rada, by podle Dostálové mohla v budoucnu převzít Poslanecká sněmovna.

K protestům se připojují další
K protestům proti Chmelíčkovu odvolání a ke kritice Rady ČT se připojila sdružení "Děkujeme, odejděte!" a Impuls '99. Občanské iniciativy požadují pozastavení volby nového generálního ředitele, odvolání Rady ČT, projednání situace v obou komorách parlamentu a veřejnou diskusi o politické nezávislosti a odbornosti rady.

Ke kritice rady se přidal i výkonný výbor Českého filmového a televizního svazu FITES, podle něhož její členové jednají podle stranických zájmů. "Tím je soustavně porušován platný zákon o ČT," řekl předseda výkonného výboru Martin Skyba.

Samotné odvolání Chmelíčka ale podle FITES není porušením zákona. Občanské iniciativy vítají i vznik nové iniciativy ČT - Věc veřejná a podporují manifestaci, kterou svolala na úterý.

Odvolání v krátké době už druhého ředitele ČT považují zástupci obou občanských sdružení za nekompetentní a v rozporu s elementární etikou profesního chování. "Rozhodně protestujeme proti tomu, aby lidé, kteří nemají žádnou zkušenost s médii, zasahovali do obsahu a personálních otázek veřejnoprávní televize," uvedli v prohlášení.

Kromě zastavení rychlého výběru nového ředitele požaduje FITES i okamžité projednání nového zákona o ČT. To by mělo podle Skyby pozměnit způsob návrhu a volby členů televizní rady a zajistit jejich politickou nezávislost. Výkonný výbor vyzval členy FITES, Otakara Koska a Martina Vadase, aby se účastnili výběrového řízení na post ředitele ČT a trvali na tom, aby slyšení kandidátů bylo veřejné.

Kdo půjde do konkursu
Kateřina Fričová, donedávna ředitelka televize Prima, se s největší pravděpodobností konkursu na nového ředitele veřejnoprávní televize zúčastní. V úterý hodlá Radě ČT předat vše potřebné pro účast ve výběrovém řízení. Účast v něm oznámil i ředitel brněnského studia ČT Zdeněk Drahoš a podle internetového deníku Svět namodro se o funkci chystá ucházet i Petr Sládeček, který za sebou má zkušenosti z TV Nova.

"Kontaktovalo mě několik osob, že se chce zúčastnit... Mám informace, že se několik lidí přihlásí," řekl bez bližších podrobností předseda Rady ČT Miroslav Mareš. Její sekretariát večer uvedl, že zatím obdržel jen dvě přihlášky v nedostatečné elektronické podobě.

Uzávěrka je v úterý.

O Fričové se jako o vážné kandidátce na funkci ředitele ČT po Dušanu Chmelíčkovi dosud pouze spekulovalo. Fričová na Kavčích horách pracovala jako produkční 13 let. V roce 1993 přešla do vznikající Novy, poté se stala ředitelkou TV Prima. Z ní odešla v říjnu po třech letech.

Jak se zachová finanční ředitel ČT Ladislav Paluska, se nepodařilo zjistit. Paluska minulý týden uvedl, že po oslovení televizní radou zvažuje, zda se konkursu zúčastní.

Fotokopie několika podpisů připojených k petici proti Radě ČT, 17. prosince 2000.

Fotokopie textu petice proti Radě ČT. Na obrázku chybí první odstavec textu. Jeho obsah je však shrnut v článku, 17. prosince 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz