Chlouba ´dvojčat´ 11. září selhala

  • 12
Téměř rok po tragických událostech 11. září vycházejí na povrch další a další informace potvrzující, jaký kolaps moderní techniky nastal v místech, o nichž se myslelo, že budou fungovat dokonale a snad i navěky. List US Today zveřejnil koncem týdne velkou studii úplného zhroucení systému velkých rychlovýtahů v obou věžích WTC v New Yorku.

189 nejrychlejších, největších a nejmodernějších expresních výtahů planety se v onen osudný den drsně obrátilo proti těm, jimž mělo sloužit. Stalo se pastmi, v nichž podle vyšetřování listu zahynulo až 200 lidí. 11. září bylo i největší katastrofou výtahů v historii.

Jak se mohlo stát, že se výkvět moderní techniky stal pro mnohé lidi, kteří se pokoušeli uprchnout, hrobkou? Bylo to až tragicky prosté, vysvětluje list US Today Absolutní většina lidí zahynula právě kvůli bezpečnostnímu systému, který je měl ochránit. Ten však nebyl připraven na takovou katastrofu a zcela selhal.

Za normálních okolností jsou výtahy konstruovány tak, že mají při nehodě zastavit a dveře se zablokují, aby lidé náhodou nevypadli do výtahových šachet. Pak se čeká na mechaniky, kteří je mají vysvobodit. 11. září 2001 však mechanici uprchli, a lidé tak zůstali v pasti. Jen některým, vesměs silným mužům, se v zoufalé snaze podařilo násilím dveře otevřít a krkolomně vylézt do pater a nakonec se zachránit.

US Today identifikoval 21 lidí, kterým se tento šílený manévr podařil a zachránili se. Dalších 80 lidí se pak zachránilo, když po nárazu letadel se některé z výtahů zastavily a dveře se náhodně otevřely.

Tím posledním člověkem, jemuž se zázrakem podařilo uniknout z hrobky expresního výtahu severní věže newyorských "dvojčat" byl třiatřicetiletý Chris Young. Zaměstnanec pojišťovací firmy Marsh and McLennan marně čekal nekonečnou hodinu a půl v expresním výtahu severní věže WTC na pomoc. Až výpadek proudu mu umožnil uniknout - jen několik minut před tím, než se věž zhroutila.

Chris se to osudné ráno poprvé ocitl sám ve velké kabině expresního výtahu, kterému na překonání 300 výškových metrů ze 78. patra do přízemí stačí pouhých 60 vteřin. Začal radostně poskakovat, aby si vyzkoušel při klesání "stav beztíže", a dokonce začal zpívat svou oblíbenou písničku.

Pak do severní věže narazilo letadlo. Bylo 8.46. Výtah prudce s šíleným skřípěním zastavil, světla vypadla, ale stále svítila, a Chris upadl na podlahu. Byl už v přízemí, ale dveře se zablokovaly. Zvonil na poplachový zvonek, sdělil svoji polohu a pak mu jakýsi mužský hlas řekl, že ho brzy zachrání.

Když po půl hodině - v 9.15 - nikdo nešel a nic se nedělo, začal Chris volat o pomoc. Odpověděli mu další lidé, kteří byli uvězněni v sousedních výtazích. V 9.40 se konečně někdo ozval a znovu slíbil pomoc. V tu chvíli už byli jeho sousedé pryč - podařilo se jim dostat ven vlastní silou.

Po dalších dvaceti minutách, kdy se nic nedělo, se Chris začal pokoušet otevřít sám dveře. Marně. Pak vypadla elektřina a konečně se to podařilo. Muž vyběhl ven a podíval se do sousedního výtahu. Byl prázdný, stejně jako celá vstupní hala. Když byl půl bloku od mrakodrapu, zařval na něj nějaký hasič: "Utíkej!" Chris Young byl posledním člověkem, který unikl z výtahu. Severní věž se zřítila v 10.28.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video