Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chlapec zraněný při požáru zemřel

  17:54aktualizováno  17:54
Praha - Pětiletý chlapec, který utrpěl těžká zranění při čtvrtečním požáru na pražském Jižním Městě, zemřel v pátek večer v krčské nemocnici. Lékaři uvedli, že jeho zdravotní stav byl od počátku kritický a neměl prakticky žádnou šanci na přežití. Při neštěstí zahynula i jeho stejně stará sestřenice. Příčina požáru se stále vyšetřuje.

Požár v panelovém domě v Augustinově ulici na pražském Jižním Městě vzplanul ve čtvrtek po sedmé hodině ranní. Podle některých místních obyvatel se z bytu ve třetím patře nejdříve ozval výbuch a poté začalo hořet.  Jiní sousedé však tvrdí, že spali a naopak nic neslyšeli. Příčina požáru se stále vyšetřuje, avšak hasiči předběžně vyloučili technickou závadu.

Společně s holčičkou, kterou se již záchranářům nepodařilo oživit, byl v bytě její stejně starý bratranec, jeho otec a babička. Agentura TVD uvedla, že právě babička děti od večera hlídala, otec se vrátil z práce až ráno.

"Když jsme přijeli do bytu, děvče jsme našli v posteli, chlapec se schoval do peřiňáku," uvedl ve večerním metropolitním zpravodajství televize TV3 velitel zasahující čety hasičů Roman Pazdera.

Pětiletý chlapec v úkrytu jako zázrakem přežil, ale jeho stav byl velmi vážný. Byl převezen na Jednotku intenzivní péče Thomayerovy nemocnice v Praze. "Jeho stav je velmi závažný, kritický. Chlapec je stále v ohrožení života," řekl ve čtvrtek lékař dětského oddělení Thomayerovy nemocnice Jan Hrdlička s tím, že bližší informace nesmí podávat. 

Podle policie se děvčátko, které bylo na návštěvě u příbuzných, udusilo zplodinami. Babičku i otce, kteří se rovněž nadýchali zplodin, odvezla záchranná služba do nemocnice, odkud byli po ošetření propuštěni.

Přesnou příčinu požáru ani dobu, kdy začalo hořet, nedokázali odhadnout hasičští vyšetřovatelé, ani policie. "Oheň nám v sedm hodin třicet devět minut ohlásil náhodný kolemjdoucí, jehož upozornil otec volající z balkonu. O čtyři minuty později už jsme byli na místě, a snášeli obyvatele hořícího bytu z třetího patra dolů," sdělil šéf pražských hasičských vyšetřovatelů Václav Hladík. "Děvčátko jsme se pokoušeli v autě křísit nejprve my a poté záchranka, ale marně," dodal.

Příčinu požáru hasiči teprve vyšetřují, Hladík však vyloučil, že by začalo hořet kvůli výbuchu plynu. Za velmi nepravděpodobnou pak označil závadu na elektrické instalaci.

Podle policejní mluvčí Michaely Plecité hasiči policistům řekli, že požár vznikl z hořícího umakartového jádra. "Hasiči ho vzali kus na expertízu. Zda však oheň vznikl z neopatrnosti, nebo ho dokonce někdo úmyslně založil, nevíme," uvedla. Stejnou otázku Hladík s poukazem na probíhající vyšetřování odmítl komentovat.

Někteří sousedé a přímí svědci události tvrdili, že otec chlapce byl opilý, a proto si požáru nevšiml a hasiče přivolal pozdě. To však Plecitá nepotvrdila: "Policisté z Prahy 4 zatím nedokázali vyloučit, že muž pil. Podle nich však známky opilosti vůbec nejevil," podotkla.

To, že v bytě mohlo hořet jen velice krátkou dobu, nepřímo naznačil také lékař Vladimír Říha: "Obecně platí, že již po několika málo minutách dýchání jedovatých zplodin bez dostatku kyslíku může mít dítě poruchu vědomí. Maximálně po pěti minutách dochází k nevratným změnám mozku. Smrt je pak otázkou několika málo dalších minut," konstatoval.

Požár zničil bytové jádro a zařízení bytu. Celková škoda činí podle hasičů několik set tisíc korun.

Hasič dokumentuje škody po požáru v bytě v panelovém domě v Praze 4 v Augustinově ulici. (20. červenec 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz