Patnáctiletý Petr si brutální napadení vymyslel ze strachu z reakce matky.

Patnáctiletý Petr si brutální napadení vymyslel ze strachu z reakce matky. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Za smyšlený útok nemůže policie chlapce z Břeclavi nijak potrestat

  • 253
Patnáctiletý chlapec z Břeclavi, který si vymyslel brutální napadení, není trestně odpovědný. Policie po něm může chtít pouze finanční náhradu za rozsáhlé vyšetřování a bezpečnostní opatření, která provázela protesty proti tamní romské komunitě.

I přesto, že se jeho případem intenzivně zabývali jihomoravští kriminalisté a policie musela vynaložit nemalé prostředky na udržení bezpečnosti v Břeclavi, patnáctiletý Petr ze všeho vyvázne bez potrestání.

"Za oznámení trestného činu, který nebyl, není žádná trestněprávní odpovědnost. Není tam dokonce ani přestupková odpovědnost," vysvětluje mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Její slova potvrzuje i právník Jaroslav Ortman."Kdyby ten chlapec označil někoho konkrétního, mohlo by to být kvalifikováno jako křivé obvinění. To se ale nestalo. Podobné je to s křivou výpovědí," říká Ortman. "Teoreticky by policie mohla uspět se šířením poplašné zprávy. Jeho prohlášení totiž vedlo k demonstracím a určité nevraživosti mezi etniky," míní.

Policie by mohla chtít peníze za zbytečné vyšetřování

I když patnáctiletému mladíkovi prakticky nehrozí žádný trestní postih, neznamená to, že by ze své lži vyvázl úplně hladce. Policie by chlapce mohla žalovat na náhradu škody.

"Náklady na vyšetřování totiž byly vynaloženy zbytečně," říká pražský advokát Václav Vlk. Policie by v tomto případě podle něj měla velké šance na úspěch. "Soud by ale samozřejmě přihlédl k tomu, že chlapcova způsobilost k právním úkonům je omezená - laickými slovy, že je to středně velké dítě," dodává Vlk.

Stejný názor na případnou žalobu o náhradu nákladů na vyšetřování má i ředitel jihomoravské policie Tomáš Kužel: "Mystifikoval státní orgán, který se snažil najít pachatele, který nebyl."  

Podle právníků, které iDNES.cz oslovil, by bylo možné požadovat jen náhradu škody za zbytečné úkony, které policie provedla. Ne už za bezpečnostní opatření, která v Břeclavi provázela protestní pochod (více o demonstraci čtěte zde).

"Ta shromáždění už uspořádal někdo jiný. To znamená, že s případem je tam jen nepřímá souvislost," myslí si Jaroslav Ortman.

Jestli policie na chlapce žalobu podá, šéf jihomoravské policie Kužel neví. Musí se totiž nejprve seznámit se samotným výslechem chlapce.

Smyšlené případy nejsou neobvyklé

Na to, že se chlapec zranil vlastní vinou a nikdo ho nenapadl, se přišlo až na detektoru lži. Přiznal to jak sám mladík, tak i jeho kamarádi, kteří ho celou dobu "kryli".

Na logickou otázku, proč si vše vymyslel a z útoku obvinil Romy, dostali policisté jednoduchou odpověď. Strach z reakce jeho matky. Ta se dnes za jeho chování omluvila (více zde)

"Byť to statisticky nevykazujeme, tak je pravdou, že se takové případy objevují a že to je poměrně častý jev," říká mluvčí policejního prezidia Kopecká. "Vymyslí si nějaké trestní jednání, aby se obhájili většinou před příbuznými."

Vymyšlený útok v Břeclavi vyvolal vlnu emocí. Nejen mezi místními se zvedla vlna nevole proti tamní romské komunitě, která vyvrcholila protestním pochodem, kterého se zúčastnili i pravicoví radikálové.


Video