Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chlapec nepřežil výstup v Alpách

  15:56aktualizováno  15:56
V tyrolských Alpách zemřel devítiletý chlapec z Česka. Vyčerpal ho jeho první výstup na třítisícovku. Sestup už nezvládl. Zemřel vyčerpaný patrně v náručí svého otce. "Otec ho při sestupu nějakou dobu nesl, ale sám se vyčerpal. Po přenocování v horách šel hledat pomoc, ale už bylo pozdě. Příčina chlapcovy smrti zní: vyčerpání," řekl iDNES český vicekonzul ve Vídni Daniel Žára.
Chlapec s otcem začali s výstupem na východě tyrolských Alp v sobotu ráno. Šli spolu s dalšími asi deseti turisty.

Po přenocování na horské chatě Neue Reichenbergerhütte se chlapec druhý den značně unavil při výstupu na zasněžený hřbet vrcholu Keeseck ve výšce 3087 metrů.

Při následném sestupu už otec se synem zůstali pozadu a zatímco zbytek skupiny vystoupil ještě na 2997 metrů vysoký Rotenmanntörl, dítě už nemělo síly dále pokračovat.

Dvojice ušla kousek směrem k vrcholu, ale silný vítr je odradil a navíc ztratili stopu. Následně se otec se synem dostali na severní stěnu Panaragenspitze, kde se jim pod nohama sesula masa sněhu a strhla je několik metrů dolů.

"Zatím nevíme, proč ostatní členové skupiny nechali otce s chlapcem samotné a nevrátili se pro ně," říká zástupce českého konzula ve Vídni.

Otec s dítětem nocovali bez stanu
Zcela vyčerpaný, podchlazený a zraněný chlapec už nebyl vůbec schopen pokračovat. Oba nakonec zůstali v horách přes noc, ačkoli neměli žádný stan.

"Muž s dítětem strávili noc ve výšce asi dva a půl tisíce metrů. Měli pouze chatrnou horolezeckou výbavou. V horách v té době sněžilo," říká Žára.

Otec našel pomoc až večer
V pondělí ráno se chlapcův zdravotní stav zhoršil natolik, že už nepřijímal ani potravu a tekutiny. Otec se rozhodl, že syna dovleče do zhruba 450 metrů níže položené horské chaty Daberhütte.

Asi čtvrt hodiny od chaty zpozoroval, že syn nejeví známky života. Půl hodiny se ho pokoušel bez úspěchu přivést k vědomí. Nakonec ho nechal ležet na místě ve sněhu a běžel k chatě.

Pomoc ale sehnal až večer po sestupu přes další dvě údolí do osady Strödenu. Horská služba se ještě týž večer vydala chlapce hledat a spolu s lékařem záchranné služby jej našla už mrtvého ve výšce 2390 metrů.

Chlapec v pondělí zemřel na celkové vyčerpání.  V úterý vrtulník dopravil jeho tělo do údolí.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Italové uzavřeli silnice do Livigna, po přívalech sněhu hrozí laviny

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Silnice do italského horského střediska Livigno jsou ze švýcarské i z italské strany od neděle až do odvolání uzavřeny...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz