Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chlapci, který bodl spolužáka, hrozí vězení

  18:54aktualizováno  18:54
Plzeň - Krvavá šarvátka žáků v plzeňské Resslově ulici bude mít dozvuk ve všech plzeňských školách. Magistrát na poradě ředitelů škol rozhodl, že žactvu je nutné okamžitě připomenout dodržování pravidel, která mají zabránit podobným malérům. Ten, který se stal 19. března na chodníku před 19. základní školou, je totiž dostatečně varující. Žák deváté třídy tehdy bodl nožem o dva roky mladšího kamaráda.

Přestože se hájil tím, že se bránil útočící přesile školáků, stíhání ho neminulo. V lednu totiž oslavil patnácté narozeniny a stal se právně odpovědným za své činy. "Policisté ho po týdnu vyšetřování obvinili z ublížení na zdraví," sdělila mluvčí plzeňských policistů Romana Svobodová. Chlapci tak hrozí až čtyřleté vězení.

"Přijali jsme opatření, které prospěje bezpečnosti žáků ve škole," řekl stručně ředitel 19. základní školy František Nonfried. O podrobnostech nechtěl hovořit s tím, že tuto otázku řeší se svým nadřízeným.

Šéf oddělení školství a mládeže plzeňského magistrátu Karel Brož upozornil, že bezpečnostní opatření se dotknou všech plzeňských škol. "Učitelé poučí žáky o bezpečnostních pravidlech a ředitelé zahrnou do interních předpisů zákaz nošení takových předmětů, které by mohly ohrozit zdraví," řekl Brož.

Určitá úskalí vidí v tom, jakým způsobem se bude zjišťovat, zda školáci nenosí v aktovkách zbraně.

"Vysypat každý den na začátku vyučování obsah aktovek na lavici, to je zásah do žákova soukromí. Zvolení vhodného způsobu kontroly je věcí učitele a jeho dohody s rodiči. O této otázce se bude hovořit s rodiči na nejbližších třídních schůzkách. Chceme učinit takové preventivní kroky, aby se podobná událost neopakovala. Pravdou však je, že nápady a vynalézavost dětí jsou nevyzpytatelné," upozornil Brož.

Bodnutý třináctiletý školák skončil na operačním sále v plzeňské fakultní nemocnici. Při operaci se ukázalo, že čepel nezasáhla žádné vnitřní orgány. Lékaři však konstatovali, že zranění je vážné. Bodná rána prošla stěnou dutiny břišní i hrudní. Rána se však dobře hojila a školák mohl po týdnu jít do domácího léčení.

Policisté zatím nechtějí mluvit o tom, co krvavou šarvátku způsobilo. Patnáctiletého útočníka okamžitě zadrželi, vyslechli a pak propustili domů.

Nešlo o mého syna, tvrdí matka
Matka, která byla den po činu v nemocnici za poraněným synem, uvedla, že útok nožem nesměřoval na jejího chlapce. "Pověděl mi, že ten starší hoch nechtěl bodnout jeho, ale jiného spolužáka. Že ho zasáhl omylem." Sama ještě přesně neví, co rvačce předcházelo.

Školák, který při incidentu použil nůž s deset centimetrů dlouhou čepelí, při výslechu prohlásil, že se bránil přesile.

"Zatím se neprokázalo, že by to byla nutná obrana. Ale ještě je brzo na to, dělat jakékoliv závěry," dodal den po šarvátce mluvčí plzeňského policejního ředitelství Petr Kovář.

Den po incidentu žáci v základní škole v Resslově ulici nehovořili o ničem jiném než o bitce spolužáků. "Byl jsem u toho. Prý už to začalo ve škole, kdy jeden druhému dal ránu pěstí. Odveta měla být po vyučování před školou. Když už Gusta ležel na zemi s probodnutým břichem, přiběhly i učitelky. Deváťáci nám pohrozili, abychom neříkali nic o tom, co víme," řekl  jeden z chlapců z nižšího ročníku.

ÚTERÝ 19. března 2002:
Záchranáře přivolal telefonem očitý svědek
Plzeňské záchranáře přivolal na místo neštěstí telefonem očitý svědek - jeden ze žáků školy, který střet přímo viděl. "Pak událost hlásili ještě ze školy," sdělila dispečerka Územní záchranné služby v Plzni.

Incident šokoval učitelský sbor. "Podobný případ je na naší škole naprosto výjimečný," prohlásil ředitel školy František Nonfried.

Rázně však odmítl hovořit o okolnostech, za nichž se tragický konflikt mezi žákem deváté třídy a o dva roky mladším spolužákem odehrál.

"Nevím o tom, že by se ve škole děly vážné šarvátky mezi dětmi nebo že by se naši žáci navzájem šikanovali," dodal ředitel Nonfried.

Srovnatelný případ se stal loni na podzim
Obdobný případ hrubého násilí ve školských zařízeních vyšetřovali policisté na Plzeňsku loni na podzim. U Domova mládeže v Horní Bříze polili tři učni osmnáctiletého spolužáka ředidlem a poté jej zapálili.

Učni se spolužákovi pomstili za to, že v dílně místní keramické továrny oznámil mistrovi, kdo byl autorem nejapného žertíku, po němž mu v zásuvce stolu plavalo nářadí ve vodě.

Napadený se léčil dva týdny v nemocnici. Vyšetřovatelé pak obvinili všechny viníky útoku z ublížení na zdraví.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Seniorka si na poště odložila obálku s penězi, někdo ji sebral

O obálku s penězi přišla devadesátiletá žena, která si ji na poště v Sokolově...

O dvacet tisíc korun přišla devadesátiletá žena, která si na poště v Sokolově odložila obálku s penězi na psací pult,...

VIDEO: Hledá se násilník z výtahu, žena se mu ubránila pepřovým sprejem

Policie pátrá po muži, který se pokusil ve výtahu znásilnit ženu

Pražští kriminalisté hledají muže, který se pokusil znásilnit ženu ve výtahu uvnitř domu v Bínově ulici v Praze 8....

Obžalovaný z útoků na 162 dívek netrpí deviací, shodují se znalci

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Jaroslav Pulpán, který čelí obžalobě za rozsáhlé sexuální útoky na mladé dívky a školačky, netrpí žádnou duševní...

Najdete na iDNES.cz