Natascha Kampuschová ve své talk-show, do níž pozvala bývalého pilota Formule 1...

Natascha Kampuschová ve své talk-show, do níž pozvala bývalého pilota Formule 1 Nikiho Laudu. | foto: Puls 4, Reuters

Chladná a nepřirozená, ztrhala média moderátorku Kampuschovou

  • 45
Dvacetiletá Rakušanka Natascha Kampuschová, oběť dlouholetého únosu, představila svou talkshow v televizi Puls 4. Jejím hostem byl legendární pilot Formule 1 Niki Lauda. Pořad už dříve viděli někteří novináři. Natascha podle nich působí strojeně, dětinsky a naivně, pořad prý zachránil Lauda.

Talkshow s názvem "Natascha Kampusch na slovíčko s..." byla opakovaně s velkou slávou ohlašována a zase odkládána a nakonec údajně úplně zrušena. Malá televizní stanice s okrajovou sledovaností po řadě zkoušek dospěla k závěru, že Kampuschová roli moderátorky nezvládne.

Protože se však zoufale potřebuje dostat do povědomí diváků, nakonec se ke svému projektu vrátila. "Jsem velmi napjatá, jaké budou reakce," řekla Kampuschová rakouským Kronen Zeitung před vysíláním.

Příliš pozitivní nebyly. Předvádění pro novináře prý potvrdilo, že jde dívce mnohem víc o reklamu než o obsah pořadu. Což se podařilo - téměř všechna média přinesla při této příležitosti nové rozhovory s Kampuschovou a samozřejmě zmínku o stanici a jejím pořadu.



Nezkušenost a neprofesionalita moderátorky si vynutily ústup od živého vysílání a pečlivé zpracování pořadu. Podle producentů se z 80 minut materiálu odvysílala jen polovina. I tak je podle kritiků patrné, že některé pasáže byly do rozhovoru jaksi uměle vmontovány, aby naplnily připravený scénář.

Příznačné je i to, že Kampuschová se pátečního předvádění pro novináře sama nezúčastnila. Prý ještě není připravena předstoupit před tolik novinářů najednou. Do Volkstheateru jich přišlo asi padesát.

Chladné i šarmantní
Přestože se bezpochyby některé pasáže opakovaly, Kampuschová působí nepřirozeně a hlavně mluví chladně, bez emocí. "Když hovoří o svém případu, je to stejné jako po celý uplynulý rok: neřekne vůbec nic nového a přitom své odpovědi odříkává, jako by deklamovala předem pečlivě naučený text," hodnotí pořad list Die Presse.

Přitom Kampuschová si sama přála, aby se ptala nejen ona, ale aby jí otázky kladl i partner. "Dám do toho i něco ze sebe," slibovala otevřené rozhovory. Během pořadu se svěřuje, že ji její věznitel možná chtěl i zabít. Dodala ale, že se s problémy rychle vyrovnává, a tak traumatické zkušenosti zpracovala. Na Laudovu otázku, co by chtěla v příštích letech dělat, odpověděla: "Existuje tolik možností. Chci prozkoumat všechno."

Nakonec vše působí vlastně obráceně - moderátor je amatér a jako profesionál vystupuje jeho host. Lauda pořad podle kritiků zachraňuje naprostou uvolněností, příjemným vystupováním a dokonce několika zajímavými historkami z dětství.

Bulvární list Kronen Zeitung je o poznání shovívavější. Lauda sice prý Kampuschové pomohl přes hluchá místa a úskalí moderátorské práce, ale celkově se jednalo o "milé plkání". Ačkoli nepřineslo žádné zásadní zjištění, Kampuschová prý působila ostýchavě, ale šarmantně.

Z pořadu, jehož ústředním tématem mělo být vypořádávání se s extrémními situacemi, vyplynulo, že Lauda už má trauma z téměř smrtelné nehody na Nürburgringu za sebou, ale Natascha ještě zdaleka ne. I když se snažila tvrdit, že své věznění "zvládla už v jeho průběhu, aby to nemusela dělat dodatečně".

Mediální sláva
Kampuschová ale zjevně moc stojí o mediální kariéru. Zdůvodňuje to tím, že média byla po celá léta jejího věznění jediným pojítkem se světem a po osvobození zase byla v centru jejich pozornosti, takže k nim má velmi blízko. A navíc by prý chtěla také jednou sama určovat, co se o ní v médiích říká.

Vědoma si svých profesionálních nedostatků se nakonec zřekla i honoráře, i když ne tak docela: pokud se pořad prodá do ciziny, bude výnos patřit jí. Podobně postupovala i v případě svého prvního mediálního vystoupení - rozhovoru pro ÖRF. Poskytla ho zadarmo, ale do dalších 120 zemí putoval v sazbě 290 eur za minutu. Současná talkshow se má vysílat v měsíčních intervalech a nasmlouváno je zatím šest dílů.

Natascha Kampuschová se stala známou předloni v srpnu, když unikla ze sklepa, ve kterém ji Wolfgang Priklopil věznil bezmála osm let. Její příběh oživilo objevení Elisabeth Fritzlové, kterou věznil otec 24 let. Zatímco ale Kampuschová zvolila mediální kariéru a svůj příběh zpeněžila, Fritzlová a její děti se rozhodly pro novou identitu. - úřady dají Fritzlovým novou totožnost

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video