Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chirurg: Neřekl jsem, že papež má Parkinsonovu nemoc

  20:17aktualizováno  20:17
Chirurg Gianfranco Fineschi popřel, že by v rozhovoru pro italský list Oggi řekl, že papež Jan Pavel II. trpí Parkinsonovou nemocí. "Na otázku, zda má Svatý otec Parkinsonovu chorobu jsem odpověděl: 'Nemohu vyloučit, že trpí nemocí podobnou Parkinsonové, avšak to není můj obor,'" citovala Fineschiho agentura AP.
Šéfredaktor Angelo Ascoli však tvrdí, že by si list nedovolil zveřejnit něco, zvláště tak citlivou záležitost, "aniž bychom si byli jisti tím, že je správná do poslední čárky".

Deník citoval Fineschiho, který vysvětloval, proč má papež šoupavou chůzi. "Je to z neurologických příčin, ne ortopedických. Léky, jež bere k léčbě Parkinsonovy nemoci, která je příčinou třesu rukou, ve skutečnosti mají dopad na jeho svalový systém, snižují mimiku tváře a nutí ho dělat malé kroky."

Mluvčí Vatikánu Joaquin Navarro-Valls na otázku AP, proč Svatá stolice nezveřejní papežovy zdravotní problémy, odpověděl: "To je otázka pro jeho lékaře." Před několika lety Navarro-Valls uvedl, že Svatý otec trpí neurologickou nemocí, bližší podrobnosti ale nesdělil.

K rozhovoru pro deník se Vatikán nevyjádřil.

Fineschi, který operoval papeže v roce 1994, se s Janem Pavlem II. setkal naposledy před třemi lety. "Je to osmdesátiletý muž, jehož tělo vykazuje znaky stresu ze všech operací, které podstoupil, ale jeho intelektuální schopnosti jsou nedotčeny a umožňují mu pokračovat v jeho poslání," řekl lékař.

Obavy, že Jan Pavel má Parkinsonovu nemoc, však sahají do počátku 90. let, kdy se stal silný třes jeho levé ruky jasně viditelným.

Zhoršující se papežovo chatrné zdraví vedlo postupně i k domněnkám, že Jan Pavel II. by mohl být prvním papežem během 700 let, který by odešel předčasně do důchodu. Vatikán tyto dohady ale důrazně popírá.

Minulý rok se papež zúčastnil stovky obřadů po celém světě včetně týdenní cesty do Izraele a na palestinská autonomních území v březnu minulého roku. Návštěvy má naplánovány i na rok 2001. Mimo jiné ho čeká cesta do Sýrie, na Maltu, Ukrajinu a pravděpodobně Řecka.

Papež bude církev řídit i z kolečkového křesla, bude-li třeba
Katolický novinář a spisovatel Vittorio Messori prohlásil, že pokud to bude nutné, bude papež řídit církev i z kolečkového křesla.

"Jan Pavel II. ví přesně, že v církvi není žádné místo pro odstupujícího papeže. Je si také dobře vědom svého stavu. Velmi pravděpodobně se smířil s tím, že povede církev i z kolečkového křesla. Je mu známo, že k povinnostem papeže patří rovněž svědectví o lidském utrpení v perspektivě víry," uvedl Messori pro místní tisk.

Messori, který v roce 1994 sepsal s papežem knihu Překročit práh naděje, dále řekl, že Vatikán hodlá na základě zkušenosti s Janem Pavlem II. odvolat před 30 lety zavedené pravidlo, podle něhož by měli biskupové starší 75 lety podat demisi. "Ve Vatikánu pochopili, že biskup nebo dokonce papež neodchází na odpočinek kvůli svému věku nebo zdravotnímu stavu. Biskup zůstane biskupem, i když je starý a nemocný. Biskup není manažer a diecéze není podnik," dodal Messori. 

Parkinsonova nemoc je onemocněním především středního a staršího věku. Dochází při něm k degenerativnímu postižení buněk bazálních ganglií v mozku. Je narušeno vytváření nervového přenašeče dopaminu. Vývoj příznaků je plíživý.
Mezi příznaky patří: Třes svalů, klidový třes rukou, zpomalení pohybů, ztuhlost svalů, nejvíce po ránu, dále ochuzená obličejová mimika, maskovitý vzhled, obtížná chůze - rychlé malé šouravé krůčky, nahrbení dopředu, narušení automatických obranných pohybů, rozmazaná a těžko srozumitelná řeč,... nebezpečí mdlob. Po několikaletém průběhu může docházet i k poruchám intelektu.
Příčiny: nejsou známy. Existuje mnoho teorií. Podle jedné hypotézy jsou buňky ničeny toxiny v těle, které již játra nedokáží zneutralizovat. Podle jiné teorie jsou příčinou jedy z okolního prostředí - pesticidy,herbicidy… Za rizikový faktor je považována podvýživa.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Najdete na iDNES.cz