Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chirac vytáhl do boje o vládu

  20:03aktualizováno  20:03
Paříž - (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Den po triumfálním vítězství začal Jacques Chirac chystat novou bitvu: o palác Matignon, kde tradičně sídlí šéf francouzské vlády. Bez vlastní vlády bude totiž jako bez obou rukou. I kdyby chtěl, nemůže bez premiéra a bez pevné parlamentní většiny pohnout Francií, jak to sliboval po rozdrcení Le Pena.

Cestu mu otevřel jeho poražený soupeř, vůdce levice Lionel Jospin. Ten podal i s celou vládou demisi. Na jeho místo jmenoval Chirac svého muže - poprvé po pěti letech.

Nový premiér, žoviálně působící provinciál Jean-Pierre Raffarin, má dvojí úkol. Předně musí začít s reformami, které Chirac slíbil.

"Je třeba, aby byly texty zákonů hotovy, chceme-li (pro reformy) využít mimořádného zasedání parlamentu v červenci," zdůraznil Raffarin.

VŠE O VOLBÁCH

Volte s kolíčkem na nose, vyzývají Francouze

VŠE O VOLBÁCH NAJDETE ZDE

Nová opatření musí v prvé řadě obnovit u lidí víru, že stát dokáže zasáhnout proti zločinnosti. Proto má být také jmenován zvláštní ministr bezpečnosti (kromě ministra vnitra). Vedle toho je nutné začít snižovat daně, jak to Chirac sliboval - začne se s daní z příjmu, která se týká největšího počtu lidí.

Raffarin má však ještě jeden úkol: musí dát dohromady rozhádanou pravici, kterou vážně ohrožují Le Penovy volební zisky. Především proto sáhl Chirac po Raffarinovi, a ne po známějším Nicolasu Sarkozim - u tohoto politika prý 'spojování' není silnou stránkou.

Raffarin, podpořený nově ohlášenou Unií pro prezidentskou většinu (UMP), má zajistit, aby nový parlament stál za Chirakem.

Podle prvních průzkumů má tato formace největší podporu voličů ze všech stran Francie - to je však ještě málo. Spojené síly levice jsou totiž silnější. A ve druhém kole parlamentních voleb bude levice pro své kandidáty zřejmě hlasovat jednotně.

U pravice to tak jisté není. Proti UMP se už nyní stavějí někteří z těch, kdo mají tvořit její základ. "Ano unii, ne jednotné kandidátce," nechal se slyšet šéf liberálů Francois Bayrou.

A do toho všeho může ještě vstoupit Le Pen, který už před pěti lety zásadně přispěl k porážce pravice v parlamentních volbách, a tím i k dosavadní situaci, kdy stál vedle pravicové hlavy státu levicový premiér, což vlastně rušilo vztah vládní moc - opozice.

Poprvé po pěti letech se stal francouzským premiérem muž prezidenta Jacquese Chiraca. Nový předseda vlády, žoviálně působící provinciál Jean-Pierre Raffarin, má dvojí úkol. Předně musí začít s reformami, které Chirac slíbil. A potom musí sjednotit rozhádanou pravici, 6. května 2002.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dánský konstruktér novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánský konstruktér Peter Madsen, obžalovaný z vraždy švédské novinářky, svůj čin plánoval. Uvedlo to státní...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz