Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chirac předal Sarkozymu vládu nad Francií

  9:46aktualizováno  19:19
Ve Francii dnes skončila jedna dlouhá éra. Jacques Chirac se po dvanácti letech rozloučil s Elysejským palácem a prezidentský úřad předal Nicolasi Sarkozymu. Francouzi vyhlížejí především změny. A Sarkozy jim slíbil, že bude jednat rychle.

Jacques Chirac a Nicolas Sarkozy - Starý a nový francouzský prezident. Jacques Chirac předal žezlo Nicolasi Sarkozymu. (16. května 2007) | foto: Reuters

Vše o prezidentských volbách ve Francii... ČTĚTE ZDE

Výměna se odehrála v prezidentském Elysejském paláci. Ceremonie začala v 11 dopoledne, kdy Chirac přivítal svého nástupce za zvuků fanfár a v přítomnosti republikánské gardy stiskem ruky na schodišti paláce.

Pak se oba politici odebrali do salonů, kde čtyřiasedmdesátiletý Chirac svěřil Sarkozymu nejchoulostivější státní tajemství včetně kódu k odpálení jaderných zbraní. Oficiálně byl Sarkozy prohlášen prezidentem ve chvíli, kdy předseda Ústavní rady Jean-Louis Debre přečetl výsledky druhého kola voleb z 6. května.

Jacques Chirac opustil palác po půl dvanácté. Sarkozy ho v nezvyklém gestu doprovodil až k autu a připojil se k
potlesku, kterým bývalého prezidenta doprovázel personál Elysejského paláce.

Chirac odchází po téměř pěti dekádách veřejného života jako prostý občan. Stěhuje se do vypůjčeného bytu na nábřeží Seiny. Tam si ještě měsíc bude "užívat" prezidentské imunity a čekat, zda ho pak dostihne korupční kauza z dob, kdy stál v čele pařížské radnice.

Tradiční ceremonie
Sarkozy pak za zvuku jedenadvaceti dělových salv odpalovaných z esplanády Invalidovny převzal řetěz Řádu čestné legie, jehož velmistrem se automaticky stal.

V inauguračním projevu před stovkami čestných hostů vyzval k toleranci a jednotě. Francie teď podle něj nejvíc ze všeho potřebuje změnu. "Budu bránit nezávislost Francie. Budu bránit její identitu," řekl také.

Když domluvil, odebral se od řečnického pultíku ke své rodině a políbil manželku Cecilii. Šlo také o gesto pro média, která neustále spekulují o problémech v Sarkozyho manželství. Svazek tehdejšího ministra a bývalé modelky už prošel vážnou krizí, během níž Cecilia svého manžela dokonce na několik měsíců opustila.

Věnce pro hrdiny
Po soukromém obědě zamířil Sarkozy pod Vítězný oblouk, kde podle tradice položil věnce k hrobu Neznámého vojína, a potom k pomníkům francouzských hrdinů Georgese Clemenceaua a Charlese de Gaulla u Champs Elysées. Poklonil se i památce francouzských odbojářů popravených nacisty v roce 1944.

Tím však Sarkozyho dlouhý den zdaleka neskončil. Po všech obřadech zamířil prezident do Berlína za kancléřkou Angelou Merkelovou. "Je nutné vymanit Evropu ze stavu ochromení," prohlásil zde Sarkozy v narážce na rok 2005, kdy Francouzi odmítli euroústavu. Sarkozy i Merklová by ji nyní rádi oživili. - více zde 

Nelehká pozice
Jacques Chirac se rozloučil v úterý večer projevem, který netrval o mnoho déle než čtyři minuty. Francii v něm označil za pokrokovou a respektovanou zemi a její obyvatele vybídl k jednotě. Zároveň vyslovil podporu novému prezidentovi. - více zde

Jacques Chirac během posledního prezidentského projevu. Francouzi jsou vesměs rádi, že odchází.

Ten ale nemá výchozí pozici nikterak jednoduchou. Od svého někdejšího mentora, s nímž se později rozkmotřil, dědí rozpolcenou zemi se stagnující ekonomikou a nepružnými zákony.

Volby vyhrál Sarkozy prohlášeními o reformách a rozchodu se zkostnatělou politikou chirakovské éry, ale prosadit změny pro něj rozhodně nebude jednoduché.

Klíčový okamžik nastane už v červnu, kdy Francouzi budou volit poslance Národního shromáždění. Sarkozy nemůže potřebovat, aby zákonodárný sbor ovládla opozice, pak by se mu totiž každá reforma zaváděla mnohem obtížněji.

Cecilia Sarkozy, manželka nového francouzského prezidenta, přichází do Elysejského paláce. Za ruku drží syna Louise, doprovází ji i Sarkozyho synové z předchozího manželství Jean (úplně vlevo) a Pierre (vpravo) a její dcery Judith (v šatech s páskem) a Jeanne-Marie.

Dvaapadesátiletý prezident se bude muset citlivě pohybovat i v sociální oblasti. Francouzskou společnost ovládá napětí, všichni ještě mají v paměti nepokoje, které rozpoutali frustrovaní přistěhovalci na pařížských předměstích na podzim 2005.

Nicolas Sarkozy byl zvolen do funkce 6. května, kdy v rozhodujícím kole voleb s 53,06 procenta hlasů porazil socialistku Ségolene Royalovou (více zde). Je prvním prezidentem francouzské 5. repubilky, který se narodil až po druhé světové válce.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Británie vyhlásila válku osamělosti, povede ji speciální ministryně

Ilustrační snímek

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila válku epidemii osamělosti. Bojem proti tomuto celospolečenskému fenoménu...

Najdete na iDNES.cz