Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chilští horníci jsou před záchranou nervózní. Někteří se bojí do klece

  7:22aktualizováno  7:22
Zavalení chilští havíři už odpočítávají pouhé hodiny do začátku akce, během níž je záchranáři po více než dvou měsících v podzemí vysvobodí. Část horníků se ale svěřila svým blízkým, že pociťuje úzkost. Budou totiž muset vlézt do úzké záchranné klece, která je vyveze na povrch, uvedla agentura AFP.

Bratr jednoho ze zasypaných horníků testuje záchrannou kabinu (26.9. 2010) | foto: AP

Dario Segovia je velmi rád, ale velmi, velmi nervózní, popsal jeho bratr Alberto, který na 48letého horníka čeká v provizorním městečku u dolu San José. S Dariem hovořil jen pár hodin poté, co záchranáři o víkendu dokončili šachtu vedoucí ke skupině 33 horníků.

Klec, speciálně vyrobená pro tuto akci, má ale v průměru jen něco přes půl metru, což u některých horníků vyvolává úzkost. "Nechce jít první, protože se bojí. Nikdo nechce být první. Představte si ten výstup 700 metrů," vysvětlil Alberto. Šachta končí v hloubce 625 metrů.

Důlní pracovníci manipulují s ocelovou výztuží do záchranné šachty (10. října 2010)

Důlní pracovníci manipulují s ocelovou výztuží do záchranné šachty

Důlní pracovníci vpravují do záchranné šachty ocelovou výztuž (10. října 2010)

Důlní pracovníci vpravují do záchranné šachty ocelovou výztuž (10. října 2010)

Strach z klece mají i další horníci. Víctor Segovia je šťastný, ale má strach z klece, velmi znervózněl, upozorňuje jeho sestra Clarina. "Každopádně ale ví, že je to jediná možnost, takže jestli chce vyjít, bude muset tímto způsobem," dodala.

Vytahování horníků začne ve středu

Záchranný tunel ještě potřebuje vyztužit

U většiny však s tím, jak se blíží konečná fáze jejich záchrany, převládá netrpělivost. Původně nejoptimističtější odhady udávaly začátek listopadu, prorážení a rozšiřování šachty však šlo rychleji, takže už tuto středu možná začne jejich vytahování na povrch. Záchranáři už stěny šachty vyztužují ocelovými vzpěrami, což by mohli dokončit během pondělí.

Chci být poslední, naznačují horníci

Ministr zdravotnictví Jaime Maňalich byl překvapen, že nemálo z horníků chce být vytaženo na povrch jako poslední. Nicméně už bylo stanoveno rámcové pořadí, v jakém budou vyprošťováni.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Nejprve půjdou ti nejšikovnější, kteří by byli schopni reagovat na případně vzniklou potíž, jako druzí ti nejslabší a nakonec ti nejsilnější, kteří dokážou počkat delší dobu. Konečné rozhodnutí ale nařídí zdravotník, kterého k nim spolu s jedním záchranářem spustí.

Během výstupu budou odborníci neustále sledovat vývoj zdravotního stavu každého horníka; v případě nutnosti by mohli být znovu spuštěni do dolu.

Příbuzná jednoho ze zavalených chilských havířů poté, co úřady oznámily, že záchranná šachta byla proražena až k horníkům (9. října 2010)

Příbuzná jednoho ze zavalených chilských havířů poté, co úřady oznámily, že záchranná šachta byla proražena až k nim

Patricio Sepulveda bude zřejmě jedním ze záchranářů, kteří budou spuštěni k zavaleným havířům (10. října 2010)

Patricio Sepulveda bude zřejmě jedním ze záchranářů, kteří budou spuštěni k zavaleným havířům (10. října 2010)

Délka jejich uvěznění pod zemí je svého druhu rekord. Že jsou všichni naživu, se zjistilo až 17 dní po závalu. Krátce poté jim nouzovým vrtem začali dodávat potraviny, vodu a později další věci.

Jejich zdravotní stav označují odborníci za překvapivě dobrý. Soudí, že každý z nich zhubl asi deset kilo. U některých bylo zhubnutí přímo otázkou života a smrti, protože by se do záchranné kabiny nemuseli vejít.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz