Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chilského horníka po návratu domů čekalo oblíbené jídlo i superman

  12:42aktualizováno  18:56
Chilští horníci opustili nemocnici a konečně se vrátili domů. Od nejbližších se jim dostalo velkolepého přivítání. Florencia Ávalose, kterého záchranáři z dolu vyprostili jako prvního, doma čekala hostina i sedmiletý syn v kostýmu supermana.

Horníka Florencia Ávalose vítají příbuzní po návratu domů | foto: The Daily Telegraph

Florencio Ávalos se ve středu jako první vynořil ze zavaleného dolu San José po 69denním uvěznění pod závalem. Po krátkém pobytu v nemocnici konečně mohl opět překročit práh svého domu.

"Občas jsem si myslel, že k tomuto okamžiku nikdy nedojde," řekl dvaatřicetiletý muž listu The Daily Telegraph ve svém skromném příbytku na předměstí města Copiapó. "Jsem tak šťastný, že mohu opět vidět svoji ženu a děti. Je to báječná chvíle," dodal Ávalos.

Příbuzní a sousedé na příjezd jednoho z 33 hrdinů podzemního dramatu vyzdobili ulici balonky, konfetami a nápisy "Viva Florencio, Viva Chile!" U domu čekal i horníkův sedmiletý syn Bairon v kostýmu Supermana, na hlavě měl naraženou otcovu hornickou přilbu. "Tento kostým jsem si vybral speciálně kvůli tátovu příjezdu. Já jsem taky superhrdina," zdůraznil chlapec.

Horník Victor Segovia se objímá s příbuznou po návratu domů

Horník Victor Segovia se objímá s příbuznou po návratu domů

Horník Claudio Acuna se objímá s příbuzným po návratu domů

Claudio Acuna se vrací domů

Jeho otec byl vybrán k tomu, aby jako první vyrazil kabinou Fénix 2 na

Někteří se vrátili

Někteří z 33 zachráněných horníků se v neděli sešli u vstupu do dolu San José. V táboře "Naděje", který u dolu vyrostl, se konaly bohoslužba a krátký ceremoniál věnované záchraně havířů.

Předák horníků Luis Urzúa dorazil s rodinou. "Je krásný zážitek být tady a vidět, kde naše rodiny byly," řekl. K bohoslužbě, která se u dolu konala, dorazili i další zachránění. Většinou ale nechtěli s novináři mluvit a znovu jednoznačně odmítli popisovat události z podzemí.

denní světlo kvůli svým zkušenostem, dobrému fyzickému stavu a klidné povaze. "Vždy jsem byl na svého otce hrdý. Teď jsem na něj ale ještě daleko hrdější," řekl Ávalosův šestnáctiletý syn Cesar. "Jsem rád, že se vrátil domů," dodal.

Kde je moje oblíbená casuela?

Ávalos se přivítal s manželkou a pak vyrazil mezi netrpělivé sousedy, kteří na ulici připravili hostinu. "Cítím se báječně. V dole jsem trochu pohubl, tak se teď těším, jak se nakrmím," žertoval Ávalos, který má stále na očích ochranné brýle proti slunečnímu světlu.

"Doufám, že jsi uvařila moji oblíbenou casuelu," dožadoval se horník u manželky typického chilského jídla s dušeným masem. Hostina na přivítanou kontrastuje se vzpomínkami na hladovění v dole. V prvních 17 dnech po závalu se příděly horníků omezily na lžíci tuňáka a pár hltů mléka.

Horník Luis Urzúa objímá svoji ženu Carmen Rosa po návratu domů

Horník Luis Urzúa objímá svoji ženu Carmen Rosa po návratu domů

O prvních dnech v podzemním vězení horníci odmítají mluvit. "To, co se stalo tam dole, zůstane mezi námi. Tak jsme se na tom dohodli a já tento slib neporuším," dodal Florencio nad stoly s lahůdkami.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Papež si v Chile poplakal s oběťmi chlípných kněží, v zemi hoří kostely

Návštěva papeže Františka v Chile (16. ledna 2018)

Papež František se v úterý v Chile setkal s oběťmi sexuálního zneužívání, kterého se v minulosti dopustili místní...

Severokorejci vyšlou na olympiádu do Pchjongčchangu 230 roztleskávaček

Banner propagující olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu nedaleko...

Severní Korea vyšle na zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu příští měsíc kromě sportovců i skupinu 230...

Najdete na iDNES.cz