Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pražské jaro naruby. Pinocheta měli za hlupáka, z puče vyšel jako vítěz

Podcast   15:01
I Chile má své jedenácté září. V pondělí uplyne přesně půl století od převratu, který v jihoamerické zemi zavedl diktaturu Augusta Pinocheta. Dodnes kolem něj panuje mnoho otázek. Byl to jen brutální tah mocichtivých generálů, nebo nutné zlo, které zemi zachránilo před kolapsem? A jak velkou roli v puči hrály Spojené státy?

Poslechněte si celý rozhovor s iberoamerikanistou Bubnem v Kontextu:

Puče v Latinské Americe nebyly ve dvacátém století ničím výjimečným. Vzpoura generálů proti demokraticky zvolenému prezidentovi Salvadoru Allendemu však před půl stoletím otřásla celým světem a dodnes vzbuzuje obrovské emoce. Důvodů je několik. Chile bylo dlouhá léta stabilní země s ústavní tradicí, navíc má kulturně a společensky velmi blízko k Evropě. A nástup marxisty Allendeho dva roky po porážce pražského jara vzbudil v polovině světa naděje, že socialismus s lidskou tváří je stále možný.

„Spojené státy byly zdiskreditovány válkou ve Vietnamu. A najednou se v Chile objevil prezident, který slíbí demokratickou cestu k socialismu. Vzbudilo to velkou pozornost, i proto, že východní blok se pokoušel napojením na Allendeho vylepšit svoji pozici na Západě po osmašedesátém a ukázat, že Sověti nemusí být zlo,“ vysvětluje v podcastu Kontext iberoamerikanista Radek Buben.

Allende je dodnes rozporuplnou postavou: pro jedny je mučedníkem a hrdinou boje za lepší společnost, pro jiné snílkem, který Chile dovedl na pokraj kolapsu. Původní profesí lékař, zkušený politik a šarmantní bonviván (podle některých svědectví byla každá z jeho sekretářek zároveň jeho milenkou) se do prezidentského úřadu dostal v roce 1970 na čtvrtý pokus a hned začal razit svoji vizi „chilské cesty k socialismu“. Znárodnil doly na měď vlastněné Američany, začal ve velkém tisknout peníze, populisticky zvýšil mzdy státních zaměstnanců a pozval Fidela Castra.

Hasiči vynášejí tělo Salvadora Allendeho z prezidentského paláce La Moneda.

Země, která se do té doby těšila relativní stabilitě, se nebezpečně rozkývala. Inflace dosahovala 600 procent, v obchodech chybělo základní zboží a marxistické milice zabavovaly průmyslové podniky, farmy a domy třídních nepřátel. Radek Buben připomíná, že Allende byl ve vleku radikálů v řadách své aliance Unidad Popular, kteří netoužili po jeho vizi demokratického socialismu, ale chtěli nastolit diktaturu proletariátu.

„Allende neměl pod kontrolou svoji vlastní socialistickou stranu, která byla radikálnější než chilští komunisté. Moskva nechtěla konfrontace, ale chilští socialisté a zejména jejich generální tajemník Carlos Altamirano byli velmi radikální. Allende je neměl pod kontrolou, stejně jako neměl pod kontrolou levicové teroristy,“ vysvětluje vedoucí Střediska ibero-amerických studií na Filozofické fakultě UK.

Loajální hlupák

Ve Washingtonu rostly obavy, že Chile se mění v druhou Kubu. Nixonova administrativa platila kampaň pravicového kandidáta a když neuspěl, snažila se zamezit Allendeho inauguraci. CIA se podílela na únosu a vraždě generála Reného Schneidera, který zastával myšlenku, že armáda musí zůstat apolitická i ve chvíli, kdy se moci chopí socialista. „Naše rezidentura odvedla skvělou práci a dovedla Chilany do bodu, kdy se vojenské řešení přinejmenším jeví jako jedna z možností,“ chválili se američtí agenti v jedné z depeší.

„Američané se báli i toho, že by Allende jako demokrat uspěl. Pak by mohli vyhrát komunisté v Itálii, mohli by se dostat k moci ve Francii. Spojené státy se po sadě pohlavků z Vietnamu bály, že ztratí další zemi, která pro ně byla historicky bezproblémová. Měly tam měděné doly, Chile pro ně bylo donedávna diplomatický spojenec. Američané tam tedy hráli o prestiž,“ přibližuje Buben dobové uvažování Nixona a Henryho Kissingera.

Američané Allendeho vládu systematicky podkopávali, samotný puč ovšem podle dostupných informací byl samostatnou akcí chilských důstojníků. Augusto Pinochet, kterého Allende jen tři týdny předtím jmenoval vrchním velitelem pozemního vojska, se k nim přidal až na poslední chvíli.

„Pinochet byl považován za loajálního, neškodného, hloupého vojáka. Byl to typický zelený mozek. Po celou dobu vlády Lidové jednoty byl loajální, jako velitel posádky v Santiagu dokonce v roce 1971 vítal Fidela Castra. Do puče se zapojil vyloženě na žádost ostatních vojáků, oni mu i vyhrožovali. Nebyl hybatelem Allendeho sesazení, to šlo zejména z námořnictva a letectva,“ vysvětluje Radek Buben.

Z posledních odtajněných dokumentů je patrné, že Nixon a Kissinger se o puči dozvěděli tři dny předem a byli přesvědčeni, že musí selhat. Když moc skutečně převzala junta, okamžitě toho využili k upevnění vlivu v Jižní Americe. Puč v Chile stál na počátku operace Kondor, v rámci které CIA financovala vlnu politických vražd a převratů v zemích západní hemisféry.

Během tří let žilo osmdesát procent obyvatel Jižní Ameriky pod vládou pravicových vojenských režimů. Ve Spojených státech je dnes účast na špinavých válkách v době Fordovy, Carterovy a Reaganovy administrativy považována za ostudu. Postoj k Pinochetově režimu se začal pomalu měnit už pár let po puči, kdy chilská tajná policie ve Washingtonu zavraždila Allendeho někdejšího ministra obrany Orlanda Leteliera.

„Američané od druhé poloviny osmdesátých let na Pinocheta tlačili, aby odstoupil. On z toho byl vyděšený, považoval to za zradu: ‚Tak vy jste nás léta používali jako štít proti komunismu a teď mě budete vyhrožovat?‘,“ připomíná Buben pozvolný obrat americké zahraniční politiky v době, kdy se Sovětský svaz pozvolna hroutil a nebezpečí šíření komunismu se rozplývalo.

Vyeliminovat radikální mládež

Během Pinochetovy sedmnáct let trvající vlády zahynuly tři tisíce jeho politických odpůrců, desetitisíce dalších prošly mučírnami a koncentráky jeho tajné policie DINA. Přesný počet obětí jeho diktatury dodnes není zcela známý, protože tajná policie někdy těla umučených a popravených házela do moře nebo kráterů sopek.

„Vojáci se zpočátku domnívali, že hrozí občanská válka. Chtěli udělat radikální řez do společnosti, aby nehrozila potenciální protiakce, a současně mluvili o tom, že vyříznou z národa nádor marxismu. Chtěli eliminovat mladé levičáky, univerzitně vzdělanou mládež a aktivisty vlády Lidové jednoty, kteří často chtěli něco úplně jiného než Allende. Věřili, že pokud se má země vrátit do klidu a stability, je třeba radikalizovanou mládež fyzicky vyeliminovat,“ vysvětluje důvody nečekané brutality Radek Buben.

Pinochet ovšem také zároveň zavedl tržní reformy podle receptů chicagské školy Miltona Friedmana a nasměroval zemi k ekonomickému růstu. Rezignoval v roce 1990 a až do své smrti v jednadevadesáti letech se díky šikovným právníkům vyhýbal odpovědnosti za zločiny svého režimu.

Augusto Pinochet se v roce 1995 vítá se svými příznivci. Podle posledního průzkumu o jeho režimu dnes pozitivně smýšlí 36 procent Chilanů.

Padesát let staré jizvy se dodnes nezhojily. Spravedlnosti nebylo stále učiněno zadost, více než jedenáct set lidí zmizelých v dobách diktatury je stále vedeno jako nezvěstní a jen před dvěma týdny soud poslal do vězení sedm bývalých vojáků, kteří se podíleli na smrti levicového barda Victora Jary uneseného a zavražděného během puče.

Prezidentem se před rokem stal někdejší studentský vůdce Gabriel Boric, který se v den své inaugurace šel poklonit k Allendeho pomníku před palácem La Moneda a koncem srpna schválil plán, jenž má usnadnit pátrání po obětech Pinochetovy diktatury. Když se ovšem pokusil prosadit novou ústavu, která měla nahradit tu z Pinochetových časů, občané ji v referendu odmítli jako příliš progresivní.

Ukazuje se také, že Chilané už období diktatury nevnímají tak negativně jako dříve. Poslední průzkumy ukazují, že zatímco pro 42 procent občanů byl vojenský převrat likvidací demokracie, pro dalších 36 procent respondentů nezbytné zlo, které zachránilo zemi od marxismu. Před sedmnácti lety byl tento poměr 68 ku 19.

Sen žije dál. Příznivec svrženého prezidenta Salavadora Allendeho v centru Santiaga (4. září 2023)

V kontextu studené války se dá převrat také chápat jako zrcadlový odraz sovětské invaze do Československa. Sovětský svaz i Amerika sice obě události propagandisticky využily, ale jinak si navzájem intervence proti neposlušným zemím ve svých sférách vlivu tolerovaly a nesnažily se je mocensky zvrátit.

„V roce 1968 Brežněv ukončil pokus o socialismus s lidskou tváří a v sedmdesátých letech totéž udělal Nixon, i když v případě Allendeho můžeme mluvit spíše o kapitalismu se silným socialistickým elementem. Nixon se opravdu bál, že pokud Allende uspěje, tak padne Itálie, padne Francie. Obě velmoci se bály dominového efektu. Pokud by jim vypadl jeden kamínek z mozaiky, tak se to začne drolit celé,“ myslí si Radek Buben.

Jak dnes Chilané vzpomínají na Pinochetovu diktaturu? V čem spočívá mučednický mýtus Salvadora Allendeho? A jakou roli v českém vnímání převratu hraje Otakar Brousek starší? To vše se dozvíte v podcastu Kontext.

Autoři: ,

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Mimořádný případ. Viktorka má přeházené orgány, operace pojišťovna nezaplatí

Sedmnáctiměsíční Viktorka z Chotěboře se narodila s přeházenými orgány a syndromem kaudální regrese. Postižení páteře ovlivňuje celou spodní polovinu těla, a dívka má proto nohy trvale v poloze...

3. dubna 2025  15:05

Svíčková jako plán vraždy. Muže zachránila nechuť k jídlu, milenci dostali 8 let

Krajský soud v Ostravě uzavřel neobvyklý případ pokusu o vraždu 33letého muže, za který poslal bratra a manželku oběti na osm let do vězení. Podle obžaloby se ho pokusili léky v plechovce piva a ve...

3. dubna 2025  15:02

Svengali Communications má evropskou cenu SABRE Awards za kampaň pro Prazdroj

Agentura Svengali Communications na středečním vyhlášení EMEA SABRE Awards, jedné z nejprestižnějších soutěží v oblasti PR, triumfovala v kategorii ESG s projektem „Kytky pro chmel“ pro Plzeňský...

3. dubna 2025

Pracovník sběrny našel funkční granát, někdo ho hodil do kontejneru se železem

Velmi riskantně si počínal neznámý člověk, který do kontejneru na železo vyhodil i nevybuchlý granát. Minulý pátek na munici narazil pracovník brněnského sběrného dvora, který zalarmoval policii. Při...

3. dubna 2025  14:57

Fiala pořádá debatu o bezpečnosti. Evropa převyšuje Rusko skoro ve všem, řekl

Přímý přenos

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek v Praze pořádá konferenci Bezpečná budoucnost. V úvodním projevu řekl, že je to první ze série diskusí o tématech, které Česko zatěžují. Po něm vystupuje poradce...

3. dubna 2025  11:01,  aktualizováno  14:55

Vydírali mě, tvrdí Soukup. Jednání bylo přátelské, oponuje konkurence

Bývalý šéf TV Barrandov Jaromír Soukup viní u soudu konkurenční firmu Knowlimits Group z nátlaku, pod kterým prý podepsal se zmíněnou společností dohodu o narovnání. V té se zavázal uhradit...

3. dubna 2025  14:42

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

ZAHRANIČNÍ GLOSÁŘ: Uvalí Trump cla proti Melanii? A jak se Orbán „vyoutoval“

Donald Trump rozjel obchodní válku se světem. Ve Francii znemožnili prezidentskou kandidaturu Marine Le Penové, což vedlo k dojemnému společnému pohoršení evropských nacionalistů a Kremlu. V Německu...

3. dubna 2025  14:40

Jak sabotovat motor světové ekonomiky. V klidu jsou snad jen výrobci luxusu

Firmy po celém světě se ve čtvrtek probudily do nové reality. Potvrdily se totiž nejhorší obavy globálních trhů, které souvisely se cly amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ty se nakonec vyšplhaly...

3. dubna 2025  14:39

Starostové vybírají lídry do voleb, ministr Kulhánek půjde až z druhého místa

Kandidátku hnutí STAN ve středních Čechách schvaluje dnes večer krajský sněm hnutí v Týnci nad Sázavou. Je prakticky jisté, že lídrem zvolí předsedu hnutí Víta Rakušana. Na čelním místě by se měla...

3. dubna 2025  14:27

Velký risk. Cyklista s dítětem přejel na zákazu koleje, vlak je těsně minul

Velký hazard předvedl cyklista, který s malou dívkou přejel koleje v místě, kde je to zakázané. Její dětské kolo měl připojené na svém. Nechybělo moc a mohlo se stát neštěstí, jelikož do pár...

3. dubna 2025  14:03

Vláda podceňuje riziko slintavky, kritizuje Balaštíková. Varuje před katastrofálními dopady

Poslankyně a stínová ministryně zemědělství Margita Balaštíková (ANO) tvrdí, že vláda selhává v řešení slintavky a kulhavky a podceňuje riziko zavlečení nákazy do Česka. Vláda a ministerstvo...

3. dubna 2025  13:44

VIDEO: V Máji visí největší skleněná kostra světa, jen lebka váží 200 kilogramů

V někdejším pražském obchodním domě Máj visí ode dneška obří plastika skleněného kostlivce. Je dlouhá pět metrů a má modrou barvu. Po obroušení se hmotnost díla snížila z asi 800 kilogramů na 500...

3. dubna 2025  13:41