Scan Cheopsovy pyramidy v Egyptě, na kterém je vidět umístění nově nalezené...

Scan Cheopsovy pyramidy v Egyptě, na kterém je vidět umístění nově nalezené dutiny nad Velkou galerií. | foto: Profimedia.cz

Vědci objevili v Cheopsově pyramidě nové prostory. Co v nich je, nevědí

  • 78
Tým vědců z Japonska a Francie objevil v Cheopsově pyramidě dosud netušené prostory. Dvě dutiny, z nichž větší měří na délku asi třicet metrů, odhalili badatelé během dvouletého skenování slavné egyptské památky. Zda skryté prostory ukrývají další cennosti z dob faraonů, není jasné, neboť k nim zatím nebyl nalezen přístup.

Vědci za pomoci přístrojů měřících elementární částice zjistili, že stavba skrývá kromě dosud známých prostor ještě dvě další komory, z nichž větší několikametrovou výšku a délku zhruba třicet metrů, popsala stanice BBC.

Velká pyramida patří do komplexu památek v Gíze a byla postavena během vlády faraona Cheopse v letech 2509–2483 před naším letopočtem. S výškou 140 metrů jde o největší pyramidu v okolí Káhiry. Monumentální stavba ukrývá kromě nově nalezených prostor celkem tři velké síně a řadu průchodů, které je spojují. Největší místností je Velká galerie, která je osm metrů vysoká a 47 metrů dlouhá.

Podle výzkumníků by se větší z nově objevených dutin měla nacházet právě nad Velkou galerií. „Nevíme, jestli je tato dutina horizontální, nebo nakloněná. Nevíme ani to, jestli jde o jednolitou strukturu či seskupení několika menších prostor,“ popsal nález Mehdi Tyoubi z pařížského HIP institutu. „Jsme si však jisti tím, že je tam velká dutina, jejíž existenci dosud nepředpokládala žádná teorie,“ dodal Tyoubi.

Vědci skenovali pyramidy už v roce 2015. Hledali skryté místnosti:

Co ještě skrývá Cheopsova pyramida?

Objevitelé jsou však zatím velmi opatrní, pokud jde o určování významu nálezu, a prostory neoznačují jako komnaty či místnosti. Velká pyramida totiž obsahuje několik prázdných dutin, jež jsou podle badatelů konstrukčními prvky sloužícími k zajištění statiky – mají zabránit kolapsu pyramidy kvůli nadměrné hmotnosti kamene. Například Královský sál má nad sebou dokonce pět takových dutin.

Zdrženlivý je zatím také známý americký archeolog Mark Lehner. „Může se jednat o dutinu, kterou zde stavitelé umístili, aby ochránili velmi tenký strop nad Velkou galerií,“ uvedl badatel.

„V tuto chvíli se jedná jen o velkou anomálii. Potřebujeme více času na měření a zjištění dalších detailů, když už si nemůžeme prorazit cestu střelným prachem, jako kdysi britský egyptolog Howard Vyse na počátku 19. století,“ dodal Lehner.

Výzkum pomůže pochopit stavbu pyramid

Jeden z objevitelů, Hany Helal z Káhirské univerzity, přesto zůstává optimistický. Podle něj je dutina příliš velká na to, aby sloužila pouze ke zmírnění tlaku kamene. Připouští však, že odborníci musí tuto možnost ještě prodiskutovat.

3D model dutiny v Cheopsově pyramidě:

25.března 2017 v 14:36, příspěvek archivován: 02.listopadu 2017 v 16:39

We are progressing on the Great Pyramid 3D reconstruction for muography simulations & heritage preservation. Al Mamoun corridor. https://t.co/oD1HHomyN1

„Snažíme se pochopit vnitřní strukturu pyramid a upřesnit poznatky o jejich konstrukci,“ popsal Helal cíl dvouletého výzkumu. „Slavní egyptologové, archeologové i architekti už předestřeli hypotézy. My se jim snažíme dodat údaje,“ doplnil.

Badatelé při zkoumání pyramidy použili relativně nový postup měření vnitřních prostor pomocí elementárních částic zvaných miony. Jedná se o neinvazivní metodu, jejíž výsledky však mají omezenou přesnost. Používá se zejména při zkoumání nitra ledovců ši sopek, ale nasazena byla i při vyšetřování stavu poničených jaderných reaktorů ve Fukušimě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video