Nebezpečné chemikálie neoznačilo devadesát procent kontrolovaných e-shopů

  16:29aktualizováno  16:29
Každá prodávaná chemikálie musí být podle evropského nařízení náležitě označena. Značení se nevyhnou ani prodejci, kteří chemické látky nabízejí na internetu. Česká inspekce životního prostředí od začátku roku zkontrolovala přes padesát e-shopů. Na tiskové konferenci uvedla, že chemickou legislativu porušilo devadesát procent z nich.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: koláž iDNES.cz

Prodej chemických výrobků po internetu v posledních letech stoupá. Některým z nich ale chybí příslušné označení a zákazník tedy nemusí poznat, že si kupuje nebezpečný výrobek. V mnoha případech se přitom jedná o potenciálně nebezpečné směsi jako jsou čističe, hnojiva, bazénová chemie či biocidy.

„Nejde jenom o nějaké papírování v rámci chemických látek. Jde skutečně o to, aby bylo chráněno nejenom životní prostředí, ale i zdraví občanů, zejména dětí,“ řekl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erik Geuss. 

Z 51 e-shopů, které inspektoři od ledna zkontrolovali, dodrželo všechny předpisy jenom pět. Kontroloři narazili na 354 výrobků, informace o nebezpečnosti prodejci neuvedli u 288 z nich. Inspektoři od začátku roku uložili třicet pravomocných pokut za téměř milion korun. Další případy se ještě řeší.

„Internetoví prodejci musí uvádět informace o nebezpečnosti chemických směsí, které prodávají. Typicky to je detailní fotografie štítku, ze které lze zjistit, jak je nebezpečná. V případech, kdy v internetové nabídce není čitelný štítek z obrázku, e-shop musí uvádět informace o nebezpečnosti v nabídce výrobku,“ vysvětlil specialista na chemické látky ČIŽP Oldřich Jarolím.

Nejvyšší pokutu dostal provozovatel e-shopu Kasa, kterému kontroloři udělili pokutu sto tisíc korun za neuvedení zákonem požadovaných informací u 89 výrobků. Druhou nejvyšší pokutou, 90 tisíc korun, byl potrestán e-shop Mall. 

Inspektoři z ČIŽP se však kromě značení chemických látek zaměřili i na další prohřešky. Odhalili, že 62 procent kontrolovaných krkonošských penzionů a restaurací porušilo vodní zákon, nejčastěji nepovoleně vypouštěly odpadní vody. Prohřešků se dopustila i třetina kontrolovaných lyžařských areálů. Střediska, která za neplnění podmínek pro odběr vod, dostaly pokutu přes tři sta tisíc korun.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Ochlazovat se bude i nadále. V pondělí začne sněžit i v nížinách

Sněžení v centru Prahy (23. února 2013).

Po extrémně teplém začátku listopadu očekávají meteorologové v následujících dnech pokračování chladnějšího počasí....

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Porucha trakčního vedení ve Vršovicích ovlivní vlaky i odpoledne

Nádraží Praha Vršovice.

Porucha trakčního vedení ve stanici Praha Vršovice v sobotu ráno omezila železniční dopravu. Některé vlaky vyjíždějící...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz