Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chemický Alí vyčistil sever, jih nestihl

  11:44aktualizováno  11:44
Spojenci hlásí zatím největší "úlovek" úderu na Irák. Britští důstojníci operující v jihoirácké Basře našli tělo Alího Hasana Madžída, bratrance iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Major Andrew Jackson řekl, vojáci tělo našli spolu s mrtvým členem Madžídovy ochranky a velitelem rozvědky působící v Basře.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

INFOGRAFIKA:
* vojska u Bagdádu
* pouliční boje

Madžíd patřil k nejbrutálnějším členům iráckého vedení, podotýká AP. Dal v minulosti rozkaz použít plyn proti iráckým Kurdům a vysloužil si tím přezdívku chemický Alí.

V 80. letech vedl protikurdskou kampaň, v níž přišlo o život na 100 tisíc Kurdů.

Po válce v Perském zálivu zasahoval na jihu proti šíitům, kteří povstali proti Bagdádu. Za sedmiměsíční irácké okupace byl guvernérem v Kuvajtu.

Před současnou válkou ho Husajn pověřil obranou iráckého jihu.

Madžího dům byl zasažen při sobotním bombardování Basry. Spojenecká letadla použila k bombardování laserem naváděné střely.

Britové věří, že jakmile Iráčané budou mít jistotu, že velitel je po smrti, přestanou Basru bránit. Vojáci stále narážejí na malé skupinky odporu.

Alího kariéra v armádě nezačínala nijak slavně. Dosáhl hodnosti rotného a jeho úkolem bylo rozvážet na motorce vojenskou poštu.

Obrat o sto osmedesát stupňů přišel v roce 1968, kdy se k moci dostala strana Baas Saddáma Husajna.

Z rotného Alího se rázem stal generál. Za zásluhy na severu země z něj Saddám v roce 1991 udělal ministra obrany.

Alí čistí sever
Alí je považován za jednoho z nejbrutálnějších členů iráckého vedení. Svou přezdívku si "vybojoval" v roce 1988 na konci konfliktu s Íránem.

Na severu Iráku se začaly ozývat kurdské hlasy, které žádaly samostatnost. Alí s nimi rázně zatočil. Jen při chemickém útoku na vesnici Halabdža zahynulo přes pět tisíc lidí. V iráckém tažení proti Kurdům zemřelo na sto tisíc obyvatel severu Iráku.

Během mírových rozhovorů v Bagdádu v roce 1991 připomněl Alímu kurdský vůdce Džalál Talabáni, že tažení proti kurdům nepřežilo na 200 tisíc lidí.

To je trochu přehnané, reagoval Alí. Podle arabského tisku tam umřelo "jen" sto tisíc lidí.

Alí čistí jih
Své schopnosti mohl Alí uplatnit opět v roce 1991 po válce v Perském zálivu. Proti irácké vládě se tentokrát postavili na jihu země šíitové.

Alí své odpůrce nešetřil. Videozáznam, který zveřejnily některé arabské televize, ukazoval Madžída, jak popravuje opoziční rebely výstřely pistole do hlavy. Větší štěstí měli ti, které pouze do hlavy kopal.

Alí čistí rodinu
Madžíd se stejně brutálně jako ke svým nepřátelům dokázal chovat i ke své rodině. Kdyby ještě žil, mohl by o tom vyprávět jeho synovec a Saddámův zeť Husajn Kámel.

Alí ho nejdřív nechal na několik let uvěznit kvůli tajnému iráckému zbrojnímu programu. Kámelovi se v roce 1995 podařilo uprchnout i se svým bratrem Saddámem Kámelem.

Tajným službám se o rok později oba bratry podařilo nalákat zpět do Iráku. V únoru byli na příkaz svého strýce oba zabiti. Alí neušetřil ani jejich rodinné příslušníky.

Spojenci hlásí zatím největší "úlovek" úderu na Irák. Britští důstojníci operující v jihoirácké Basře našli tělo Alího Hasana Madžída, bratrance iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Major Andrew Jackson řekl, vojáci tělo našli spolu s mrtvým členem Madžídovy ochranky a velitelem rozvědky působící v Basře (7. dubna 2003).

Autoři: ,


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...Najdete na iDNES.cz