Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chemička čerpá kyselinu z vadné cisterny

  14:08aktualizováno  14:08
Cisterna, z níž minulý týden na nádraží v Novém Sedle na Sokolovsku dvakrát unikla kyselina dusičná, dorazila zpět do pardubické Synthesie. Odborníci teď téměř 56 tun chemikálie přečerpávají. Cisternu pak důkladně vymyjí a předají ke komplexní revizi. "Provede ji odborná firma. Kdy bude hotova, zatím nedokážu říci," řekl ČTK Michal Kulhánek mluvčí Aliachemu, jehož je Synthesia součástí. V cisterně chtěla firma vyvézt kyselinu přes Německo do Švédska.

Přečerpání kyseliny by podle Kulhánka neměly provázet problémy, neboť firma, která je výrobcem kyseliny dusičné, je na takovou práci vybavena.

Po návratu do pardubické chemičky bylo podle Kulhánka v cisterně 56 050 kilogramů kyseliny, tedy stejně jako při expedici. V Novém Sedle tedy zřejmě unikly pouze plyny, které se v cisterně v teplém počasí vytvořily. "Opakovaným kontrolním vážením nebyl zjištěn váhový rozdíl oproti hmotnosti při expedici. Specialisté v Synthesii odhadují, že únik par kyseliny nepřesáhl hmotnost deseti kilogramů," píše se v tiskové zprávě chemičky.

Páry však mohou při nadýchání poleptat sliznici. Hasiči proto cisternu kropili vodou, aby zabránili vytvoření mraku, který by mohl vítr zavát nad město. Obyvatelé Nového Sedla byli ale vyzváni, aby nevycházeli a utěsnili okna.

Kyselina unikla z cisterny dvakrát
Poprvé kyselina unikla z cisterny ve čtvrtek poškozeným těsněním. Technici z pardubické chemičky uzávěr v noci na pátek opravili. Odpoledne však chemikálie začala unikat znovu. V noci proto opraváři vyměnili vadný ventil a zamezili dalšímu úniku.

"Čekáme, až se zahřeje a zvýší se v ní tlak, abychom zjistili, jestli kyselina nebude dál unikat. Pokud bude vše v pořádku, odvezeme ji zpět do Pardubic," řekl v sobotu ČTK mluvčí Aliachemu Michal Kulhánek. Synthesia je součástí Aliachemu, který má cisternu pronajatou z Rumunska.

Kvůli havárii byla v pátek odpojena elektrická trolej na železniční trati, aby hasiči mohli cisternu skrápět proudem vody. Ani při jednom úniku nebyl nikdo zraněn. Evakuace obyvatel nebyla podle mluvčího hasičů Vladimíra Meluzína nutná, hasiči měli situaci pod kontrolou.

"Odhaduji, že do ovzduší podruhé uniklo maximálně několik litrů kyseliny," řekl v pátek večer Meluzín.

Původně měla opravená cisterna už v pátek opustit území České republiky a nabrat směr na sever Evropy do Švédska. Kvůli opakovaným potížím s netěsností ventilu ale zůstála ve stanici Nové Sedlo.

Při prvním úniku kyseliny byl ve čtvrtek dočasně přerušen vlakový provoz ve stanici.
"Ve čtvrtek byl vliv na dopravu jen krátkodobý a minimální, v pátek už vůbec žádný," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Kyselina dusičná je bezbarvá tekutina. Rozpouští všechny kovy s výjimkou zlata a platiny. Při nadýchání může poleptat sliznice a pokožku. Může způsobit dýchací potíže.

Hasiči uniklou kyselinu už jednou zvládli
Přes devět hodin ve čtvrtek bojovali čtyři hasičské jednotky s unikající žíravinou. Snažily se zabránit rozšíření oblaku z několika desítek litrů kyseliny dusičné, která unikla z poškozené železniční cisterny. Zamezit úniku chemické látky se jim podařilo až po půlnoci. "Na místo přijeli zástupci společnosti, které náklad patřil, a vyměnili vadné těsnění cisterny," řekl iDNES mluvčí krajských hasičů v Karlových Varech Vladimír Meluzín.

Na místě zasahovaly profesionální jednotky z Chebu a dobrovolní hasiči z Nového Sedla a z podniku z PK Vřesová.

"Ochlazovali plášť cisterny vodou, aby se nevytvořil plynný oblak, který by mohl ohrozit lidi v Novém Sedle," upřesnil mluvčí.

Policie informovala o nehodě starostu obce. "Požádali jsme starostu, aby místním rozhlasem upozornil lidi na nebezpečnou látku a doporučil jim nevycházet z domu," řekl pro MF DNES operační důstojník sokolovské policie. Ten odmítl komentovat informaci, že policie zvažovala v prvním okamžiku evakuaci. Mluvčí krajských hasičů Meluzín však potvrdil, že evakuace byla jednou ze zvažovaných možností prevence.

Starosta města obyvatelům obce také doporučil, aby si preventivně zavřeli okna.

Příčinou úniku byla závada na uzávěru cisterny. "Kyselina unikla v horní části cisterny. Na vině byla závada na uzávěru," uvedl Meluzín. Na únik kyseliny přišli železničáři v Novém Sedle. Vagon proto odstavili do vzdálenosti půl kilometru za nádraží.

Hasiči svůj zásah na místě skončili v pátek v 0:30. Během havárie nebyl nikdo zraněn. Podle Meluzína nedošlo ani k narušení životního prostředí.

Únik kyseliny vyšetřuje policie
Případ začala vyšetřovat policie. "Zatím jsme ale nezjistili žádné cizí zavinění. Čekáme na výsledek šetření, které provádí komise Českých drah," řekla mluvčí sokolovské policie Blažena Kašparová. Podle hasičů došlo tak, že během manipulace s vlakovou cisternou se uvolnila příruba ve vrchní části vozu a převážená kyselina začala reagovat s vnějším pláštěm vozu.

Zatím není jasné, jestli technickou závadu a následnou havárii zavinili železničáři nebo pardubická chemička, která nebezpečný náklad vypravovala.

"Kyselina dusičná se zřejmě vlivem počasí zahřála, v cisterně se začal zvyšovat tlak a netěsnost způsobila únik látky," nabídl vysvětlení mluvčí Synthesie Michal Kulhánek. Ve čtvrtek ale bylo poměrně chladno a pršelo. Podle Kulhánka si podnik cisternu pronajal z Rumunska a ještě než vagon naplněný kyselinou opustil brány chemičky, ho odborníci zkontrolovali při běžné revizi. "Cisternu jsme bez závad vyexpedovali, dráhy si ji převzaly," dodal mluvčí chemičky.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský v pátek uvedl, že železničářská komise havárii vyšetřuje a zatím nezjistila, že by někdo při manipulaci s cisternou pochybil. "To ale neznamená, že by se to nemohlo změnit," poznamenal Šťáhlavský.

Zprávu o výsledcích vyšetřování očekává starosta Nového Sedla David Cervan příští týden.

Podle odborníků z Okresního úřadu v Sokolově nedošlo při úniku kyseliny ani k poškození životního prostředí. "Povrchové ani podzemní vody nebyly ohroženy," uvedla vedoucí referátu životního prostředí Libuše Burianová.

Pouť cisterny s kyselinou

2. 9. Cisterna vyjela z Pardubic k zákazníkovi do Švédska
5. 9. Odpoledne ohlásili hasiči, že z cisterny unikají páry kyseliny. Pravděpodobně kvůli poškozenému těsnění výtlačky. Dvě hodiny po ohlášení odjeli specialistů ze Synthesie a v noci závadu opravili.
6. 9. Specialisté opravili nátěr cisterny a odhalili opětovný mírný únik par z trhlinky na výtlačné trubce.
Noc z 6. 9.
na
7. 9.
Odborníci vyměnili výtlačku.
7. 9. Po 14. hodině po kontrole těsnosti a zkušebním posunu odjela cisterna po ose Sokolov – Ústí – Štětí – Nymburk – Pardubice zpět do Synthesie.

9. 9.

Ráno cisterna dorazila do Synthesie.

Hasiči na Sokolovsku více než devět hodin bojovali s nebezpečnou žíravinou. Čtyři hasičské jednotky poblíž nádraží u Nového Sedla se od čtvrtečního odpoledne snažily zabránit rozšíření oblaku z několika tisíc litrů kyseliny dusičné, která unikla z poškozené železniční cisterny. (5. září 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Manažer vagonky dostal za neodvádění plateb za zaměstnance podmínku

Obžalovaný Pavel Prázný (uprostřed) před soudem.

S podmínkou a peněžitým trestem odešel od lounského soudu Pavel Prázný, bývalý manažer vagonky v úpadku Heavy Machinery...

Z autosalonu zmizely luxusní vozy, pachatelé použili originální klíče

Kriminalisté z Domažlic pátrají po pachatelích, kteří odcizili tři luxusní vozy...

Z autosalonu v Domažlicích zmizely tři luxusní vozy značky Audi A4. Při krádeži se zatím neznámí pachatelé do aut...

Chodce v Praze srazila tramvaj, na místě zemřel

Šedesátiletý muž srážku s tramvají nepřežil (12.12.2017)

Smrtelná nehoda se stala v Praze krátce po čtvrté hodině v ulici Podbabská, kde podle svědků srazila šedesátiletého...Najdete na iDNES.cz