Chemici změnili základnu v pevnost

  • 7
Kuvajt - Česko-slovenský prapor radiační, chemické a biologické ochrany v Kuvajtu začal desítky hodin před úderem na Irák maximálně posilovat svou bezpečnost. Existují vážné obavy, že Saddám nebo ti, kdo s ním sympatizují, mohou udeřit dříve než USA.

S odvoláním na zpravodajské služby to uvedli vysocí vojenští velitelé USA. Existuje hrozba teroristického útoku proti jednotkám dislokovaným právě v Kuvajtu. To znamená i ohrožení pro naši jednotku, která navíc jako jediná působí a operuje přímo mezi kuvajtskými obyvateli.

"Neobávám se, že by nás zasáhla raketa Scud, to není pravděpodobné, ale právě teroristických skupin. Myslím, že tuto hrozbu je třeba brát velmi vážně," řekl velitel naší jednotky generál Dušan Lupuljev.

Oproti pondělí se zabezpečení praporu výrazně zpřísnilo. Vojáci přeměnili hangár číslo 8 na kuvajtském výstavišti na pevnost. Kolem haly vyrůstají palebná postavení, bariéry pytlů s pískem, na několika místech jsou do prostoru výhružně vystrčeny obrněné transportéry.

Stráže neustále patrolují v okolí a odstřelovači na střechách propátrávají dalekohledy široký prostor do vzdálenosti i několika set metrů, hlídají každé vozidlo.

Přísná pravidla
Každý voják, který jen vyjde z haly ven, musí jít v neprůstřelné vestě, helmě a musí být ozbrojen.

Velení naznačuje, že hrozbou jsou teroristické buňky, které mohou být napojeny na Al-Kajdu, nebo jiné radikální islamistické organizace.

Čeští i slovenští vojáci jsou již připraveni na rychlý přesun kamkoli v oblasti Blízkého východu, a to přesně v rámci humanitárního mandátu, který je stanoven rozhodnutím české vlády.

Kompletně sbaleno na vzdušný přesun by vojáci měli mít do dvou hodin. Zásah přímo v Iráku by pak připadal v úvahu tehdy, kdyby proti iráckým civilistům nebo americkým a britským jednotkám byly nasazeny zbraně hromadného ničení a bylo by nutné provést záchranné práce.

"Naše jednotka by byla nasazena k likvidaci následků případného úderu, nikoli k ochraně bojových jednotek," řekl generál Lupuljev.

Jednou z klíčových složek česko-slovenské jednotky v době teroristického ohrožení je malý oddíl biologické ochrany. Dvacet šest "biologů" pod vedením majora Aleše Hantsche je připraveno vést boj proti maximálně zákeřnému nepříteli.

"Je neviditelný, bez chuti a bez zápachu. Jestliže jaderné a chemické nálože zabíjejí prakticky hned, viry, bakterie a jejich genetické modifikace, rickettsie a toxiny v podobě smrtících zbraní v průměru až za několik dní," říká major Hantsch.

Do té doby nemusí mít zasažené obyvatelstvo či vojsko o hrozbě nejmenší tušení.

Jestliže toxiny účinkují za šest až dvanáct hodin, tak bakterie mají inkubační dobu až týdny. A za tři týdny se může nakazit až milion lidí.

"Některé smrtící biologické látky - jako třeba ricin - je přitom strašně snadné vytvořit," dodává major Hantsch.

Obavy z biologického útoku
Podle českého vojenského odborníka je pravděpodobné, že Saddám má a může použít právě biologické zbraně. "Zřejmě má až deset tisíc litrů antraxu, jehož údajnou likvidaci nemůže prokázat," říká Hantsch.

"Zdá se to hodně, ale takové množství se dá ukrýt do dvou obyčejných cisteren."

 Pro česko-slovenskou jednotku musí být podezřelý každý výbuch, každý pohyb kolem určitých strategických zařízení, jakýkoli incident, který by mohl mít souvislost s teroristickou činností.

K jakémukoli poplachu musí jednotka vyjíždět v přetlakových oděvech s dýchacími přístroji. Biologickou zbraň zjistí do tří hodin. A jestli už skutečně měli nějaké podezření?

"Několik vzorků dodaných spojenci jsme už vyšetřovali," říká odborník bez jakýchkoli podrobností.

Člen české protichemické jednotky přihlíží nakládání obětí při nácviku zásahu poblíž hlavního města Kuvajtu. Cvičné akci přihlížel i ministr obrany Jaroslav Tvrdík. (20. ledna 2003)

,

Nejlepší videa na Revue