Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chemici začali balit do Atén

  12:07aktualizováno  12:07
Čeští chemici z mnohonárodního praporu NATO v Liberci už připravují techniku a speciální vybavení pro vojenskou misi v Řecku, kde budou pomáhat při zajištění bezpečnosti během letních olympijských her. Stovka chemiků bude v Řecku 65 dní.

Poté, co včera misi posvětili senátoři, začali chemici v Liberci s přípravami na cestu do Řecka. Poslanci souhlasili s vysláním jednotky už v červnu. Více čtěte ZDE

"Neznáme ještě přesné datum nasazení, ale připravujeme techniku i vybavení," informovala mluvčí praporu Vlastimila Cyprisová.

Potvrdila, že do Řecka odcestuje stovka vojáků. První část, asi pětadvacetičlenný předvoj, odletí do Atén dříve, aby připravil podmínky pro přílet hlavní části jednotky. "Příští týden začneme balit a nakládat materiál," dodala Cyprisová. V Řecku je v těchto dnech i velitel praporu Vratislav Osvald, aby na místě doladil s organizátory podmínky pro působení jednotky.

Do Řecka poputuje po železnici 33 vozidel, od nákladních automobilů až po dekontaminační a průzkumná vozidla. "Bereme s sebou i náhradní díly a některé další komponenty, abychom byli schopni zajistit i odběry vzorků, dekontaminaci techniky a lidí," konstatovala Cyprisová s tím, že jde o první ostrou akci praporu po jeho uvedení do stavu plných operačních schopností počátkem července.

Cyprisová vyloučila, že by kvůli olympiádě měl prapor absolvovat ještě nějaké speciální cvičení. "Jsme připraveni," řekla.

Česká jednotka by v Aténách měla zajišťovat kompletní protichemickou ochranu sportovců i návštěvníků olympiády a následné paralympiády.

Mise bude stát Českou republiku asi 10 milionů korun. Hradit bude jen mzdy a příplatky vojáků. O ubytování, jídlo, logistiku a ochranu se postarají Řekové. Dopravu jednotky pak zajistí Severoatlantická aliance. Prapor chemické ochrany se sídlem v Liberci je totiž součástí Sil rychlé reakce aliance.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Island opět ožívá kvůli ruským ponorkám. Pátrají po nich „vzteklé lišky"

Základna v islandském Keflavíku

V dobách studené války se Sovětským svazem tady sloužilo až 15 tisíc amerických vojáků. Teď základna v Keflavíku na...

Vojenský výcvik podstoupí 500 nováčků. Armáda chce tempo náboru udržet

Ve Vyškově ukončilo šestitýdenní výcvik 67 nových příslušníků Aktivních záloh

K základnímu vojenskému výcviku nastoupilo v úterý ve Vyškově 500 nováčků. Armáda loni přijala podle plánu přes 2 000...

Najdete na iDNES.cz