Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chemici v Řecku vidí hry jen v televizi

  1:00aktualizováno  1:00
Olympijský stadion mají na dosah ruky, ale dívat se na hry mohou jen v televizi - avšak jen pokud jim to čas dovolí. "Na Kateřinu Kůrkovou, když si vystřílela bronz, jsme se dívali, čas jsme si našli," říká český chemik Milan Machatý.

Je členem jediné jednotky NATO, kterou si Řekové v době olympiády pustili na své území, aby v případě útoku teroristů chemickými či biologickými zbraněmi ochránila civilisty.

Život dvousetčlenné jednotky, jejíž polovinu tvoří Belgičané, Italové, Maďaři, Poláci a Španělé, má k olympijské show daleko. Odbývá se jen mezi ubytovnou, jídelnou, posilovnou a cvičištěm. Do Atén je to osmdesát kilometrů.

Chemici to jen neradi připouštějí, ale psychická zátěž je značná. "Pokud by se - nedej bože - něco stalo, představte si potápějící se zaoceánskou loď plnou lidí a budete mít hned přesný obrázek, co by nás v Aténách asi čekalo," vysvětluje s rozpaky šéf protichemického praporu Vratislav Osvald.

Řekové se chemikům zapřisáhli, že je v případě paniky ochrání. Protichemický prapor NATO je totiž kvůli olympiádě beze zbraní. Chemici mají detailně prostudovány Atény a navštívili i všechny stadiony, aby se k nim v případě nutnosti bleskově dostali. A na žádost Řeků jsou připraveni k zásahu po celé zemi.

Řidič odmořovacího vozidla Tatra Josef Fabián v Řecku ještě nebyl. Přesto mu příliš nevadí, že si ho teď neužije. "Podívám se sem jindy," říká. Technik roty Petr Šír naopak věří: "Snad bude alespoň pár dnů času mezi olympiádou a paralympiádou. Rád bych se podíval na Olymp, to by byla moc prima odměna za tohle dvouměsíční 'vězení'."

Ponorkovou nemocí chemici zatím netrpí. "A kdyby, tak tu máme kaplana, psychologa a tělomrska (tělovýchovného náčelníka - pozn. red.). Ten nám tu zpestřuje život  menšími sportovními turnaji," podotýká náčelník štábu Petr Vohralík. Fakt, že jsou v přímořské zemi, tak Čechům připomínají jen palmy a výhled na horu Oktipas. A zpoza plotu je vidět také malinkatý cípek zálivu Středozemního moře.

Mezi místními mají chemici zvláštní postavení: o jejich přítomnost velmi stojí, ale neradi o nich mluví. Šéf praporu Osvald to považuje za přirozené: "Je olympiáda.
Kdo by teď chtěl mluvit o vojácích?"

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz