Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chemici opustili Kuvajt City

  16:09aktualizováno  16:09
Camp Dohá, Praha - Čeští chemici opustili své dočasné útočiště v komplexu výstaviště v Kuvajt City a vrací se ke zbytku společného česko-slovenského praporu v Camp Dohá. S postupem spojenců na Bagdád totiž roste nebezpečí, že Irák použije zbraně hromadného ničení. "Jsme blíže k iráckým hranicím, abychom rychle zasáhli," řekl velitel chemiků Dušan Lupuljev.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž
INFOGRAFIKA:
Rozložení vojsk u Bagdádu
Jaké budou boje ve městě

V pravidelném telefonickém spojení s ministerstvem obrany Lupuljev vysvětlil, že byl v celé oblasti vyhlášen nejvyšší stupeň pohotovosti pro případ použití zbraní hromadného ničení.

Koaliční jednotky se totiž přiblížily v některých místech až na třicet kilometrů k Bagdádu.

"Blíží se k pomyslné 'červené linii', jejíž překročení by mohlo být impulsem k poslednímu šílenému pokusu iráckého režimu. Je to spekulace, ale rozhodně je pravděpodobnost použití zbraní hromadného ničení velmi vysoká," řekl Lupuljev.

Tábor v Camp Dohá je blíže kuvajtsko-iráckých hranic. "Tím, že bude celý prapor pohromadě, jsme schopni rychleji reagovat na možný útok."

Vojáci se na základnu přesunovali v noci. Na místě zůstala jen likvidační četa. Ta by ale do večera měla být rovněž v Camp Dohá.

Dále čtěte

Mezi chemiky jsou bývalí agenti

Chemici hlídají větší prostor
Návrat do původního tábora přitom podle Lupuljeva nijak neovlivní pravidelné hlídky na území kuvajtské metropole ani plánované rozsáhlé dvoudenní cvičení, které mají chemici absolvovat příští týden spolu s německými specialisty a americkými vojáky.

"Zvýšili jsme počet kontrolních stanovišť a jezdíme hlídkovat i do dvou čtvrtí Kuvajt City, kde jsme předtím nebyli. Požádali nás o to obyvatelé, naše přítomnost je uklidňuje," informoval Lupuljev.

Poplašné sirény utichly
K opětovnému sloučení celého praporu vedly ještě dvě skutečnosti. Vojenští experti soudí, že pominulo bezprostřední nebezpečí iráckých raketových útoků na kuvajtské obyvatelstvo.

Od počátku konfliktu přitom Irák vypálil na sousední zemi nejméně 17 střel. "Během posledních 24 hodin ale nebyl vyhlášen žádný poplach, bezpečnostní situace se mění," konstatoval Lupuljev.

Vojáky ohrožují teroristé
Dalším z důvodů je rostoucí riziko a množící se teroristické útoky na koaliční jednotky. "Na hranicích zadržely koaliční síly postupně asi dvacet ozbrojených lidí, které chtěli proniknout na území Kuvajtu a spojenci je podezírají z plánování dalších útoků na tábory a základny," popsal situaci Lupuljev.

Jak dodal, i britské a americké zpravodajské služby mají indicie, že útoky na vojenské základny by se mohly v reakci na frontové události objevovat stále častěji.

"Pokud se bude ukazovat, že Iráčané prohrávají, budou útoky stále častější. K dalším, a možná nebezpečnějším, bude pravděpodobně docházet i po skončení války," komentoval situaci náměstek ministra obrany Jaroslav Škopek.

Kaplan se vrátil domů
Do České republiky se vrátil z Kuvajtu kaplan jednotky. "Tady se lehce zranil, ale nebudu o tom mluvit. Navíc se u něj začaly objevovat příznaky dřívější nemoci," řekl Lupuljev. Všichni ostatní příslušníci praporu jsou podle něj v pořádku.

Jak oznámil Ludvík Cimburek z ministerstva obrany, o zraněného kaplana pečují ve vlasti lékaři z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. "Pokud se kaplan nebude moci ze zdravotních důvodů vrátit ke kontingentu nebo nebude chtít, nahradíme ho," slíbil Škopek.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz