Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chemici jsou připraveni na mise

  10:08aktualizováno  10:08
Mnohonárodní prapor proti zbraním hromadného ničení, jehož páteř tvoří čeští chemici, dosáhl plných operačních schopností. Od dnešního dne může NATO jednotku vyslat do operací kdekoliv na světě. Do konce roku pro ně platí nepřetržitá pohotovost.

"Splnili jsme všechny podmínky a od 1. července může aliance prapor vyslat kamkoliv na světě," uvedla mluvčí praporu Vlastimila Cyprisová.

Pro jednotku nyní platí nepřetržitá pohotovost. Příprava praporu a jeho uvedení do plné operační schopnosti vyvrcholí dnešním slavnostním nástupem od 10 hodin na základně jednotky v Liberci.

Prapor chemické, radiační a biologické ochrany vznikl loni 1. prosince a má přibližně 500 vojáků z 13 zemí, včetně USA a Kanady. O vzniku rozhodlo NATO na pražském summitu před dvěma roky. Vybudováním a velením pověřila aliance Českou republiku.

Jednotka měla být připravena k okamžitému nasazení od 1. července letošního roku. Zasáhnout by měla v duchu Sil rychlé reakce NATO kdekoli na světě od pěti do 20 dnů po použití zbraní hromadného ničení, teroristických útocích nebo po živelních či průmyslových katastrofách.

Na jaře absolvoval prapor sérii cvičení včetně závěrečných manévrů takřka kompletních Sil rychlé reakce NATO na přelomu května a června v Itálii.

V pohotovosti k případnému nasazení v aliančních misích bude prapor pod českým velením až do konce letošního roku, kdy ve velní vystřídá Českou republiku Německo.

Již nyní je jasné, že se prapor zapojí do ochrany srpnových olympijských her v Řecku. Kromě specialistů požádala řecká strana NATO i o ochranu vzdušného prostoru. Vyslání jednotky už posvětila česká vláda i parlament.

Podle rozhodnutí bude příště pro vyslání českých vojáků do alianční mise stačit jen souhlas vlády, která však bude muset obě komory parlamentu neprodleně o svém rozhodnutí informovat.

Souhlas parlamentu s nasazením vojáků z liberecké protichemické jednotky v rámci operací NRF jen na základě rozhodnutí vlády reaguje na fakt, že v případě žádosti NATO musí armáda vyslat své specialisty na místo během pěti až 20 dnů. Pokud by na souhlas zákonodárců čekala dlouho, nemusela by termín vyslání prvních jednotek, to znamená do pěti dnů, stihnout.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Najdete na iDNES.cz