Chebský zubař Jaroslav Révay u soudu v Sokolově. (25. listopadu 2010)

Chebský zubař Jaroslav Révay u soudu v Sokolově. (25. listopadu 2010) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chebský zubař, který zavinil smrt dvou lidí, se vězení zatím vyhýbá

  • 42
Chebský zubař Jaroslav Révay zavinil dopravní nehodu, při níž zemřeli dva mladí lidé. Sokolovský soud mu loni v listopadu vyměřil 33 měsíců vězení. Lékař se ale proti tomuto verdiktu na poslední chvíli odvolal a je tak stále na svobodě.

"Počítali jsme s tím, že se Jaroslav Révay odvolá," reagoval Josef Voborník, bratr jedné z obětí nehody.

"Jsme zvědaví, jak to bude pokračovat. Doufáme, že plzeňský soud rozsudek přinejmenším potvrdí, pokud jej ještě nezpřísní," doplnil Josef Voborník, podle nějž se Révay s pozůstalými zatím nespojil.

Pomníček na místě nehody

Pomníček na místě nehody

Přitom už při prvním stání slíbil, že pozůstalé finančně odškodní. Rodina je rozhodnutá vymáhat odškodné v občanskoprávním sporu.

Kdyby se nehoda stala o rok později, byl by trest pro Jaroslava Révaye zřejmě ještě mnohem přísnější.

Upozornil na to ve své závěrečné řeči státní zástupce Václav Loprais. "Pan doktor má vlastně štěstí. Od 1. ledna 2010 je sazba od tří do deseti let, vloni to ještě bylo od šesti měsíců do pěti let," vysvětlil Václav Loprais.

Po obětech nehody zůstaly čtyři malé děti

Tragická nehoda se stala 28. ledna 2009 mezi Chebem a Sokolovem. U odbočky na Černý Mlýn přejel Révay se svým BMW X5 v táhlé zatáčce do protisměru, kde nejdříve smetl ze silnice Renault Clio a vzápětí čelně narazil do volva.

V něm zahynuli šestatřicetiletý Martin Voborník z Chebu a o dva roky mladší Lenka Svědíková z Lubů. Zbyly po nich čtyři malé děti. Tři mladé ženy v renaultu měly štěstí, kolize si vyžádala pouze dvě lehká zranění.

Obhajoba se nejspíš bude snažit znovu zpochybnit odborné posudky soudních znalců. Podle odborníků z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, kteří hodnotili rozpory mezi dvěma expertizami, ale o vině lékaře není pochyb.

Havarované volvo na místě nehody

Havarované volvo na místě nehody

"V době srážky s Renaultem Clio jelo BMW rychlostí nejméně 114 kilometrů za hodinu," konstatoval znalec Marek Semela.

"Řidička renaultu ani řidič volva neměli šanci kolizi zabránit. První střet neovlivnil směr jízdy BMW. I kdyby k němu nedošlo, stejně by se BMW s volvem srazilo," prohlásil Semela.

Lékař záchranky, zdravotní sestra, policisté i svědkyně po nehodě z Révayova dechu cítili alkohol. Na výši trestu to ale vliv nemělo. Několikrát opakovaná dechová zkouška se nezdařila, Jaroslav Révay pak v nemocnici podepsal revers a odmítl odběr krve.


Video