Brit Richard Rudd je po nehodě paralyzovaný

Brit Richard Rudd je po nehodě paralyzovaný | foto: BBC

Chci žít! Brita po nehodě chtěli odpojit od přístrojů, zachránil ho pohyb očí

  • 19
Britský motorkář ležel po těžké nehodě v nemocnici a nejevil známky mozkové aktivity. Zoufalá rodina se rozhodla, že ho nechá odpojit od přístrojů, které ho udržovaly při životě. Lékař si ale všiml, že pacient hýbe očima, a paralyzovaný muž dal posléze najevo jasný vzkaz: Chci žít!

V říjnu 2009 se vášnivý motorkář Richard Rudd střetl na svém stroji s protijedoucím autem. Lékaři oznámili jeho nejbližším zdrcující zprávu: Richard má ochrnuté všechny čtyři končetiny a po vážných zraněních mozku nereaguje na okolí.

Třiačtyřicetiletý Brit vždy svým blízkým říkal, že pokud by se mu na motorce něco stalo, nechce být uměle udržován při životě. Richardova rodina se s těžkým srdcem rozhodla, že otce dvou dětí, který byl podle všeho v kómatu, odpojí od přístrojů.

REPORTÁŽ O LIDECH V KÓMATU

Pacienti nosí brýle a ochutnávají čokoládu

V tu chvíli však ošetřující lékař David Menon učinil šokující objev. Špičkový expert na úrazy mozku a zakladatel neurologického oddělení v nemocnici v Cambridgi, kde Richard ležel, zjistil, že paralyzovaný muž pohybuje očima.

"Doktor mu rozevřel víčka a požádal ho, aby pohnul očima, pokud ho slyší. Richardovy oči se pohnuly ze strany na stranu. Znamená to, že není ve stavu mozkové smrti," řekl listu The Guardian Richardův otec.

Paralyzovaný muž je pravděpodobně ve stavu, kdy dokáže vnímat okolní svět. Se svým okolím však dokáže komunikovat pouze pohyby očí nebo očních víček.

Richard Rudd a jeho otec

Richard Rudd a jeho otec

Nejdůležitější otázka

Lékaři mu následně po několik měsíců kladli kontrolní otázky týkající se jeho rodiny, aby zjistili, nakolik je pacient při smyslech. Richard na všechny odpověděl správně. Doktor Menon mu posléze položil tu nejdůležitější otázku.

Šedá zóna

"Smrt často není náhlá událost, ale pomalý proces. Mezi životem a smrtí existuje úzká šedá zóna."

Richardův lékař a neurolog David Menon

"Řekl jsem mu, že je připojen na podpůrné přístroje a v tomto stavu zřejmě již zůstane. Pak jsem se ho zeptal, jestli chce, abychom pokračovali v jeho léčbě. Richard dal najevo, že si přeje zůstat naživu," řekl BBC doktor Menon.

Richarda přesunuli do pečovatelského domova, kde podstupuje další terapii. Podle ošetřujících lékařů vykazuje pomalé pokroky v komunikaci.

"Čas od času někdo řekne: 'Pokud budu v kómatu, neprodlužujte to a nechte mě umřít.' Když se ale do té situace dostanete, je všechno jinak. Vůle přežít převáží," tvrdí nyní Richardův otec.

Richardův případ připomíná nedávnou kauzu Roma Houbbena. Šestačtyřicetiletý Belgičan strávil 23 let zdánlivě v kómatu, ale po celou dobu si plně uvědomoval, co se děje okolo. Nemohl reagovat, protože ochrnul. Správná diagnóza byla stanovena až před čtyřmi lety. (více čtěte zde)

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video