Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chci pro armádu stabilní rozpočet, říká Vondra. Přidejme jí, zní z ČSSD

  10:39aktualizováno  10:39
Nový ministr obrany Alexandr Vondra se s elánem pustil do změn v armádě. Mluví o koncepční Bílé knize, nové Bezpečnostní strategii ČR či stálém financování. I odborníci ČSSD na obranu připouštějí: ozbrojené síly by měly co do podílu z výdajů státního rozpočtu dostávat víc peněz než nyní.
Transportéry Pandur se staly symbolem nekalostí v armádě. Problém ale je mnohem hlouběji.

Transportéry Pandur se staly symbolem nekalostí v armádě. Problém ale je mnohem hlouběji. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jedni nového ministra obrany Alexandra Vondru vnímají jako toho, kdo v Česku "tlačil" americký protiraketový radar. Druzí říkají: zkušený chlapík s pověstí nezatíženou skandály, kterého obrana potřebovala.

Tak či tak se Vondra opírá o 118 hlasů ve Sněmovně, což mu dává dobrou šanci jeho záměry uskutečnit, bude-li k nim mít podporu premiéra Petra Nečase a koaličních partnerů.

Redakce iDNES.cz proto nového ministra oslovila s koncepčními otázkami ohledně budoucnosti ozbrojených sil. Stejné otázky položila i ostatním stranám, odpověděla ale jen ČSSD.

Nejméně po sedmi letech nová Bezpečnostní strategie

Na čem se obě strany zřejmě shodnou, je nutnost aktualizace jednoho z klíčových dokumentů - Bezpečnostní strategie ČR. Ta současná pochází z roku 2003. Vondra požaduje "zevrubnou revizi na základě široké diskuse s odborníky".

"Novelizace Bezpečnostní strategie musí reagovat na nové bezpečnostní hrozby, jako je terorismus, zbraně hromadného ničení, kyberterorismus, ochrana základní infrastruktury či energetická a potravinová bezpečnost," vyjmenovává rovnou konkrétní body odborník ČSSD na obranu, poslanec Antonín Seďa. (úplné odpovědi Alexandra Vondry a Antonína Sedi čtěte zde)

Zajímavý je pohled na financování armády. To trpí tím, že když není odkud vzít finance, ubere se vojákům. "Důležitější než konkrétní procento je dlouhodobá stabilita rozpočtu ministerstva obrany. Nemělo by se do budoucna opakovat razantní snižování výdajů na obranu z roku na rok," míní ministr Vondra.

Sociální demokraté mluví o konkrétních číslech: Seďa by rád, aby výdaje ministerstva obrany činily zhruba 5 % výdajů státu, stínový ministr obrany Petr Hulinský hovoří o 6 %. Jenže to by znamenalo, že armáda dostane přidáno (poslední tři roky nedostala víc než 4,5 % z výdajů státu). To by se zase nelíbilo koaličním Věcem veřejným.

O tom, jak to s financováním ozbrojených sil myslí strany vážně, hodně napoví podzimní debata o rozpočtu na rok 2011.

Bílá kniha, bezpečnostní strategie, vojenská strategie...

PROBLÉMY ARMÁDY

1. Chybí dlouhodobý cíl. Na absenci zadání žehrá jak ministr Vondra, tak třeba exnáčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Současný stav vede k nákupům později nepotřebné techniky či investice do infrastruktury, kterou pak vojsko opustí.

2. Personální politika.
"Změny v organizaci, debaty o platech a příplatcích včetně útoků na ně či nestabilita posádek znejišťují vojáky z povolání. V okamžiku, kdy mohou odejít, odejdou," varuje Šedivý. Armáda ztrácí cenné profesionály, navíc draze vycvičené.

3. Pošramocená pověst.
Důvěra ve vojáky se drží nad 60 %, ale skandály typu neonacistických symbolů na helmách či nevyjasněných nákupů techniky ji srážejí.

4. Dědictví minulosti.
Rozpočet ministerstva obrany živí řadu sporných míst. Mluví se například o účelnosti příspěvku na bydlení, zbytečném provozování letiště Přerov, otazník visí nad efektivitou Univerzity obrany či velkým podílem civilních zaměstnanců. Drahá je například údržba nepotřebných L-159.

Hlubší změny v armádě by také měla vytyčit "Bílá kniha", podrobný dokument, který Vondrův úřad rozpracovává. Dokončí ho v návaznosti na závěry listopadového summitu NATO v Lisabonu, zveřejněn bude příští rok.

"Kniha narýsuje jasnou vizi armády, přiměřené velikosti země, objemu prostředků, který je společnost ochotna na svou obranu vynakládat," slibuje Vondra. (rozhovor MF DNES s ministrem obrany čtěte zde)

Základní otázky například jsou, na jaký typ operací se bude armáda zaměřovat, jaké jsou možnosti zajištění protivzdušné obrany po doběhnutí pronájmu gripenů či jakou zbraňovou specializaci dotáhne Česko k alianční špičce.

...nebo jen "další koncepce"?

Problém různých koncepcí v české armádě - jak transformovat ozbrojené síly na účelnou velikost a akceschopnost - je ten, že žádnou politici nedovedli do logického konce.

I proto se modernizace 353 tanků T-72 scvrkla na třiatřicet strojů, i proto má letectvo desítky nepotřebných bitevníků L-159. Ty stály desítky miliard, stojí v hangárech a nechce je ani Španělsko, které je mělo získat výměnou za dopravní letoun C-295 CASA.

Lidové noviny loni spočítaly, že v různých chybných projektech armáda za posledních patnáct let vyplýtvala 50 miliard korun - tedy řádově jeden současný roční rozpočet ministerstva obrany. (původní článek v LN čtěte zde)

Třicetihlavý babylon ve Sněmovně

Nabízí se otázka: může to za Alexandra Vondry být jinak? Na jedné z klíčových front, ve sloučeném sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost, bude třicet lidí. "Chci vidět, jak se v tom počtu na něčem domluvíme," neskrývá skepsi Alexandr Černý z KSČM.

"Budu se snažit, aby se jeden z podvýborů tohoto výboru věnoval armádě, respektive její reformě, a v užším kruhu pracoval jako servis pro výbor," snaží se přispět k řešení sociální demokrat Antonín Seďa.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...Najdete na iDNES.cz