Mirek Topolánek při projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku (14. ledna 2009)

Mirek Topolánek při projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku (14. ledna 2009) | foto: Reuters

Chci jednat jako Karel IV. a Masaryk, řekl Topolánek europoslancům

  • 885
Premiér Mirek Topolánek představil ve Štrasburku priority českého předsednictví EU. Chce podobně jako Karel IV. hájit nejen zájmy své země, ale celé Evropy. "A jako Masaryk jsem přesvědčen o tom, že česká otázka je otázkou evropskou," řekl v Evropském parlamentu.

"Masaryk řekl, že demokracie je diskuse, a já chci pokračovat v jeho šlépějích," prohlásil Topolánek.

Na zmínku o Karlu IV. reagoval v rozpravě alias "grillingu" europoslanec Martin Schulz. "Na Pražském hradě sedí Václav Klaus, seděl tam také Karel IV., kterého jste citoval. Postavil zlatou silnici z Prahy do Norimberku, ve své době ohromný čin, který spojoval Evropu," narážel Schulz na Klausovy postoje k EU.

Do Klause se opřeli i další europoslanci, což Topolánka nenechalo chladným. "Já se proti útokům na Václava Klause ostře ohrazuji. Václav Klaus je ikonou 90. let a české transformace. Díky němu jsme úspěšní a překonali jsme těch prvních deset let ve zdraví," obhajoval prezidenta.

Tři E a dvě G

České priority v EU

Tři E = ekonomika, energetika, Evropa a svět
Dvě G = gas (plyn) a Gaza

Topolánek ve svém úvodním projevu zdůraznil, že není jednoduché přebírat předsednictví po Francii, jejíž půlroční působení v čele EU je považováno za jedno z nejúspěšnějších v posledních letech.

"Stejně jako nebylo snadné založit v Čechách univerzitu, která měla být porovnávána se Sorbonnou, není snadné převzít předsednictví po Francii," podotkl premiér.

"Češi podobně jako v 19. století přistupují do této doby jako malý člen, stejně jako tehdy se ale pokládáme za hrdý národ. Nabízíme společenství dvousetletou zkušenost s hledáním vlastního místa v Evropě," prohlásil český ministerský předseda.

Mirek Topolánek při projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku (14. ledna 2009)
Mirek Topolánek při projevu v Evropském parlamentu (14. ledna 2009)

Topolánek také představil české priority v čele Rady EU. Měly by se vejít do tří E: ekonomika, energetika a Evropa a svět. Kromě toho chce česká administrativa odstraňovat bariéry v Evropě. - o prioritách českého předsednictví čtěte více zde

Premiér také připomněl, že je nutné čelit zejména aktuálním otázkám a že tři E doprovází dvě G - gas (anglicky plyn) a Gaza. Topolánek se dotkl i otázky Lisabonské smlouvy. "Je třeba najít takové řešení, které budou Irové akceptovat," uvedl.

Co řekl Topolánek ve Štrasburku?

DOKUMENT: Přečtěte si celý projev českého premiéra

Poslanci Topolánka "grilovali"

Topolánek rovněž debatoval s europoslanci a zodpovídal jejich dotazy k předsednictví - takzvaný "grilling".

Zelená europoslankyně Monica Frassoni na úvodní slovo českého předsedy Rady EU zareagovala ostře. "Zahájil jste proslov středověkou historií a nám se zdá váš program taky trochu zastaralý, z módy. Lisabonská smlouva není dokonalá, ale je skutečně divné, že jste ji ještě neratifikovali. Kdy to uděláte?" zeptala se.

Europoslanec Frank Vanhecke naopak Topolánkovi připomněl odmítavý postoj několika evropských zemí k Lisabonské smlouvě. "Chci požádat české předsednictví, aby si uvědomilo, kolik zemí hodilo smlouvu do koše."

kathy sinnott

irská europoslankyně

Když Irové odmítli Lisabonskou smlouvu, tak Češi jako jediní výsledek referenda respektovali. Jsem ráda, že jste takovou úctu prokázali, vašemu předsednictví i Evropě taková úcta pomůže.

Premiér na tyto výzvy odpověděl, že smlouva podle něj není sice dokonalá, ale za Česko ji vyjednal a bude pro ni v parlamentu hlasovat. Zároveň zdůraznil, že není možné vynucovat si její ratifikaci. "To, že jsem ji podepsal, neznamená, že budu ovlivňovat horní a dolní komoru parlamentu," dodal.

Europoslanec Gary Titley kritizoval nejen euroskeptického prezidenta Klause, ale i českou plastiku, která visí na budově Rady EU a která urazila Bulhary. - čtěte Záchodová plastika urazila Bulhary, český velvyslanec šel na kobereček

Plastiky se týkalo i emotivní vystoupení bulharského europoslance Dimitara Stojanova. "Já trvám na tom, aby toto takzvané umělecké dílo bylo odstraněno, pokud se tak nestane, moji kolegové ho odstraní sami osobně," pohrozil.

Vystoupení v plénu Evropského parlamentu není mezi politiky příliš oblíbené. Europoslanci jim kladou velmi nepříjemné dotazy a celá debata bývá zdlouhavá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video