Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete prožít nevšední zážitek?

  9:57aktualizováno  9:57
Brno - Na začátku dvacátého století si mohli Brňané prohlédnout svoje město z ptačí perspektivy leda tak z koše létacího balonu. Za sto let se časy změnily, přesto máte stejnou příležitost k romantickému zážitku i vy. MF DNES připravila ve spolupráci se společností Snip & Co. čtenářskou soutěž, v níž můžete kromě už zmíněného letu balonem vyhrát i nezapomenutelnou vyjížďku historickou parní tramvají a další drobné ceny.

Do středy 23. května bude jihomoravská příloha MF DNES denně otiskovat soutěžní otázku - pokaždé jinou - vztahující se k historii Brna. Spolu s ní budeme také opakovaně uveřejňovat tipovací otázku souvisící s festivalem Brno - město uprostřed Evropy.

Na konci soutěže sečteme správné odpovědi, které nám zašlete. Pokud na všech šest uveřejněných otázek odpoví správně více soutěžících, vyhraje ten, jehož doplňující tipovací otázka bude nejblíž pravdě. Každému, komu by naše otázky připadaly složité, můžeme poradit, že odpověď na ně najde na výstavě Brňané před sto lety, která byla tento týden zahájena na brněnském hradě Špilberk.

Soutěžní otázky zní:

Starostou hlavního zemského města Brna byl přesně před sto lety, tedy v roce 1901:
a) August rytíř von Wieser
b) Gustav Winterholler
c) Ing. Rudolf Spazier
Tipovací otázka celé soutěže zní:

Kolik metrů měří jedna okružní trasa, na níž bude v centru jihomoravské metropole v průběhu festivalu Brno - město uprostřed Evropy začátkem června jezdit historická koňka?

Na přelomu 19. a 20. století bylo město Brno nejlidnatější obcí na Moravě a řadilo se mezi šest největších měst v monarchii. Při sčítání lidu v roce 1900 dosáhl počet obyvatel města:
a) 95 089
b) 180 936
c) 109 361

Slavný český zápisník Gustav Frištenský spojil svůj život na čas i s Brněm. Zde hájil barvy tehdejšího sportovního klubu:
a) Hellas
b) S. K. Moravská Slavia
c) T. J. Sokol Brno

Dnešní známá brněnská ulice spojující náměstí Svobody s nádražím je pojmenována po prvním československém prezidentovi T.G. Masarykovi. Na přelomu 19. a 20. století však ulice měla jiný název. Jmenovala se:
a) Wintrhollerova
b) Ferdinandova
c) Františka Josefa

Co označovali Brňané před sto lety názvem Kolovadlo:
a) tělocvičné nářadí, které umožňovalo dětem v tělocvičně nejen šplhat, ale také se točit v kruhu
b) předchůdce jízdního kola zvaného kostitřas
c) procházku po brněnském korzu, kdy čeští obyvatelé Brna tzv. kolovali na dnešní České ulici, zatímco Brňané hlásící se k německé národnosti prováděli kolovadlo po ulici Běhounské

Co byl před sto lety klak, německy nazývaný Klapphut:
a) pánský sklapovací cylindr, který do roku 1914 patřil k plesové toaletě muže ve fraku - v místnosti se nosil zavřený pod paží
b) pánské střevíce podbité cvoky, pokládané všeobecně za předchchůdce stepařské obuvy
c) jeden z prvních větrných mlýnů na Žlutém kopci v Brně

Tipovací otázka celé soztěže zní:
Kolik metrů měří jedna okružní trasa, na níž bude v cetnrtu brna v průběhu festivalu Brno - město uprostřed Evropy začátkem června jezdit historická tramvaj?
Tramvaj na koňský pohon vyrazí ze smyčky na Nových Sadech směrem k hlavnímu nádraží, poté projede Benešovou ulicí na Malinovského náměstí, kde obkrouží palác Morava a vrátí se stejnou cestou zpět na Nové Sady.

Odpovědi na všech šest hlavních a tipovací otázku nám posílejte poštou, faxem či e-mailem na adresu MF DNES, Česká 11, 602 00 Brno, fax: 05/42517222 a e-mail: redbrn@mfdnes.cz. Do soutěže budou zařazeny odpovědi došlé poštou nejpozději v pondělí 28. května, nebo faxem či e-mailem do půlnoci neděle 27. května. Přejeme vám v naší soutěži hodně štěstí a těšíme se na vaše odpovědi.

Balonáři měli na jihu Moravy pěkné počasí

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz