Chceme válku o Kašmír, řekli v Pákistánu duchovní

- Pákistánští islámští duchovní vyzvali vojenské představitele země, aby o Kašmír s Indií nejednali, ale vedli válku. Přibližně 1200 duchovních a vůdců vojenských islámských skupin z celého Pákistánu se setkalo s cílem podpořit džihád, svatou válku.
Indie i Pákistán si činí nárok na celý Kašmír, který je od získání nezávislosti obou zemí na Británii v roce 1947 rozdělen: dvě třetiny kontroluje hinduistická Indie a třetinu muslimský Pákistán.Hrozba je o to vážnější, že obě vlastní jaderné zbraně.

"Válka je jasná. Namísto diplomacie bychom měli národu říct, že jediným řešením, jak zachránit Kašmír, je džihád," cituje agentura AP prohlášení náboženského vůdce Sibgatulláha Širvaniho.

Pákistánská vláda by podle něj měla podporovat skupiny, které bojují proti indickým vojákům ve sporné oblasti Kašmíru. "Snažíme se přimět naše vůdce, aby si uvědomili, že nemají podléhat americkému tlaku a zakázat organizace bojovníků za svobodu," řekl šéf hnutí Laškare Toiba Jaha Mudžahed.

Radikálové ostře kritizovali bývalého premiéra Naváze Šarífa, který loni v létě nařídil stažení pákistánských jednotek z Kargilu na území hornatého Kašmíru s cílem ukončit hraniční boje s Indií. Mudžahed vyzval Mušarafa, aby "pamatoval na osud bývalých vůdců, kteří se snažili způsobit islámu škodu tím, že omezili bojovníky za svobodu".

Mezinárodní společenství se obává, že spor o Kašmír by mohl přerůst ve válku mezi sousedními zeměmi, které obě vlastní jaderné zbraně. Snaží se proto přimět Indii a Pákistán k mírovým rozhovorům, ale žádná strana není zřejmě ochotna přistoupit na kompromis.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video