Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme stejné platy i pro učitele bez vysoké, žádají školské odbory

  13:20aktualizováno  14:01
Školské odbory dnes zahájily petiční akci, v níž projevují svůj nesouhlas se systémem odměňování učitelů a učitelek. Žádají smazat rozdíly v platech pedagogů s vysokoškolským vzděláním a kantorů bez něj. Těm bez vysoké školy by se tedy mělo přidat, neberou se totiž ohledy na léta praxe.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Učitelé ve školství se od ledna odměňují podle dvou tabulek. Nižší mzdu nově dostávají ti, kteří nemají vysokoškolské vzdělání, vyšší částky pak vydělávají vysokoškoláci. Podle vedení Českomoravského odborového svazu je nástupní plat učitele s vysokou školou 20 tisíc korun, jeho kolegy bez vysokoškolského vzdělání pak 14 050 korun.

S novým rokem vyšší platy

Učitelé dostali s rokem 2011 nové platové výměry, ministr školství Josef Dobeš na ně vyčlenil 2,1 miliardy korun. Kvalifikovaní učitelé si tak měsíčně přišli minimálně na 20 tisíc korun hrubého, což byl pro začínající učitele skok i o sedm tisíc korun. Učitelé s dlouhou praxí si naproti tomu polepšili jen o desítky až stovky korun. Nová závazná tarifní tabulka pro učitele je podle délky praxe rozdělena do pěti platových stupňů, dříve jich bylo dvanáct. Druhá stupnice tabulky se vztahuje na ostatní pedagogické pracovníky - tedy na ty, kteří mají potřebnou kvalifikaci, ale chybí jim vysokoškolské vzdělání, nebo ty, kterým kvalifikace chybí.
Nepedagogickým pracovníkům oproti tomu platy klesly.

Opatření mělo do škol přivést mladé vysokoškolsky vzdělané kantory a jejich starší kolegy motivovat k tomu, aby si doplnili vzdělání.

"Považujeme tu druhou tabulku za diskriminační. Opravdu není žádný jiný resort, kde by za stejně vykonanou práci, a to plně kvalifikovanou, byli zaměstnanci odměňováni ve dvou tarifních tabulkách. Považujeme to za chybné politické rozhodnutí," uvedla místopředsedkyně svazu Markéta Vondráčková.

Podle Evy Soukalové z petičního výboru si kvalifikovaná učitelka se středoškolským vzděláním a 27 lety praxe vydělává 17 540 korun, zatímco její kolegyně vysokoškolačka s měsícem praxe dostává téměř o 2 500 korun víc.

"Souhlasíme s tím, aby mladí a vysokoškolsky vzdělaní byli ohodnoceni vysoce, jak si zaslouží, ale takový propastný rozdíl, jako je mezi dvěma tabulkami, by být neměl," míní Soukalová. Podle Vondráčkové se navíc zohledňuje i ta vysoká škola, která s profesí nesouvisí.

Lepší tabulka pro všechny

Podle odborů by tedy měla pro všechny učitele platit tabulka vysokoškolská. Kolik by však resort školství dorovnání platů pedagogům stálo, spočítáno nemají. Předpokládají, že by na to měly stačit slibované miliardy z rozpočtu pro příští rok. Letos má do zvýšení platů vysokoškolských kantorů plynout 2,1 miliardy korun.

Podle šéfa odborů Františka Dobšíka se problém týká asi 40 tisíc lidí. Uvedl, že v mateřských školách pracuje na 25 tisíc učitelek. Přes 7 tisíc vychovatelek a vychovatelů působí v družinách, více než 3 tisíce pak na internátech a na 600 ve střediscích volného času. Učitelů odborného výcviku je tisícovka. V základních uměleckých školách pak vyučuje na 7 tisíc pedagogů, uzavřel Dobšík.

Petiční akce by měla podle odborářů trvat do 30. května. Poté archy předají ministrovi školství a vládě. Očekávají, že se problémem bude zabývat i Sněmovna a Senát.  A pokud by se situace nevyřešila, zvažují přípravu ústavní stížnosti. "Vyhrožovat hned stávkou a ukončením pracovního poměru není vhodné, ale nemůžeme nic vyloučit," dodala Vondráčková.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz