Do volby předsedy strany se zatím přihlásili čtyři kandidáti, další mohou být nominováni až přímo na sjezdu.

Do volby předsedy strany se zatím přihlásili čtyři kandidáti, další mohou být nominováni až přímo na sjezdu.

Chceme spasit lidovce. Každý jinak

  • 32
Křesťanští demokraté se za týden sejdou v Brně, aby na mimořádném sjezdu zvolili vedení. Nový šéf bude muset mimo jiné zvrátit odliv voličů. O křeslo předsedy se zatím přihlásili čtyři kandidáti, včetně dvou kontroverzních politiků. Redakce iDNES.cz jim položila shodné otázky.

Delegáti sjezdu se budou příští týden rozhodovat mezi předsedkyní lidoveckých poslanců Vlastou Parkanovou, šéfem senátorů Adolfem Jílkem, senátorem a vsetínským starostou Jiřím Čunkem a bývalým poslancem Jiřím Karasem.

Vlasta Parkanová poslala redakci iDNES.cz své odpovědi e-mailem, ostatní kandidáti odpovídali po telefonu. Jiří Karas zrovna zpracovával zabíjačku. "Promiňte, že se nemohu tolik soustředit, myslím na to, aby mi nepraskly jitrnice," omlouval se se smíchem.

Jiří Čunek byl na cestě autem do Frýdku-Místku. Rozhovor přerušil, když zdravil při čekání na zelenou lidi z okolních aut. "Volali na mě, jestli jsem opravdu Čunek," vysvětlil. Na náhlou popularitu si nestěžuje. "Výhoda je, že už i v pražských hospodách mě lidé poznávají, takže můžu pít zadarmo, pořád mi někdo něco platí," svěřil se senátor.

Proč by měli delegáti sjezdu dát hlas právě Vám?

Parkanová: Já - stručně řečeno - navrhuji modernizaci a otevření KDU-ČSL při zachování jejího konzervativního charakteru. Pokud delegáty přesvědčím, že je to cesta reálná a já jsem ta správná osoba pro její realizaci, pak mi dají svůj hlas.
Čunek: Protože si myslím, že já mohu KDU-ČSL přinést jiný image vyplývající z konkrétních činů, které jsem udělal.
Jílek: Protože mám představu, jak tu stranu opět postavit na nohy a to nikoliv jednou novou skutečností, ale spíš prací dovnitř. Tu představím na sjezdu.
Karas:
Protože budu důsledným prosazovatelem křesťanskodemokratické politiky.

Proč podle vás KDU-ČSL ztrácí voliče? Jak by je mohla znovu získat?

Parkanová: KDU-ČSL si příliš zvykla na to, že má své voliče jisté. Snad právě proto v posledních letech udělala velmi málo pro to, aby získala voliče nové, aby se stala přitažlivou pro mladé lidi, aby ji volili i jiné, než tradiční skupiny jejích voličů.
Čunek: Strana se stala nedůvěryhodnou, protože zásadně měnila své názory a možná i proto, že měla špatný image. Aby se to změnilo, tak je třeba dát do čela strany jinou tvář, to je takový malý úkol. Velký úkol je napravit tu nedůvěru. To můžeme udělat jen tím, že budeme dělat poctivou politiku a plnit to, co slibujeme.
Jílek: Strana je už dlouhou dobu nečitelná jak pro voliče, tak pro politické partnery. To je zásadní chyba, která nám ubírá na důvěryhodnosti. Je potřeba tu důvěryhodnost, čitelnost, jasnou koncepci a srozumitelnost znovu získat. Jednotlivé skupiny, které ve straně jsou, by se spolu měly bavit a ne překřikovat. A neměly by svůj názor vydávat za názor strany.
Karas: Myslím, že KDU-ČSL má velice dobrý program, ale nedokáže jej věrohodně nabídnout. Pokud bych se já stal předsedou, dělal bych důslednou křesťanskou politiku, to znamená středovou politiku, a nabízel bych hodnoty, které KDU-ČSL může nabídnout a které by byly přijatelné pro co nejširší okruh občanů.

Myslíte si, že by pomohla změna názvu strany? (s tímto nápadem nedávno přišla Vlasta Parkanová)

Parkanová: Samotná změna názvu by ničemu nepomohla. Teprve když se KDU-ČSL rozhodne pro změny a ztotožní se s nimi, má smysl uvažovat i o změně názvu. V této chvíli změnu názvu navrhovat nebudu.
Čunek: Klidně o tom můžeme diskutovat, já se diskusi nebráním, ale myslím si, že změna názvu nepřinese významnější nárůst počtu voličů.
Jílek:
Ne. Název odpovídá tomu, jaká ta strana je. Je křesťanská, je demokratická, a je - nebo by měla být - také lidová. Nevidím důvod, proč bychom měli název měnit.
Karas:
Změna názvu může pouze uškodit. Název je naše značka, voliči jsou na něj zvyklí, určitě bych jej neměnil.

Jak by podle vás 17 let po revoluci měli politici přistupovat ke komunistům?

Parkanová: Komunisty je třeba respektovat v tom, že mají parlamentní zastoupení. Z toho nelze odvodit právo podílet se na vládě. Návrat komunistů k vládní moci i dnes znamená hrozbu potlačování práv a svobod občanů, dramatický hospodářský rozvrat a zahraničně politickou izolaci. KDU-ČSL by neměla podpořit žádný krok, který vede tímto směrem.
Čunek: Já jsem přesvědčen, že ke komunistům máme přistupovat jako ke každému jinému člověku. Hovořit s ním a vysvětlovat mu své postoje. Ale co se týče KSČM či komunismu jako takového, tam bych byl celkem nekompromisní a v žádném případě bych s touto stranou na úrovni parlamentu nechtěl udělat žádný komplot, žádnou vládu.
Jílek: S komunisty se v parlamentu musí jednat jako s parlamentní stranou, ale v žádném případě nemohu souhlasit s tím, abychom byli ve vládě, která stojí na jejich podpoře.
Karas: Komunismus je pro mě naprosto nepřijatelná ideologie. Myslím si, že by v této době v žádném případě neměli být účastni na vládě. I když na druhé straně si myslím, že nejvíce by je zdiskreditovalo právě to, kdyby se k vládě dostali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video