Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme spasit lidovce. Každý jinak

  4:04aktualizováno  4:04
Křesťanští demokraté se za týden sejdou v Brně, aby na mimořádném sjezdu zvolili vedení. Nový šéf bude muset mimo jiné zvrátit odliv voličů. O křeslo předsedy se zatím přihlásili čtyři kandidáti, včetně dvou kontroverzních politiků. Redakce iDNES.cz jim položila shodné otázky.
Do volby předsedy strany se zatím přihlásili čtyři kandidáti, další mohou být nominováni až přímo na sjezdu.

Do volby předsedy strany se zatím přihlásili čtyři kandidáti, další mohou být nominováni až přímo na sjezdu.

Delegáti sjezdu se budou příští týden rozhodovat mezi předsedkyní lidoveckých poslanců Vlastou Parkanovou, šéfem senátorů Adolfem Jílkem, senátorem a vsetínským starostou Jiřím Čunkem a bývalým poslancem Jiřím Karasem.

Vlasta Parkanová poslala redakci iDNES.cz své odpovědi e-mailem, ostatní kandidáti odpovídali po telefonu. Jiří Karas zrovna zpracovával zabíjačku. "Promiňte, že se nemohu tolik soustředit, myslím na to, aby mi nepraskly jitrnice," omlouval se se smíchem.

Jiří Čunek byl na cestě autem do Frýdku-Místku. Rozhovor přerušil, když zdravil při čekání na zelenou lidi z okolních aut. "Volali na mě, jestli jsem opravdu Čunek," vysvětlil. Na náhlou popularitu si nestěžuje. "Výhoda je, že už i v pražských hospodách mě lidé poznávají, takže můžu pít zadarmo, pořád mi někdo něco platí," svěřil se senátor.

Proč by měli delegáti sjezdu dát hlas právě Vám?

Parkanová: Já - stručně řečeno - navrhuji modernizaci a otevření KDU-ČSL při zachování jejího konzervativního charakteru. Pokud delegáty přesvědčím, že je to cesta reálná a já jsem ta správná osoba pro její realizaci, pak mi dají svůj hlas.
Čunek: Protože si myslím, že já mohu KDU-ČSL přinést jiný image vyplývající z konkrétních činů, které jsem udělal.
Jílek: Protože mám představu, jak tu stranu opět postavit na nohy a to nikoliv jednou novou skutečností, ale spíš prací dovnitř. Tu představím na sjezdu.
Karas:
Protože budu důsledným prosazovatelem křesťanskodemokratické politiky.

Proč podle vás KDU-ČSL ztrácí voliče? Jak by je mohla znovu získat?

Parkanová: KDU-ČSL si příliš zvykla na to, že má své voliče jisté. Snad právě proto v posledních letech udělala velmi málo pro to, aby získala voliče nové, aby se stala přitažlivou pro mladé lidi, aby ji volili i jiné, než tradiční skupiny jejích voličů.
Čunek: Strana se stala nedůvěryhodnou, protože zásadně měnila své názory a možná i proto, že měla špatný image. Aby se to změnilo, tak je třeba dát do čela strany jinou tvář, to je takový malý úkol. Velký úkol je napravit tu nedůvěru. To můžeme udělat jen tím, že budeme dělat poctivou politiku a plnit to, co slibujeme.
Jílek: Strana je už dlouhou dobu nečitelná jak pro voliče, tak pro politické partnery. To je zásadní chyba, která nám ubírá na důvěryhodnosti. Je potřeba tu důvěryhodnost, čitelnost, jasnou koncepci a srozumitelnost znovu získat. Jednotlivé skupiny, které ve straně jsou, by se spolu měly bavit a ne překřikovat. A neměly by svůj názor vydávat za názor strany.
Karas: Myslím, že KDU-ČSL má velice dobrý program, ale nedokáže jej věrohodně nabídnout. Pokud bych se já stal předsedou, dělal bych důslednou křesťanskou politiku, to znamená středovou politiku, a nabízel bych hodnoty, které KDU-ČSL může nabídnout a které by byly přijatelné pro co nejširší okruh občanů.

Myslíte si, že by pomohla změna názvu strany? (s tímto nápadem nedávno přišla Vlasta Parkanová)

Parkanová: Samotná změna názvu by ničemu nepomohla. Teprve když se KDU-ČSL rozhodne pro změny a ztotožní se s nimi, má smysl uvažovat i o změně názvu. V této chvíli změnu názvu navrhovat nebudu.
Čunek: Klidně o tom můžeme diskutovat, já se diskusi nebráním, ale myslím si, že změna názvu nepřinese významnější nárůst počtu voličů.
Jílek:
Ne. Název odpovídá tomu, jaká ta strana je. Je křesťanská, je demokratická, a je - nebo by měla být - také lidová. Nevidím důvod, proč bychom měli název měnit.
Karas:
Změna názvu může pouze uškodit. Název je naše značka, voliči jsou na něj zvyklí, určitě bych jej neměnil.

Jak by podle vás 17 let po revoluci měli politici přistupovat ke komunistům?

Parkanová: Komunisty je třeba respektovat v tom, že mají parlamentní zastoupení. Z toho nelze odvodit právo podílet se na vládě. Návrat komunistů k vládní moci i dnes znamená hrozbu potlačování práv a svobod občanů, dramatický hospodářský rozvrat a zahraničně politickou izolaci. KDU-ČSL by neměla podpořit žádný krok, který vede tímto směrem.
Čunek: Já jsem přesvědčen, že ke komunistům máme přistupovat jako ke každému jinému člověku. Hovořit s ním a vysvětlovat mu své postoje. Ale co se týče KSČM či komunismu jako takového, tam bych byl celkem nekompromisní a v žádném případě bych s touto stranou na úrovni parlamentu nechtěl udělat žádný komplot, žádnou vládu.
Jílek: S komunisty se v parlamentu musí jednat jako s parlamentní stranou, ale v žádném případě nemohu souhlasit s tím, abychom byli ve vládě, která stojí na jejich podpoře.
Karas: Komunismus je pro mě naprosto nepřijatelná ideologie. Myslím si, že by v této době v žádném případě neměli být účastni na vládě. I když na druhé straně si myslím, že nejvíce by je zdiskreditovalo právě to, kdyby se k vládě dostali.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....Najdete na iDNES.cz