Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chávez změní ústavu. Chce vládnout navždy

  7:02aktualizováno  12:55
Venezuelský prezident Hugo Chávez plánuje změnit ústavu své země tak, aby mohl vládnout neomezeně dlouho. Hodlá zrušit limit na dvě funkční období a k tomu prodloužit mandát ze šesti na sedm let. Chce také kontrolovat národní banku a snížit pracovní dobu na šest hodin denně.

Venezuelský prezident Hugo Chávez | foto: Reuters

Chávez, někdejší voják a v současnosti největší spojenec kubánského vůdce Fidela Castra, zveřejnil své reformní návrhy v projevu k poslancům Národního shromáždění. Ti mu jeho kroky posvětí a totéž zřejmě udělají Venezuelci v referendu.

Kdyby se ústava nezměnila, Chávez by z křesla hlavy státu odešel v roce 2012. Momentálně totiž slouží svůj druhý mandát. Poté, co byl loni znovuzvolen, začal znárodňovat podniky, pod kontrolu státu přešla celá odvětví včetně energetiky či telekomunikací. Nedávno nechal prezident zavřít nezávislou televizi, která ho kritizovala. - více zde

Moc v rukou lidu
Chávez po vzoru Lenina či Stalina prohlašuje, že moc v zemi teď konečně přechází do rukou lidu. Říká tomu Socialismus pro 21. století. Na kritiku reaguje s klidem: "Na světě není demokratičtější země, než je současná Venezuela," říká.

Kromě změn týkajících se prezidentské funkce jsou součástí Chávezova reformního balíku i zásahy do ekonomiky - národní banka by přešla pod kontrolu prezidenta - či územního uspořádání Venezuely.

Obyčejné Venezuelce pravděpodobně nadchne úmysl zkrátit pracovní dobu z osmi na šest hodin a zajistit sociální jistoty i pro lidi s nepravidelným zaměstnání, například taxikáře či pouliční prodavače.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Najdete na iDNES.cz