Venezuelský prezident Hugo Chávez (vlevo) promluvil o svém možném nástupci.

Venezuelský prezident Hugo Chávez (vlevo) promluvil o svém možném nástupci. Vybral Nicolase Madura | foto: AP

Churavý Chávez vybral následníka, bývalého řidiče metra a maoistu

  • 17
Hugo Chávez poprvé promluvil o svém možném nástupci. Venezuelský prezident se znovu potýká s rakovinou a tuší, že jeho vyhlídky nejsou dobré. Před cestou za kubánskými doktory řekl, že by ho v úřadu mohl nahradit Nicolas Maduro, jeho věrný stoupenec a obdivovatel.

"Můj názor je jasný jako měsíc v úplňku, je stejně nezměnitelný, absolutní a naprostý," řekl o víkendu svou typickou rétorikou plnou metafor venezuelský prezident Hugo Chávez. "Chci, abyste volili Nicolase Madura. Chci to z celého svého srdce," dodal Chávez, jenž o chvíli dříve svému lidu přiznal, že se mu vrátila rakovina.

Prezident jihoamerické ropné velmoci je na tom zle. S rakovinou, kterou mu v červnu 2011 objevili kubánští lékaři, se potýká už počtvrté. Přesto se mu před dvěma měsíci, po několika cyklech chemoterapie a třech operacích, podařilo znovu obhájit prezidentský mandát. Vládnout by měl do roku 2019.

Ovšem tomu už skoro nikdo nevěří. Někteří odborníci viditelně nemocnému Chávezovi dávají jen několik měsíců života. A zdá se, že si takovou možnost začal připouštět i osmapadesátiletý prezident. O možném nástupci totiž promluvil vůbec poprvé.

Od MHD k prezidentskému paláci

"Maduro na mnoha různých bojištích prokázal své schopnosti," řekl Chávez o svém loajálním stoupenci, který při něm věrně stojí přes dvacet let. Podle kritiků však tyto schopnosti značí spíše jeho vytrvalé vychvalování všech prezidentových kroků, naprostá oddanost socialistickým myšlenkám a kritizování Chávezova zarytého nepřítele: vlády ve Washingtonu.

Kariéra padesátiletého Madura, jenž od roku 2006 působí jako šéf diplomacie, začala kdysi ve vozech metra a za volanty autobusů ve venezuelské metropoli Caracasu. Maduro, který dokončil jen střední školu, tehdy jako zanícený obdivovatel maoistických idejí vstoupil do dopravních odborů, kde se začal čím dál více angažovat a což ho později přivedlo až k Chávezovi. Oba muži se prvně setkali v polovině 90. let  minulého století. Chávez byl tehdy ve vězení kvůli nepodařenému puči v roce 1992 a jedním z jeho právních zástupců byla Madurova životní partnerka Cilia Floresová. 

Když byl Chávez v roce 1998 legálně zvolen prezidentem, Maduro už ho doprovázel. Vstoupil do prezidentovy strany PSUV, stal se zákonodárcem a pomáhal při vytvoření nové venezuelské ústavy.

"Mnozí maloměšťáci se Madurovi posmívají, že byl jen řidič autobusu, ale podívejte se, kam to dotáhl," pochválil Chávez o víkendu svého souputníka, jenž podle řady stranických kolegů dokáže "nejlépe vystihnout a interpretovat prezidentovy názory". Stejně jako prezident kupříkladu tvrdě kritizuje americkou vládu, kterou podle stanice CNN nejednou označil za bandu nacistů a rasistů.

Rodák z venezuleské metropole Caracasu před dvěma měsíci povýšil na post viceprezidenta Venezuely. Stalo se tak tři dny po prezidentských volbách, v nichž Chávez porazil společného kandidáta levice Henriquea Caprilese. Ale i když věrně naslouchá svému prezidentovi a je mu ze všech venezuelských politiků asi nejblíž (právě Maduro většinou informuje o zdravotním stavu Cháveze), podle odborníků by jeho eventuální nástupnictví v čele země nemuselo vyjít.  

Úspěch Cháveze spočívá totiž především v jeho charismatu a vlivu na miliony obyčejných Venezuelanů, kteří se s ním ztotožňují. "Můžete se ptát, co drží ve Venezuele věci pohromadě. Z velké části to je to totiž právě sám Chávez, přes všechny vládní problémy," uvedl kupříkladu Michael Shifter z washingtonského think-thanku Inter-American Dialogue.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video