Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chávez přiznal, že má rakovinu. Na Kubě podstoupil druhou operaci

  7:04aktualizováno  7:04
Venezuelský prezident Hugo Chávez rozčísl spekulace o svém zdravotním stavu a přiznal, že má rakovinu. Učinil tak v projevu, který snímaly všechny televizní i rádiové stanice v zemi. Chávez na Kubě podstoupil už druhou operaci. Zprávu o zhoubném nádoru mu sdělil někdejší vůdce ostrova svobody Fidel Castro.

Hugo Chávez v projevu přiznal, že má rakovinu. (30. června 2011) | foto: AP

Takřka pětaosmdesátiletý Castro byl prý i tím, kdo si jako první všiml, že s Chávezem není něco v pořádku, a doporučil mu lékařskou prohlídku v jedné z kubánských nemocnic. To bylo začátkem června, kdy venezuelský prezident přijel na karibský ostrov v rámci své rozšířené pracovní cesty po "sousedech".

Lékaři u Cháveze, jenž si hlavně stěžoval na bolesti v koleni, objevili zánětlivé ložisko v pánvi. Prezident podstoupil 10. června operaci, při které mu hnisavé ložisko odstranili. Následující vyšetření potvrdilo, že obsahuje rakovinové buňky.

"Vyšetření potvrdilo nádor s rakovinovými buňkami," přiznal Chávez se smutným výrazem v projevu ke svému lidu. Odkud byl snímán, není jasné. Jako tradičně však poblíž řečnického pultíku stál obraz latinskoamerického bojovníka za nezávislost Simona Bolívara a venezuelská vlajka.

Chávez vysvětloval, že nález si vyžádal druhou operaci, při které mu specialisté nádor odstranili. O jaký typ rakoviny jde, autoritářský prezident neřekl. Neřekl ani, jak dlouho zůstane na Kubě.

Hugo Chávez v projevu přiznal, že má rakovinu (30. června 2011)
Hugo Chávez v projevu přiznal, že má rakovinu (30. června 2011)

Lidu ale přiznal, že dlouhodobě zanedbával své zdraví, což ho nyní dostihlo. Zdůraznil ale, že bude bojovat a nemoc porazí. Patnáctiminutový projev zakončil revolučním heslem "Do konečného vítězství!"

Podle venezuelského listu El Universal zprávu o zhoubném nádoru Chávezovi sdělil Fidel Castro. Ten prý také bude dohlížet nad léčebným procesem. Chávez se rozhodl svěřit se veřejnosti se svým zdravotním stavem poté, co se v minulých dnech začaly vířit různé spekulace, co by mu mohlo být.

Většinu lidí zarazilo, že jindy mluvný prezident, který nevynechá jedinou příležitost sebeprezentace, náhle zmizel. O rakovině hovořili jak jeho příznivci, tak oponenti. I proto začátkem týdne venezuelská vláda zveřejnila údajně čerstvé snímky Cháveze s Castrem, ale ani ty nerozptýlily pochyby. Chávezovi tedy nezbývalo než vystoupit.

Projev ve Venzuele vyvolal rozruch

Prezidentovo vystoupení vyvolalo ve Venezuele velký rozruch. Jeho stoupenci byli podle ČTK viditelně zděšeni. Někteří se snažili popírat jeho slova. "Je to lež, Chávez nemá rakovinu. Já vím, proč to říká, ale není to pravda," citovala agentura Reuters Luise, dělníka z Caracasu.

Ministři jeho vlády hned vystoupili společně v televizi a slibovali loajalitu a jednotu. "Není čas na smutek, ale na odvahu a přemýšlení. Teď potřebujeme jednotu," řekl viceprezident Elias Jaua a vyzval Chávezovy stoupence, aby projevili svoji solidaritu masovými shromážděními v ulicích v příštích dnech, kdy se bude slavit 200. výročí nezávislosti.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Najdete na iDNES.cz