Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chátrání barrandovských teras po letech skončí, majitel získá stavební povolení

  10:09aktualizováno  10:09
Slavná prvorepubliková restaurace Terasy v Praze na Barrandově má šanci na záchranu. Majitel objektu na začátku března dostane stavební povolení k rekonstrukci a dostavbě zchátralé funkcionalistické památky. Pustit se do ní však chce nejdříve v druhé polovině příštího roku.

Někdejší oblíbený podnik pražské smetánky, který dnes patří podnikateli Michalisu Dzikosovi, je zavřený od roku 1997 a chátrá. Před sedmi lety se objevil projekt na jeho obnovu, měl být hotový v roce 2006, ale stále zůstává jen na papíře.

Zástupce investora Jaromír Hrdlička tvrdí, že se zbrzdil především proto, že se řadu let čekalo na územní rozhodnutí a stále ještě chybí stavební povolení.

To ale majitel pravděpodobně už za několik dní dostane od stavebního úřadu Městské části Praha 5. "Dlouho jsme čekali na posudek památkářů. Předpoklad je, že začátkem března vydáme stavební povolení," uvádí Zuzana Bilá z odboru vnějších vztahů.

Terasy Barrandov

Funkcionalistické Terasy v Praze 5 jsou uzavřené už 14 let

Terasy Barrandov

Oproti minulosti je v blízkosti bývalé restaurace mnohem více hluku

Stavět se ale nezačne hned na jaře. Investor se totiž v následujících měsících chystá svůj původní záměr částečně upravit. Přiměla jej k tomu prý především ekonomická krize.

Stále se sice počítá s opravou restaurace a přístavbou hotelu podle návrhu ateliéru Kuba a Pilař. Zvažuje se však, že hotel bude pro méně movitou klientelu, než se původně počítalo. Také se možná upustí od plánu zbudovat v něm kongresové centrum.

"Rozjezd stavby tak lze očekávat nejdříve ve druhé polovině příštího roku, spíše ale později. Už na to tolik nespěcháme," tvrdí Hrdlička. Obnova Teras má stát řádově stovky milionů korun, neměla by překročit půl miliardy.

Investor má souhlas památkářů

Zchátralý dům na skále nad Vltavou v současnosti hlídá bezpečnostní služba. Podle Hrdličky je zabezpečený před větrem a provádějí se v něm pouze nezbytné provizorní opravy. Připravilo se sice nové připojení na vodovod a kanalizaci, hlavní práce se ale rozběhnou až po získání stavebního povolení.

"Budova restaurace trpí spíše opakujícími se útoky vandalů a zlodějů, jejichž stopy nesou některá okna a dveře. Mnohé otvory jsou proto zabedněny, takže interiér v některých místech působí dojmem pevnosti v očekávání hordy nájezdníků," uvádí zástupce investora. 

Hotel vyroste z obou stran stávající budovy proto, že by si prý restaurace sama na sebe nevydělala. Hrdlička argumentuje, že oproti meziválečné době je kvůli frekventovaným silnicím v okolí nesrovnatelně větší hluk, a proto nelze počítat s tolika návštěvníky.

Jisté také je, že se neobnoví bazén dole pod skálou, který během desítek let nevyužívání zarostl keři (podle pamětníků tam stejně pronikalo příliš málo slunce).

Památkáři s projektem dlouhodobě souhlasí. "Před lety nám celkem konvenoval a odsouhlasili jsme ho i s novou dostavbou. Dospělo se k docela zajímavému návrhu," uvedl v minulosti ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu Michael Zachař.

Terasy se kulturní památkou staly v roce 1988, od začátku 90. let spolu s přilehlou vilovou čtvrtí i filmovými ateliéry mají statut památkové zóny.

Inspirace z Kalifornie na pláni Habrová

Barrandovské terasy jsou dílem stavebního inženýra a podnikatele Václava Havla a architekta Maxe Urbana. Otce bývalého prezidenta inspirovala restaurace Cliff House v San Francisku, která se dodnes tyčí nad Pacifikem. Urban zhotovil moderní architektonický projekt, Havel na něj zajistil peníze. Svůj záměr uskutečnili na pražské periferii na neobydlené pláni Habrová, kde zbudovali restauraci s vyhlídkovou věží. Terasy se slavnostně otevřely veřejnosti 4. října 1929 a rychle se staly oblíbeným cílem vyšší a střední třídy. Punc exkluzivního podniku si udržely i během komunismu. Po sametové revoluci funkcionalistickou stavbu v restituci získali prezident Václav Havel a jeho bratr Ivan. Své podíly převedli na manželky, posléze se jedinou majitelkou bývalé restaurace stala prezidentova choť Dagmar, která ji v únoru 2003 prodala Dzikosovi.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...Najdete na iDNES.cz