Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chataři ve změnu hranice nevěří

  11:58aktualizováno  11:58
Kasárna - Majitelé chat v rekreační oblasti Kasárna na česko-slovenském pomezí nevěří, že by se mohlo ještě někdy změnit stávající vedení státní hranice. Ani snahy českého ministerstva vnitra, které opět chce palčivou otázku otevřít, na tom podle nich nic nezmění. Proto se raději už smířili s tím, že budou mít své objekty na území cizího státu. Radost z toho však nemají. Navíc napětí a nevraživost mezi Čechy a Slováky v oblasti roste.
Celý problém sledujeme, dnes by mělo ministerstvo zahraničí říct, zda a jak chatařům pomůže.

"Je to tady stále horší," potvrzuje majitelka jednoho z víkendových sídel na Kasárnách Elen Plachetová. "Slováci stále hrabou drápky a snaží se získat, co můžou," poukazuje na sporný prodej pozemků pod rekreačními chatami Sportovních klubů Zlín a TJ Moravan Otrokovice. Obec Makov se je pokusila velmi levně "střelit" dvěma slovenským občanům, aniž by českým tělovýchovným jednotám umožnila uplatnit předkupní právo.

"Posunutí hranice by naše problémy vyřešilo, ale silně pochybuji, že se obě strany domluví. Proč by se Slováci svého území zbavovali," klade si řečnickou otázku.

Několik desítek metrů nad hranicí opravuje svoji chatu Jan Rapant. Na Kasárna jezdí už třicet let a také po rozdělení republiky se tady na rozdíl od většiny ostatních chatařů cítí dobře.

"Hranice tudy vede už od dob Marie Terezie. Není nutné měnit historii," myslí si. "Vím, že mě tady za to spousta lidí odsoudí, ale já opravdu nemám větší problémy. Snad jenom s rekonstrukcí domku," říká vyrovnaně.

Po krátkém přemýšlení však přece jen na drobnou nepříjemnost přišel. "Dokud si dcera nevyřídí slovenské občanství, nebudu na ni moci převést chatu," připouští muž v montérkách.

O kousek dál, v restauraci turistické ubytovny Fram, sedí u piva Češi i Slováci a zjevně nejsou ve při. Nedrží se v bujarém veselí kolem krku, ale respektují se.
Starší muž, který má nedaleko odtud menší domek, však potvrzuje většinový názor českých obyvatel z Kasáren. "Všichni Moraváci by změnu hranice uvítali, ale moc pochybuji, že se to podaří," vyjadřuje se skepticky k proklamovaným aktivitám ministerstva vnitra. Své jméno však nechce uvést. Situace v oblasti je vypjatá, nechce na sebe upozorňovat.

"Zajímavé je, že největší problémy máme s českými pohraničníky. Ti nás doslova šikanují. Autem můžeme pouze k hranici a dalších několik desítek metrů už musíme jít pěšky," rozčiluje se důchodce a raději se hned napije řezaného piva. "Slovenští pohraničníci se na rozdíl od nich chovají slušně," dodává.

Poblíž moderního rekreačního střediska Fram stojí menší chatka. Hned po prvních slovech jejího majitele je jasné, že poklidné soužití bratrských národů nebude na Kasárnách vůbec snadné. Předešlá symbióza Čechů a Slováků v restauraci u piva je pryč.

"Nevěřím tomu, že se domluví. Všechny příležitosti už projeli," prohlašuje na adresu šéfů ministerstev sousedních států. "Nedělám si totiž iluze o tom, že by někdo slovenské nacionalisty přesvědčil, aby nám území pustili," vysvětluje muž ve středních letech. Své jméno však také odmítá sdělit. Důvod? "Když vám řeknu své jméno, tak se může klidně stát, že mi chata lehne popelem." Až tam může podle jeho názoru zajít vzájemná nevraživost mezi kdysi nerozlučně spjatými národy jednoho státu.

"Ohrožuje nás tady slovenská mafie z Makova. Chovají se k nám jako ruští okupanti v roce 1968 a snaží se nás vyštvat," je přesvědčen. Území však nechce opustit. "Nestavěl jsem chatu proto, aby ji získal nějaký slovenský hajzl," uzavírá nekompromisně.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz