Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chataři chtějí stavět i bez povolení

  8:08aktualizováno  8:08
Jarov - Porušit platné zákony jsou odhodláni někteří z chatařů v Jarově, osadě ležící na břehu Vltavy v okrese Praha-západ. Chaty zde v mnohých případech postavili již jejich otcové či dědové v meziválečném období. Nedávné katastrofální záplavy zlikvidovaly z šestaosmdesáti rekreačních objektů dvaapadesát. Dalších třiadvacet chat voda poškodila a musí být opraveny.

"Když si podnikatel Mach postavil bez povolení stadion, proč bychom si my nemohli postavit chatu?" rozčiluje se asi čtyřicetiletý muž, jemuž voda posunula chatu z parcely a statik ji označil za  neopravitelnou, určenou k likvidaci. Své jméno však chatař neřekl.

"Nejsme sami, kdo si tu postaví chatu znovu i bez povolení," tvrdí. Při námitce, že mu může být uložena pokuta, jen mávne rukou. Ignoruje i další možnou sankci, nucené odstranění nepovolené stavby. "Jen ať někdo přijde, já mu to vysvětlím."

Dolní Břežany zajistily z obecního rozpočtu posouzení staveb v Jarově statikem. "Odklidili jsme i trosky chat z veřejných komunikací," řekla místostarostka Pavla Čejková. "Stálo nás to už půl milionu. Na soukromých pozemcích si ale chataři musí uklidit trosky sami," tvrdí s odkazem na rozhodnutí zastupitelstva. "Stavět v záplavovém území se nejspíš nebude smět," míní Čejková. "Rozhodne o tom ministerstvo pro místní rozvoj."

Právě nerozhodnost ministerstva pro místní rozvoj rozčiluje chataře. "Nikdo se o nás nestaral dříve, nikdo ani dnes, když jsme ve srabu. Jediné, co umějí, jsou zákazy," ulevil si na adresu úředníků.

Ne všichni chataři se však nyní, měsíc po povodni, chovají tak razantně. Převládá spíše skepse nad dalším setrváním u Vltavy a nejistota nad budoucností. "Vůbec nevíme, co se bude dít," říká Rudolf Kašpar, který chatu zdědil po svém strýci. Do Jarova jezdí celoročně i několikrát týdně až z dalekého Znojma.

Kašparovi měli štěstí. Přestože je jejich chata celá ze dřeva, zůstala po povodni na svém místě. Přesto neskrývají své ponuré myšlenky. "Bylo by asi lepší ji zapálit a postavit novou. Nevíme ale, jestli bychom dostali povolení," uvažuje Kašpar.

Zatím s manželkou vytrhávají podlahy a v kbelících vynášejí jemné bláto. Nejistota, s níž tyto fyzicky namáhavé, ale i duševně zatěžující práce vykonávají, je tíží. "Jestli tady nepovolí stavět, měli by to říci dříve, než se něco začne dít. Nikdo nám tady ale nic neřekne."

Zákaz znovuobnovení chat v povodňových územích, přestože zatím není potvrzen, nepovažuje další z chatařů, který si nepřál uvést své jméno, za logický. "Nevím, co by novým stavbám mělo bránit. Nebude se snad stavět v Karlíně, když tam spadly domy?" argumentuje muž, který odstraňuje zbytky své stavby. "Vždyť taková voda sem přišla po staletích." Nelogičnost v připravovaných zákazech stavět nové chaty cítí i Kašparovi.  "Kdyby se tady nesmělo stavět, proč by sem hned první den po povodni jezdili elektrikáři a stavěli znovu kapličky?" přednáší další z nezodpovězených otázek muž s prošedivělým strništěm na bradě.

Jarov, stejně jako jiné oblasti zničené povodní, vypadá jako po válce. Ale pracuje zde jen málo lidí. Někteří se sem přijeli jen podívat, jak jejich chata dopadla, a od té doby je do osady nikdo nedostal. Pochopili, že odstraňování následků povodní bude trvat velmi dlouho.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se 16. ledna konalo...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Najdete na iDNES.cz