Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chatař vyfotil uprchlého makaka, opičák je zpátky v Hlubočkách

  14:18aktualizováno  14:18
Před pár týdny jeho stopa zmizela v hlubokých lesích vojenského prostoru Libavá. Nyní se však jeden z dvojice makaků červenolících, kteří koncem června utekli ze zoo na Svatém Kopečku, vrátil do míst v okolí Hluboček, kde se oba samci zdržovali krátce poté, co unikli ze svého výběhu.

Chatař vyfotil makaka ve čtvrtek ráno, jak si na střeše pochutnává na jablkách. | foto: Martin Rak

Na zahradě chalupy v Hlubočkách opičáka vyfotil majitel jedné z chat. "Přijel jsem na chatu ve čtvrtek ráno a koukám na sousedovu střechu, na které seděl makak a ládoval se jablky. Tak jsem rychle vytáhl mobil a vyfotil ho," popisuje autor fotografie Martin Rak z Olomouce.

O tom, že se opice ve vesnici pohybuje, už slyšel od místních. "Ale moc jsem tomu nevěřil, říkal jsem si, že ho spíš jen někdo hodně chtěl vidět. Tak teď už tomu věřím," dodal se smíchem chatař.

Samci se podle ošetřovatelů ze zoo brzy po útěku 22. června rozdělili. Před tím však chatařům v Hlubočkách plenili ovocné sady. Jeden makak se začátkem listopadu objevil o téměř 50 kilometrů dál u Moravské Třebové.

"O jedné opici nejsou více než týden zprávy, naposledy byla na Libavé ve vojenské oblasti," řekla tehdy mluvčí zoologické zahrady Hana Labská. Právě tento opičák je téměř jistě ten, kterého nyní vyfotil chatař.

"A ta druhá opice cestuje, byla na Šumpersku a teď je u Moravské Třebové," doplnila Labská.

Opičáci hledají samičky, zimu v přírodě přežijí

"Jednomu jsme říkali Tatin, druhému Šimpy, bohužel ale nevíme přesně, který je který. Na jména neslyší. Myslím si, že ten na Moravskotřebovsku je Šimpy. Napřed byl na Pohořanech, nějakou delší dobu se tam zdržovali spolu, pak se rozdělili a tenhle šel přes Těšíkov, Paseku, Dlouhou Loučku, Oskavu, na Hrabišín, Malín, Sudkov, potom ho lidé viděli v Jedlí a teď v Petrušově," uvedla zooložka Jitka Vokurková.

Makak

Samci utekli ze zoo, když se v areálu začaly kácet stromy a zvířatům vadil hlasitý zvuk motorových pil. Kvůli kácení navíc pracovníci zahrady museli vypnout elektrický ohradník, což opicím útěk usnadnilo. Nyní se podle ošetřovatelů snaží v přírodě najít samičky.

Ošetřovatelé se neobávají, že by opice ve volné přírodě nepřežily nadcházející zimu. "Makakové červenolící, dříve se jim říkalo japonští, jsou opice, které žijí v podobném podnebním pásmu jako je Česká republika. Jsou to nejseverněji žijící opice, takže jsou klidně schopní zimu u nás přežít," doplnila Labská.

Ošetřovatelé doufají, že uprchlíky v zimě chytí

Zoologové doufají, že zima je přinutí zastavit se v toulání někde, kde budou mít stálý přísun potravy. V zimě se mohou přiživit zbytky kukuřice z polí, nebo u krmelců pro zvěř. Třeba je také někdo začne krmit. Pak by je ošetřovatelé odchytili se klecí, do které umístí jídlo.

Pracovníci zoo prosí, aby lidé zavolali do zahrady nebo na policii, pokud makaka zahlédnou. Mohou se také pokusit udržet ho na místě nabídkou nějakého jídla.

Modrá značka: Areál zoo, ze které makakové utekli. Červená značka: Chatová oblast, kde se nyní jedna z opic objevila.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz