Jan Šmíd, spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii

Jan Šmíd, spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii | foto: Archiv Jana Šmída

Islamisté cílí na ghetta plná mladých bez práce, píše novinář z Paříže

  • 87
Francie se vzpamatovává z vraždění v Toulouse. Jak se promítne do prezidentských voleb? Zvýší se národnostní napětí a odpor k přistěhovalcům? "Přistěhovalectví je otázkou, kterou Francie řeší neustále," odpověděl čtenářům spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd.

Dlouholetý zpravodaj a posléze spolupracovník Českého rozhlasu Jan Šmíd podotkl, že podhoubí pro další útoky ve Francii existuje.

"Přistěhovalecká ghetta ve Francii existují už dávno. Je v nich mezi mladými až čtyřicetiprocentní nezaměstnanost a radikální islamisté rekrutují mladé lidi do svých řad právě tam. (...) Na předměstí velkých měst operují opravdu skupiny, které mají blízko k radikálnímu islámu," uvedl. Například v Paříži přistěhovalci zajišťují všechny služby a město by bez nich nefungovalo, dodal.

Všechny odpovědi Jana Šmída

Že by ve Francii nastala přímo protimuslimská hysterie, se neobává. "Mějme pořád na paměti, že šlo o čin pomateného jedince. Nebylo prokázáno spojení s nějakou radikální islámskou skupinou, která by akce připravovala," vysvětlil.

Pokud se nyní do popředí témat v prezidentské kampani dostane bezpečnost, bude z toho podle Šmída těžit zejména současný prezident a bývalý ministr vnitra Nicolas Sarkozy. "V této oblasti mu věří mnohem více Francouzů než Hollandovi, kandidátovi socialistů. Sarkozy si navíc vedl dobře jako ministr vnitra, Hollande tyto zkušenosti nemá," upozornil.

Získá tedy Nicolas Sarkozy další mandát v Elysejském paláci? Tak jednoduché to není. Sarkozy podle Šmída už začíná čelit kritice za způsob provedení operace. Prezident totiž chtěl vraha dostat živého. "Jsem přesvědčen o tom, že s akcí nebyl spokojen. Ostatně - věděl o tom, co se chystá, ve 3:30 ráno mu volal ministr vnitra Claude Gueant, že to trochu zpackali."

Jan Šmíd

Dříve zpravodaj ČRo ve Spojených státech, v roce 2003 a znovu od roku 2006 působí ve Francii. "Druhou nejmilejší zemi" po ČR mimo jiné přibližuje též na svém webu jansmid.cz.

Prezident Francie má navíc špatnou výchozí pozici.

"V zemi panuje silná nálada 'antiSarko'. Jen tak si lze vysvětlit, že reálnou šanci na zvolení má socialistický kandidát Hollande - úředník, který není zajímavý prakticky ničím. Le Penová není seriozní kandidát - je jen symbolem protestních hlasů. I když ta akce nebyla dobře provedena, nemyslím si, že to Sarkozymu vezme hlasy v porovnání s tím, jak si během ní vedl. Ale zase mu ty události tolik nepomohou, jak se zdálo," míní novinář.

"Osobně mám občas pocit, že pokud někdo veřejně začne mluvit o nutnosti řídit přistěhovalectví i v závislosti na tom, zda je země schopná nové imigranty přijmout, dát jim práci a umožnit jim bydlení za důstojných podmínek, že imigranti musí ctít francouzské zákony, tak je obviňován z toho, že zastává názory krajní pravice," uzavřel Šmíd.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video