Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chaos v lékárnách: někde za 30, jinde zadarmo, všude formulář

  9:27aktualizováno  9:27
Osm desítek klientů opavské nemocniční lékárny i včera zaplatilo regulační poplatky, ač nemuseli. Rozhodli se tak i proto, aby se vyhnuli zdlouhavému vyplňování darovacího formuláře. "Daru kraje využilo zhruba devadesát procent klientů," uvedl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda.

Darovací smlouva, kterou nyní kraje řeší odpouštění poplatků | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Podobně včera, první den po zrušení poplatků v krajských lékárnách a nemocnicích, platili dobrovolně lidé i na jiných místech země. Třeba v Havířově díky tomu mohli jít na řadu dříve.

Stávalo se však, že lékárnám kvůli většímu zájmu některé léky došly. I rozdíl v doplatcích, zejména u dražších léků, byl pro lidi někde překvapením. "Pokud lidé změní lékárnu jen kvůli poplatkům, mohou přijít o obrovské peníze," upozornil šéf lékárnické komory Stanislav Havlíček. - čtěte Sleva na poplatku se může pacientům i prodražit

Placení poplatků je jednoduché, v odpouštění je zmatek

Zatímco způsob placení regulačních poplatků je vcelku průhledný, v jejich odpouštění panuje pořádný zmatek.

Takřka v každém ze třinácti krajů ovládaných sociální demokracií je to jinak. "Někde nemusí platit v krajských zařízeních lidé nic, někde ano a pak požádat o vrácení. A další kraj v lékárnách placení vůbec nezrušil," popsal chaos šéf lékárnické komory Stanislav Havlíček.

I nadále tak lidé poplatky platí ve všech lékárnách Zlínského kraje včetně krajských. V Plzeňském kraji se zase lidé musí připravit na to, že pokud budou chtít peníze vrátit, musí vyplnit dva formuláře velikosti A4. Ty pak putují na kraj, který lidem peníze proplatí, pokud usoudí, že na ně mají nárok.

Poplatky do 90 korun chce úřad lidem posílat jednou za rok, 300 a více korun do čtvrt roku. Tento způsob se týká i třicetikorunových poplatků v lékárnách. Ve většině dalších krajů lidé peníze v lékárnách rovnou platit nemusí. Ale i tak je mnohde čeká vyplňování formuláře, kterým se kraje právně jistí.

Na formuláře pacienti narazí i v soukromých lékárnách, které rovněž avizují zrušení poplatků. "Lidé jimi pověří lékárnu, aby jejich jménem požádala kraj o proplacení poplatku," popsal za Grémium majitelů soukromých lékáren Marek Hampel. Kraje však v tomto případě proplácení neslibují.

Soukromé lékárny vrací poplatky nepřímo 

Některé soukromé lékárny vracejí lidem peníze nepřímo, ale hned. Poplatek vyberou, obratem však sníží cenu léků prostřednictvím bonusového programu či věrnostní karty. "Nám se to vůbec nelíbí, protože bonusové programy se nemají týkat cen léků," komentoval to šéf lékárnické komory Havlíček.

Tam, kde se poplatky nadále platí, je mohou lidé uhradit pomocí automatů - bývají ve velkých nemocnicích či pojišťovnách, případně je vybírá obsluha v pokladně či sestra v jednotlivých ordinacích. Vždy by měl pacient dostat potvrzení o zaplacení. V lékárnách si regulační poplatky účtují u kasy, stejně jako při placení za léky.

Poplatky vybrané ve zdravotnických zařízeních zůstávají přímo jim a nemocnice za ně třeba mohou obnovit vybavení. V lékárnách je to jinak. Výši poplatků v podstatě odpovídá snížení úhrady léků od pojišťoven.

"Například za lék snižující uvolňování vápníku do cév jsme dostávali 1 050 korun, ale teď úhrada klesla na 1 025 korun," vyčíslil klatovský lékárník Viliam Stančík. Všechna zařízení navíc z přijatých 30 korun platí DPH.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Najdete na iDNES.cz