Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chamtivost napravo, chamtivost nalevo

  1:05aktualizováno  1:05
Tak už to víme. Na změnu zákona v České republice zřejmě stačí pouhých pár milionů korun. Může přijít neznámý člověk z ulice, nabídnout milion a politici (alespoň někteří) po něm skočí a naslibují kdeco. K tomu ještě sponzorovi, o kterém vědí jen to, že vydělává na hracích automatech, rovnou navykládají, jak hezky ho umějí v účetnictví skrýt.

Změnit zákon za peníze není problém ani pro levici ani pro pravici. | foto: Profimedia.cz

Test naší redakce s nastrčeným sponzorem nabízejícím milion za změnu zákona o hazardu ukázal, že se úplně stejně zachovají hned dva místopředsedové komunistické strany, stejně jako protřelý poslanec domněle čisté nové strany TOP 09.

Na první pohled vypadá jejich chování až naivně. Proč proboha cizímu člověku vykládají, jak falšují účetnictví a porušují zákony? Takhle se nechová ani nejprostší zloděj, který krade kola před samoobsluhou. To jsou tak hloupí?

Obávám se, že nejde o hloupost, ale o samozřejmost takového počínání. Komunista Dolejš stejně jako Šustr z TOP 09 mluvili o "prověřeném" či "bezpečném" systému. Vykládali, jak to mají vyzkoušené, právně ošetřené.

Z jejich slov je jasné, že mají nejspíš s podobným systémem skrytého sponzoringu bohaté zkušenosti, podobně jako pro ně není nic nového upravit nějaký zákon podle přání sponzora. Korupční systém v přímém přenosu a vlastními slovy zúčastněných. Teď už tedy víme, jak se to dělá.

Dozvěděli jsme se však i jiné důležité věci. Komunisté byli léta jedinou stranou, na kterou nevyplaval žádný finanční skandál. Ostatní kritizovali, chlubili se čistýma rukama. Vypadalo to, že komunisté jsou izolovaní, a tak se jich korupce vlastně netýká.

Velký omyl. Sponzory skrývají za inzeráty ve stranických Haló novinách a je to zřejmě tak běžné, že to nepřišlo místopředsedovi Dolejšovi divné ani poté, co byl s výsledky reportáže konfrontován. Vždyť tak se to přece dělá. To může být důležitý vzkaz pro voliče i protikorupční policii. Chcete vědět, kdo si platí komunisty? Sledujte inzeráty v jejich plátku.

Dozvěděli jsme se i to, že strana, která má ve svém ustavujícím dokumentu speciální pasáž věnovanou morálce, má zároveň mezi svými poslanci člověka, který si rozhodně s politickou morálkou hlavu neláme. Klidně vyzve sponzora, ať za něj zaplatí kampaň, a on že už pro něj změnu zákona nějak zařídí.

Co měla znamenat poslancova slova o tom, že musí dárce nahlásit Mirkovi Kalouskovi, aby se na vedení vědělo, komu mají být "vděční", si můžeme jen domýšlet. Rozhodně si však nemusíme domýšlet, že věta "mravnost chápeme jako respekt vůči nepsané, avšak vědomé hranici mezi tím, co se sluší, a tím, co se nepatří" není myšlena ve všech případech tak úplně vážně.

A zjistili jsme i to, že chamtivost je zcela rovnoměrně rozložena na obou stranách politického spektra. Mezi důsledně levicovými komunisty a důsledně pravicovou TOP 09 není v tomto směru vůbec žádný rozdíl. Bude zajímavé sledovat rozdíl mezi levicovým a pravicovým přístupem k potírání korupce. Tentokrát ve vlastní straně.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz