Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chalupo, k lesu čelem! protestovali v Praze odpůrci kácení na Šumavě

  9:41aktualizováno  15:09
Na dvě stě aktivistů i běžných lidí demonstrovalo před ministerstvem životního prostředí v Praze proti kácení v biologicky cenných partiích Šumavy. Žádali okamžité ukončení kácení smrků napadených kůrovcem u Modravy. Přijely i desítky Šumavanů, kteří naopak práci dřevorubců brání.

Protest uvedl herec Petr Vacek, s projevem vystoupili ekologové i vědci. Účastníci nesli transparenty s nápisy "Chalupo, k lesu čelem, k Janovi (Stráskému, šéfovi národního parku, pozn. red.) zády" nebo "Stop aroganci".

Jako protiváha aktivistů  a odpůrců kácení přijelo do Prahy autobusem i několik desítek Šumavanů a tamních chalupářů, kteří postup vedení parku schvalují. Několik metrů od demonstrantů rozvinuli transparenty s hesly "Nejsme míň než lýkožrout" a "Neničte nám domovy" a vyjádřili podporu řediteli Stráskému. Přivezli s sebou i houby a kůrovce, aby všichni viděli, jak vypadá kalamita (více čtěte zde). 

"Zájmy místních obyvatel Šumavy musí být pochopitelně brány v úvahu, bez jejich podpory se Šumava chránit nedá. Stejně tak ale musí být zohledněny odborné argumenty a zájmy ostatních uživatelů Šumavy, nejsou jimi totiž jen její obyvatelé, ale i my ostatní," uvedl Petr Voříšek z České společnosti ornitologické.

Jedním z řečníků na demonstraci proti kácení stromů na Šumavě byl i Ondřej
Nejen děti a kůrovec, na demonstraci proti kácení stromů na Šumavě se s
Aktivisté si s sebou do Prahy přivezli i kůrovce v kýblech. (5. srpna 2011)

Demonstrace proti kácení stromů na Šumavě před ministerstvem pro životní prostředí. (5. srpna 2011)

Vedení parku podle Voříška mělo diskusi moderovat, ne ji vyhrocovat. Správa parku i ministerstvo selhaly, domnívá se. Oznámil proto, že jeho organizace kvůli kácení na Šumavě podá stížnost k Evropské komisi. Zásah údajně neodpovídá ochranným podmínkám programu Natura 2000.

Demonstrace před budovou ministerstva trvala necelou hodinu. Tajemník ministerstva od demonstrantů převzal výzvu, aby se ve sporné lokalitě přestalo kácet. Účastníkům akce poděkoval za klidný průběh. Ministr Chalupa je na dovolené.

Na akci zaštítěnou Hnutím Duha dohlížela asi desítka policistů, nedošlo však k žádným potyčkám. Organizátoři demonstrace se svými odpůrci komunikovali, lidem ze Šumavy dokonce předali mikrofon a umožnili jim říct vlastní názor například exstarostovi obce Horská Kvilda Janu Janouškovi. "Nechceme Šumavu suchou," prohlásil mimo jiné.

Diskuse ke konci sprna

Demonstranti chtějí, aby se o kácení vedla celospolečenská diskuse. Žádají také, aby vedení parku respektovalo názor vědců, kteří nesouhlasí se současným hospodařením na Šumavě. Dále požadují okamžité odvolání ředitele NP Šumava Jana Stráského a jeho náměstka Jiřího Mánka a dodržování platných zákonů.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS na čtvrtečním jednání Senátu vyzval obě strany ke smíru a uvedl, že bezzásahová zóna by měla tvořit zhruba čtvrtinu rozlohy parku namísto současných 13 procent. Debatu povede například o tom, zda má být v tak velké zóně pohyb povolen jen po cestách, nebo i mimo ně.

Diskuse nad novým zákonem o národním parku měla odstartovat 25. srpna, na kdy svolal jednání se zástupci krajů a vědců. Kulatý stůl o sporu u Ptačího potoka uspořádá ředitel správy parku Jan Stráský přímo na Šumavě v pondělí.

V pátek odpoledne se však rozhodl sraz zrušit. Omluvila se mu totiž většina z 16 lidí, kteří se jednání měli zúčastnit. Všichni to odůvodnili tím, že Stráský svolal schůzku na poslední chvíli. Náhradní termín jednání zatím není určen.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vondráček povede Sněmovnu. Pojďte jednat o vládě, vyzval Babiš ODS

Radek Vondráček (ANO) přijímá gratulace ke zvolení šéfem Sněmovny (22. listopad...

Novým šéfem Sněmovny byl zvolen Radek Vondráček z hnutí ANO. Ve volbě ho podpořili i komunisté, SPD a Piráti. „Půjdu...

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...Najdete na iDNES.cz