Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační snímek

Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Stát se bude ptát, za jakých okolností prodal ČEZ důležitého dodavatele

  • 103
ČEZ před pěti lety prodal firmu I&C Energo, která vydělávala a navíc má know-how z budování Jaderné elektrárny Temelín. Tehdy se zdálo, že je to strategický krok pro posílení spojenectví s maďarskou firmou MOL. Nyní však I&C Energo změnil majitele a dostal se z vlivu obou firem. Ministr financí Miroslav Kalousek nechá obchod prověřit.

Stát chce prověřit, proč elektrárenská firma ČEZ před lety přenechala svou klíčovou společnost I&C Energo, důležitého dodavatele služeb a zařízení pro jaderné elektrárny, maďarskému kolosu MOL.

Kdo je kdo v kauze I&C EnergoČtěte ve čtvrtek, 7. února

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Nyní totiž vyšlo najevo, že MOL obratem uzavřel na I&C Energo předkupní smlouvu s firmou, již krátce předtím založil právník Josef Brož známý těsnými vazbami na tehdejšího šéfa ČEZ Martina Romana. Nedávno pak změnilo I&C Energo majitele podruhé.

Vzniká tak podezření, zda na této transakci, o níž jako první informoval server motejlek.com, nemohl mít buď Roman, nebo někdo další spřízněný s ČEZ svůj zájem. Není také jasné, proč tuto důležitou společnost ČEZ vůbec prodával. "Požádám předsedu dozorčí rady, ať okolnosti prodeje firmy I&C Energo prověří a vypracuje mi o tom zprávu," řekl MF DNES ministr financí Miroslav Kalousek.

Šéfem dozorčí rady ČEZ je však už víc než rok právě Martin Roman. Podle Kalouska ministerstvo jako akcionář ČEZ o transakci nikdy nerozhodovalo a nemá jiné možnosti, jak ji prověřit. Josef Brož odmítl, že by s transakcí kolem I&C Energo měl kdokoliv z Česka včetně Romana něco společného. Podle něj si ji objednal maďarský MOL.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video